ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/10 15:04:20
سرویس اجتماعی
مختار تاکید کرد:

لزوم نیازسنجی در روستاها برای معکوس کردن جریان مهاجرت‌

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس بی‌توجهی نسبت به اقتصاد و معیشت روستایی را در شیوع معضل حاشیه نشینی موثر خواند وگفت: برای مدیریت حاشیه‌نشینی باید علل مهاجرت روستاییان به کلانشهرها بررسی و رفع شود.
لزوم نیازسنجی در روستاها برای معکوس کردن جریان مهاجرت‌ سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس بی‌توجهی نسبت به اقتصاد و معیشت روستایی را در شیوع معضل حاشیه نشینی موثر خواند وگفت: برای مدیریت حاشیه‌نشینی باید علل مهاجرت روستاییان به کلانشهرها بررسی و رفع شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100288779245.jpg لزوم,نیازسنجی,در,روستاها,برای,معکوس,کردن,جریان,مهاجرت‌ Icana

جلیل مختار در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، توجه به اقتصاد و معیشت روستاییان را در تثبیت جمعیت روستایی و معکوس کردن مهاجرت‌ها موثر دانست و افزود: از آنجایی که پدیده مهاجرت عمده عامل شیوع حاشیه نشینی در کشور است از این رو برای مدیریت معضل حاشیه نشینی در کشور به صورت جدی نیاز است علل مهاجرت ها بررسی و رفع شود.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مهاجرت‌ها از روستاها بیشتر به دلیل نبود اشتغال و درآمد مکفی صورت می گیرد و زمانی که روستاییان به کلانشهرها مهاجرت می کنند به دلیل آنکه در کلانشهرها تقسیم کار بر اثر تخصص گرایی است و این افراد از تخصص های زندگی شهری برخوردار نبوده و نمی توانند مرکزیت شهر را برای زندگی انتخاب کنند از این رو در حاشیه شهرها اقدام به ساخت و ساز می‌کنند که به این طریق حاشیه شهرها به وجود می آیند؛ البته مهاجرت روستاییان به سمت شهرهای صنعتی و کلانشهرها نسبت به شهرهای محروم و کمتر توسعه یافته بیشتر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: مکفی نبودن سطح درآمد افراد حاشیه نشین موجب می شود به استانداردهای ساخت و ساز و معماری شهرسازی در ساخت بناها در مناطق حاشیه نشین توجه چندانی نشود که این بی توجهی هنگام بحران برای ساکنان آنها بسیار دردسرساز خواهد شد.

وی با بیان اینکه کلانشهر شدن اهواز به دلیل توسعه زیرساخت‌ها و زیربنایی بر حسب نیازهای شهروندان نبوده است، تصریح کرد: زمانی که بزرگ شدن شهرها بدون توجه به توسعه زیرساخت‌ها و زیربنایی به وجود آید شهرگرایی نامیده می شود و از این طریق می توان اینطور نتیجه گرفت که کلان شهر شدن اهواز به دلیل به وجود آمدن شهرگرایی است بنابراین بزرگی این کلان شهربه دلیل توسعه زیرساختی و زیربنایی بر حسب نیازهای شهروندان نیست زیرا زمانی شهرسازی به وجود می آید که در وهله اول زیرساخت های زیربنایی مانند آب، برق، مخابرات و ... شهر توسعه یابد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم، بی توجهی نسبت به اقتصاد و معیشت روستایی را در شیوع معضل حاشیه نشینی در کشور موثر دانست و گفت: برای مدیریت معضل حاشیه نشینی علل مهاجرت روستاییان به کلان شهرها باید بررسی و رفع شود.

مختار یادآور شد: در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جاذبه های شهری و روستایی مانند آموزش، بهداشت، درمان، رفاه، اشتغال و درآمد به طور متناسب ارتقا و توسعه می‌یابد به نحوی که با رشد جاذبه ها در روستاها از علل مهاجرت به شهرها کاسته شود؛ برای مدیریت حاشیه نشینی و مهاجرت ها در کشور ما نیاز است به رشد جاذبه‌های روستاها توجه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در کشورهای فراصنعتی، مادرصنعتی و فراپیشرفته گرایش مردم برای فرار از آلودگی هوا به روستاها و مناطق دارای فضاهای سبز افزایش یافته و مهاجرت ها معکوس شده است در حالی که در کشور ما مهاجرت به کلان شهرها افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه حاشیه نشینی موجب بروز دوگانگی رفتاری در افراد می شود، تصریح کرد: در جامعه سنتی افراد خود را مقید به آداب، رسوم و هنجارهای سنتی خود می دانند و از سوی دیگر در جامعه مدنی و شهری افراد خود را مقید به قانون می دانند از این رو زمانی که فردی از جامعه سنتی به جامعه شهری مهاجرت می کند با فراموشی سنت ها و بی آگاهی نسبت به قوانین جامعه شهری و مدنی دچار دوگانگی رفتاری شده که این دوگانگی رفتاری افزایش هنجارشکنی، انحرافات، چالش ها و جرائم اجتماعی را در کشور به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه در حاشیه شهرها آسیب هایی اجتماعی مانند سرقت، جرائم، انحرافات اجتماعی به وفور یافت می شود، تصریح کرد: ارتقای شاخص و مولفه‌هایی مانند اشتغال و معیشت در جوامع روستایی کاهش حاشیه نشینی و انحرافات و آسیب های اجتماعی در کشور را به همراه خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: باید دید در برنامه های کلان اقتصادی کشور چه شاخص و مولفه هایی را به جامعه روستایی اختصاص دادیم که مهاجرت معکوس یا کاهش مهاجرت روستاییان به کلانشهرها را در پی داشته باشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet