ولادت حضرت امام رضا (ع)
1395/07/10 14:42:32
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فرهادی:

جهش مناسبات در انتظار مراکز علمی ایران و کره جنوبی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان اعلام کرد که زمینه های فراوانی برای همکاری میان نهادهای علمی و آموزشی ایران و کره جنوبی وجود دارد و دو کشور از این پس شاهد جهش مناسبات در حوزه های مختلف دانشگاهی خواهند بود.
جهش مناسبات در انتظار مراکز علمی ایران و کره جنوبی است وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان اعلام کرد که زمینه های فراوانی برای همکاری میان نهادهای علمی و آموزشی ایران و کره جنوبی وجود دارد و دو کشور از این پس شاهد جهش مناسبات در حوزه های مختلف دانشگاهی خواهند بود. https://cdn.icana.ir/d/019/201608109684071460.jpg جهش,مناسبات,در,انتظار,مراکز,علمی,ایران,و,کره,جنوبی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ «محمد فرهادی» که در راس هیاتی و به دعوت «لی جون سیک» (LEE joon Sik) وزیر آموزش کره جنوبی سفری دو روزه به این کشور داشت، این سخنان را روز شنبه قبل ترک شهر سئول و عزیمت به ژاپن در گفت وگوی تلفنی با خبرنگار ایرنا بیان کرد.
وی اظهار کرد: علاقه مندی کره ای ها برای افزایش مناسبات آموزشی با کشورمان قابل توجه است و به واسطه روابط خوبی که همواره میان دو کشور برقرار بوده و در حال حاضر نیز این روابط به عالی ترین سطح رسیده؛ شرایط مناسبی هم اکنون برای گسترش همکاری با مراکز علمی کره جنوبی بویژه در زمینه فناوری های پیشرفته فراهم است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان با بیان اینکه این سفر به دعوت همتای کره ای و در راستای اجرایی شدن تفاهمنامه علمی و آموزشی دو کشور در جریان سفر اردیبهشت ماه سالجاری رئیس جمهوری کره جنوبی صورت گرفته است، گفت: در نشست با «لی جون سیک» وزیر آموزش کره جنوبی تمامی محورهای مورد اشاره در تفاهمنامه بررسی و بر اجرایی شدن هر چه سریعتر آن تاکید شد.
فرهادی همچنین گفت که کمیته ای ویژه از سوی دو طرف برای پیگیری مفاد این نشست تشکیل شده و علاوه بر معرفی نمایندگان وزارت علوم و وزارت آموزش کره جنوبی برای این منظور، قرار است دو طرف به زودی نشست های تخصصی با یکدیگر داشته باشند.
ایجاد زمینه گسترش همکاری در حوزه های تولید دانش و فناوری، تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره های آموزشی مشترک، همکاری های همایشی و کارگاه های آموزشی، انجام تحقیقات مشترک و فعالیت شرکت های دانش بنیان دو کشور در پارک های علم و فناوری از جمله مواردی بود که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان اعلام کرد در خصوص تحقق و اجرایی شدن آن با همتای کره ای توافقات لازم صورت گرفته است.

* توسعه کرسی زبان فارسی در کره جنوبی
وی در عین حال اعلام کرد که در مباحثات مطرح شده مقرر گردید کرسی زبان فارسی در کره جنوبی که هم اکنون دایر است، توسعه بیشتری یابد و بر اساس خواسته طرف مقابل دوره آموزش زبان کره ای نیز در یکی از دانشگاههای ایران برقرار شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان همچنین تصریح کرد که در دیدار با «لی جون سیک» همتای کره ای بر توسعه مناسبات در حوزه آموزشی تاکید شد و قرار است در راستای گسترش همکاریهای دوجانبه نمایشگاه عکس مشترکی به منظور نشان دادن دستاوردهای علمی و آموزشی در دانشگاههای دو کشور برپا شود.

* 13 هیات دانشگاهی کره در راه ایران
وی در همین رابطه به سفر 13 هیات از 13 دانشگاه مختلف کره جنوبی به ایران و برگزاری نشست های تخصصی خبر داد که در آن علاوه بر بررسی محورهای همکاری مورد علاقه دو کشور در حوزه علمی و آموزشی؛ بحث اجرایی شدن خواهر خواندگی دانشگاههای دو طرف نیز مطرح خواهد شد.
فرهادی تاریخ سفر این هیات را 19 تا 21 اکتبر (28 تا 30 مهر ماه جاری) عنوان کرد و گفت که علاوه بر دانشگاههای تهران، جلسات مشترکی نیز در دانشگاههای اصفهان به همین منظور برگزار می شود.

* مهندسی فرهنگی دانشگاه خواجه نصیر و «کی.اس.دی»
وی همچنین گفت که در دیدار روز گذشته، برگزاری برنامه آموزشی مشترک تحت عنوان «مهندسی فرهنگی» میان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه «کی.اس.دی» کره جنوبی نهایی شد و این دو مرکز علمی از همین امسال نسبت به جذب دانشجو مبادرت خواهند کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان در عین حال از امضای یادداشت تفاهم و خواهرخواندگی میان دانشگاه اصفهان و دانشگاه سئول به عنوان یکی از دانشگاههای برتر کره جنوبی در این سفر خبر داد تا فعالیت های مشترک این دو مرکز علمی در حوزه های آموزشی، پژوهشی، تحقیقات، تبادل استاد و دانشجو و ... از این پس شتاب و رشد بیشتری به خود بگیرد.

*اعطای بورس های تحصیلی متقابل
وی یادآور شد: در بازدیدی که از موسسه بین المللی توسعه همکاریهای آموزشی کره جنوبی صورت گرفت، مسئولان این مرکز موافقت کردند که از این پس در خصوص اعطای بورس های تحصیلی با دانشگاههای ایران همکاری خود را افزایش دهند و در مقابل دانشجویانی نیز با معرفی این مرکز در ایران مشغول به تصحیل شوند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان همچنین به نشست خود با دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در مقاطع مختلف در کشور کره جنوبی اشاره کرد که این نشست روز گذشته در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر سئول برگزار شد.
فرهادی اظهار داشت با توجه به حضور بیش از 200 دانشجوی ایرانی در این کشور، به طور حتم آنان نیز مسائل و دغدغه هایی دارند که البته به جا است و قول مساعد برای ایجاد تسهیلات بیشتر و مرتفع شدن موارد مطرح شده، به آنان داده شد.
فرهادی در خصوص سفر خود به ژاپن نیز گفت که این سفر به دعوت طرف ژاپنی و به منظور شرکت در کنفرانس علمی و فناوری شهر کیوتو در این کشور انجام می شود.
براساس برنامه اعلام شده، قرار است وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان علاوه بر ایراد دو سخنرانی در این همایش، دیدارهایی نیز در حاشیه آن با همتایان خود داشته باشد.
به گزارش ایرنا؛ وزیر علوم و هیات همراه دقایقی پیش با پرواز مستقیم سئول را به مقصد اوزاکا ترک کردند تا از این شهر عازم کیوتو محل برگزاری کنفرانس علمی و فناوری شوند. این گردهمایی علمی روز دوشنبه 12 مهرماه جاری در این شهر برگزار می شود.

انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet