هدر موبایل
1395/07/10 14:15:36
سرویس استان ها
فرشادان:

وزیر ارشاد اختیار صدور مجوز تالیفات نویسندگان کُرد را به استان تفویض کند

عضو کمیسیون برنامه‌و بودجه مجلس با بیان اینکه وزارت ارشاد بایستی اختیار صدور مجوز تالیفات نویسندگان کُرد را به استان تفویض کند، گفت: فعالیت‌های فرهنگی کردستان در خور شان نام فرهنگی آن نیست و هم اکنون با مشکلات فرهنگی بسیاری دست به گریبان است.
وزیر ارشاد اختیار صدور مجوز تالیفات نویسندگان کُرد را به استان تفویض کند عضو کمیسیون برنامه‌و بودجه مجلس با بیان اینکه وزارت ارشاد بایستی اختیار صدور مجوز تالیفات نویسندگان کُرد را به استان تفویض کند، گفت: فعالیت‌های فرهنگی کردستان در خور شان نام فرهنگی آن نیست و هم اکنون با مشکلات فرهنگی بسیاری دست به گریبان است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100031333804.jpg وزیر,ارشاد,اختیار,صدور,مجوز,تالیفات,نویسندگان,کُرد,را,به,استان,تفویض,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ سیدمهدی فرشادان در جلسه دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اصحاب فرهنگ و هنر استان که در مجتمع فجر سنندج برگزار شد با بیان اینکه، اینک که وزیر ارشاد در استان کردستان حضور یافته، فرصت را غنیمت شمرده در جایگاه نمایندگی مردم، بخشی از مشکلات اهالی فرهنگ و هنر استان را به وی منعکس می نماییم، اظهار کرد: امید که وزیر ارشاد تدبیری بیاندیشند تا برخی از کاستی های این حوزه مرتفع و مردم استان به همت دولتمردان برای رفع مشکلات امیدوار شوند.

 

بخش عمده غنای فرهنگی کردستان ناشی از پاسداشت این فرهنگ توسط هنرمندان بومی است

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی، افزود: اگر امروز کردستان دارای چنان غنای فرهنگی است که رهبر فرزانه انقلاب با دیدی موشکافانه این خطه از میهن اسلامی را استان فرهنگی نام نهاده و به درستی ظرفیت تبدیل شدن کردستان به استان سرآمد کشور در این حوزه را یادآور می شوند، بایستی گفت بخش عمده این ظرفیت ناشی از پاسداشت این فرهنگ توسط مردم و هنرمندان بومی علیرغم مشکلات، کمبودها و سختی ها بوده است!

فرشادان با اشاره به ساختار تشکیلاتی ضعیف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، تصریح کرد: با داشتن تنها 94 پست سازمانی برای اداره کل و 10 شهرستان تابعه و بیش از 10 مجتمع و مرکز فرهنگی و هنری، این اداره کل نمی تواند جوابگوی انجام وظایف، ماموریت ها و رسالت های سنگین سازمانی باشد.

وی ادامه داد: پاسخگویی به خواسته ها و نیازهای به حق فعالان حوزه فرهنگ استان با چنین وضعیتِ ساختار تشکیلاتی که قریب دو دهه است هیچ اصلاح و بازنگری در آن صورت نگرفته عملا امکان پذیر نمی باشد.

 

کارنامه دولت یازدهم در حوزه اقتصاد فرهنگی مورد قبول مردم کردستان نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به وزیر ارشاد با بیان اینکه به طور قطع جناب عالی به عنوان عضوی از کابینه دولت یازدهم به کلیتی از وضعیت شاخص های توسعه ای و اقتصادی استان های مختلف کشور اشراف دارید و متاسفانه کردستان در بحث توسعه و شاخص های آن جزء استان های ردیف آخر کشور است، یادآور شد: یکی از مهمترین اقداماتی که جناب عالی و زیر مجموعه وزارتی می توانستید برای کمک به توسعه استان مورد توجه قرار دهید، توجه به ظرفیت بالای اقتصاد فرهنگی است.

وی افزود: به متغیرهای اقتصاد فرهنگی که کردستان در تمامی آنها دارای ظرفیت های بی بدیلی است آنچنان که باید و شاید توجه نشده و متاسفانه کارنامه دولت یازدهم نیز به مانند سایر دولت ها در این حوزه مورد قبول مردم کردستان نیست.

 

حمایت بیشتر از تولیدات فرهنگی کردستان در دستور کار جدی وزارت ارشاد قرار گیرد

فرشادان با اشاره به اینکه اعتبارات بخش فرهنگ در استان فرهنگی کردستان نسبت به سایر استان های کشور بسیار اندک است، گفت: باید وزارت فرهنگ و ارشاد در این خصوص نگاه ویژه ای به کردستان داشته و حمایت بیشتر از تولیدات فرهنگی استان کردستان در دستور کار جدی وزارت متبوع، قرار گیرد.

وی افزود: فضای فرهنگی استان کردستان در مقایسه با بسیاری از استان های کشور و حتی استان های همجوار بسیار کم است و باید پیگیری اتمام طرح های نیمه تمامی چون تالار مرکزی سنندج، هنرستان هنرهای زیبا، مجتمع های فرهنگی هنری در شهرستان های تابعه استان و ... توسط وزارت ارشاد جدی گرفته شود.

 

شاخصه ها و فعالیت های فرهنگی کردستان در خور شان نام فرهنگی آن نیست

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران با بیان اینکه استان کردستان، استانی فرهنگی است، بنابراین باید شاخصه ها و فعالیت های فرهنگی آن در خور شان نام فرهنگی آن باشد، تاکید کرد: براستی اگر وزیر و مجموعه مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخگوی دغدغه های به حق اهالی فرهنگ و هنر کردستان نباشند سرمایه های هنری این دیار چه کسانی را مسئول رفع این کاستی ها بدانند!

وی گفت: کردستان فرهنگی اکنون با مشکلات فرهنگی بسیاری دست به گریبان است که اگر برنامه ریزی اصولی برای آن ها صورت نگیرد ظرفیت بسیار بالای استان در این حوزه خدای نکرده در آینده از بین خواهد رفت.

فرشادان با اشاره به برخی دغدغه های اهالی فرهنگ استان، افزود: نبود سالن تئاتر مرکزی در خور شان و جایگاه گروه های تئاتری استان، نبود سالن های سینما در شهرستان های استان کردستان، نبود کتابخانه مرکزی  استاندارد و در شان علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در استان ، ناکافی بودن کتابخانه های عمومی در برخی شهرستان های استان، نبود مرکزی واحد برای استعداد یابی و پرورش استعدادهای فرهنگی استان از جمله مشکلات حوزه فرهنگ و ارشاد کردستان است.

 

 وزیر ارشاد اختیار صدور مجوز تالیفات نویسندگان کُرد را به استان تفویض کند

وی یادآور شد: عدم برگزاری نمایشگاه کتاب ملی در سطح استان و مشکلات مولفان و حوزه نشر استان که خود مثنوی هفتاد من است برای مرتفع شدن نیاز به "اقدام و عمل" سریع جناب عالی و وزارت متبوعتان دارد.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فعالان حوزه نشر چشم انتظار تدبیر وزیر برای رفع دغدغه هایشان هستند، خطاب به وزیر ارشاد، گفت: زمینه صدور مجوز تالیفات نویسندگان کُرد در داخل استان را به مانند بسیاری دیگر از استان های کشور فراهم و در این زمینه تفویض اختیار کنید.

فرشادان تصریح کرد: مشکلات مربوط به چاپ کتب اهل سنت، کتاب های اختصاص یافته به استان از سوی وزارت ارشاد و نحوه توزیع کتب در بین کتابخانه های استان و بسیاری از مشکلات مرتبط به این حوزه، نیاز به توجه ویژه شخص وزیر دارد.

 

حضور وزیر ارشاد در کردستان؛ حرکتی به جا، پسندیده اما دیر هنگام!

وی استفاده از مدیران توانمند، خلاق و متخصص در امور فرهنگی استان را خواسته به حقِ قلم به دستان و هنرمندان و اهل فرهنگ کردستان دانست و تاکید کرد: کاش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان فرهنگی کردستان به حجت شرعی می رسید! چه در این صورت به طور قطع حجم مشکلات و مطالبات استان در حوزه تحت مسئولیت وی تا بدین حد بالا نبود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دهم حضور وزیر ارشاد و معاونان وزارتی در استان فرهنگی کردستان را حرکتی بجا، پسندیده و ادای تکلیفی _هرچند دیرهنگام_ از سوی دست اندرکاران امور فرهنگی کشور دانسته و اظهار امیدواری کرد: دستاورد این سفر برای اهالی این دیار حل گوشه ای از مشکلات آنان بوده و خدای ناکرده اقدامات وزارت ارشاد تنها محدود به وعده هایی که همواره برای کمک به حوزه فرهنگ کردستان داده شده و متاسفانه عملیاتی نشده اند، نباشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet