هدر موبایل
1395/07/13 12:51:33
سرویس فرهنگی
خانه ملت گزارش می‌دهد:

ارزیابی کمیسیون فرهنگی مجلس از فیلم فروشنده؛ از تاکید بر ایفای نقش قوی بازیگران تا دغدغه های فرهنگی و اجتماعی

فیلم سینمایی «فروشنده» اگرچه به‌عنوان نماینده ایران راهی اسکار شد ولی این فیلم همچنانکه در میان جامعه مخالفان و موافقانی دارد، در بین اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نیز نظرات منفی و مثبتی به دنبال داشته است.
ارزیابی کمیسیون فرهنگی مجلس از فیلم فروشنده؛ از تاکید بر ایفای نقش قوی بازیگران تا دغدغه های فرهنگی و اجتماعی فیلم سینمایی «فروشنده» اگرچه به‌عنوان نماینده ایران راهی اسکار شد ولی این فیلم همچنانکه در میان جامعه مخالفان و موافقانی دارد، در بین اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نیز نظرات منفی و مثبتی به دنبال داشته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201610108102224894.jpg ارزیابی,کمیسیون,فرهنگی,مجلس,از,فیلم,فروشنده؛,از,تاکید,بر,ایفای,نقش,قوی,بازیگران,تا,دغدغه,های,فرهنگی,و,اجتماعی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  در  پی فروش و استقبال قابل توجه از فیلم سینمایی "فروشنده" به کارگردانی "اصغر فرهادی" بر روی پرده‌های سینما و معرفی این اثر سینمایی به جشن سینمایی اسکار به عنوان نماینده ایران، همچنین واکنش‌های مخالف و موافقی که به این اثر شده است، با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفتگو کرده و نظر آنها درباره فیلم جویا شده‌ایم. اظهارنظر آن دسته از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره فیلم سینمایی «فروشنده» که آن را مشاهده کرده‌اند، در زیر می‌آید:

 

ردیف

نام نماینده

"فروشنده"را دیده‌اند؟

اظهارنظر درباره فیلم

اظهارنظر درباره حضور در اسکار

1.

اصغر مسعودی

ندیده است

----

با توجه به شنیده هایم این فیلم برای  نماینده ایران در جشن اسکار مناسب نیست

2.

علی مطهری

دیده است

بازی خوب شهاب حسینی و ترانه علیدوستی در این فیلم قابل تقدیر است، اما سوژه فیلم را نپسندیدم.

این فیلم چهره خوبی از جامعه ایران نشان نمی دهد، لذا انتخاب آن به عنوان نماینده ایران در "اسکار" از سوی بنیاد فارابی، را انتخاب خوبی نمیدانم. اگرچه به انتخاب آنها که معمولاً معیارهای متعددی مانند تکنیک های هنری، جذب مخاطب و رای آوری را در نظر میگیرند احترام می گذارم.

3.

احد آزادی خواه

دیده است

انتقادهایی به این فیلم وارد است؛ به عنوان مثال به غیرت ایرانی و اسلامی نگاه جدیدی است که قابل نقد است. برخی از دیالوگ‌های بکار رفته در این فیلم خیلی بی پرده است و چنین چیزی تاکنون در سیما نبوده است. به هر حال احکام اسلامی در خصوص روابط غیررسمی راهکار ارائه کرده و اینکه خیلی راحت از کنار رابطه رخداده گذشت کنیم باید توجیه شود که یکی از نکات ضعف فیلم است.

 ----

4.

علیرضا ابراهیمی

ندیده است

 ----

تا آنجا که من مطلع هستم نمایندگان کمیسیون فرهنگی انتقادهایی بر چند سکانس فیلم داشتند که اگر اصلاح شود برای معرفی به جشن اسکار مناسب است اما کلیت آن مورد پسندشان نبود.

5.

پروانه سلحشوری

ندیده‌ است

با توجه به شنیده‌هایم فیلم سینمایی "فروشنده" بازی‌های بسیار خوب و جذب‌کننده‌ای دارد

معتقدم نباید یک فیلم را به دلیل نشان دادن برخی از معضلات جامعه به سیاه‌نمایی متهم کرد و آن را برای نماینده ایران در جشن اسکار مناسب ندانست چراکه هر جامعه‌ای آسیب‌ها و معضلاتی دارد و این مسئله‌ای طبیعی است؛ درواقع مهم نوع برخورد افراد و خانواده و جامعه اصیل ایرانی با این آسیب‌هاست.

البته این فیلم‌ مشکل خود را به عموم کشور تسری نداده و مشکل عده محدود و خاصی از افراد است البته میتواند مشکلی عام برای همه جوامع باشد.

با این وجود اظهارنظر من درباره فیلم "فروشنده" تا قبل از تماشای فیلم نمی‌تواند قابل استناد باشد.

6.

احمد مازنی

دیده است

آنچه درباره فروشنده خوانده یا شنیده بودم با آنچه در سینما دیدم متفاوت بود و معتقدم هنر اصغر فرهادی این است که یک معضل اجتماعی را حتی اگر فراگیر هم نباشد؛ جلوی دوربین و روی پرده سینما می‌برد و در نهایت قضاوت را به مخاطب می‌سپارد.

این ویژگی، البته ویژگی هنر است و هنرمند باید مسائل اجتماعی و فرهنگی را با زبانی متفاوت بیان کند.

در بُعد دیپلماسی فرهنگی همانطور که قبلاً و پس از موفقیت این فیلم در جشنواره کن گفتم؛ سینما در دنیا به عنوان یک ابزار دیپلماسی و دیپلماتیک شناخته شده است و امروز نقش هالیوود در دنیا حتی بسیار پررنگتر از  پنتاگون و وزارت امور خارجه آمریکاست و امروز از طریق هالیود سبک زندگی آمریکایی در دنیا ترویج و تبلیغ می‌شود.

چرا ما نباید از این ظرفیت استفاده کنیم زیرا هنرمندان و سینماگران ما ظرفیت لازم را برای ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی در داخل و خارج کشور دارند و می‌توانند در خارج از کشور فرهنگ ایرانی را نمایش دهند.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet