هدر موبایل
1395/07/10 16:00:58
سرویس اقتصادی
امیری خامکانی مطرح کرد:

شکست حربه نفتی سعودی در سایه دیپلماسی ایرانی/ تشکیل کمیته ای در اوپک برای تعیین سهم نفت کشورها

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس،با تاکید براینکه حربه نفتی سعودی در سایه دیپلماسی ایرانی شکست خورد،گفت:براساس توافقات درنشست اخیر سران اوپک، کمیته ای برای بررسی و تعیین سهم نفت هرکشور تشکیل شده است.
شکست حربه نفتی سعودی در سایه دیپلماسی ایرانی/ تشکیل کمیته ای در اوپک برای تعیین سهم نفت کشورها نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس،با تاکید براینکه حربه نفتی سعودی در سایه دیپلماسی ایرانی شکست خورد،گفت:براساس توافقات درنشست اخیر سران اوپک، کمیته ای برای بررسی و تعیین سهم نفت هرکشور تشکیل شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201603108162213595.jpg شکست,حربه,نفتی,سعودی,در,سایه,دیپلماسی,ایرانی/,تشکیل,کمیته,ای,در,اوپک,برای,تعیین,سهم,نفت,کشورها Icana

حسین امیری خامکانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به تصمیم اوپک مبنی بر لزوم تعیین سقف تولید نفت،گفت:دیپلماسی نفتی ایران همواره در سال های اخیر تاکید بر پایداری بازار نفت و بازگشت اوپک فلسفه به وجودی خود و مدیریت عرضه در بازار نفت بود و در مورد میزان تولید نیز بر مدیریت اوپک در بازار تاکید شده است.

نماینده مردم زرند و کوهبنان درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه سیاست ایران حاکم شدن شرایط قبل از تحریم ها برای مشخص شدن سقف تولیدات است، افزود:درصدی از سبد نفتی اوپک پیش از تحریم ها به ایران مربوط می شد که در زمان تحریم ها سهم ایران توسط برخی کشورها همانند عربستان تصاحب شده بود و ایران درحال حاضر به دنبال بازپس گیری سهم خود در بازار اوپک است.

فعالیت خارج از چارچوب اوپک امکانپذیر نیست

امیری خامکانی با بیان اینکه ایران پس از رفع تحریم ها برای بازگشت به سهم تولیدات گذاشته خود خیز بر داشت، ادامه داد:پس از اعلام این خبر که ایران به دنبال افزایش تولیدات خود به شرایط پیش از تحریم ها است، عربستان و برخی همپیمانانش جنگ نفتی علیه ایران به راه انداختند و طرح فریز نفتی مطرح شد، که قبول این پیشنهاد برای ایران ظالمانه بود.

وی با اشاره به اینکه عربستان و کشورهای هم پیمان وی به این نتیجه رسیدند که فعالیت خارج از چارچوب اوپک امکانپذیر نیست و نباید اوپک را رها کرد،یادآور شد: اوپک باید جایگاه خود را حفظ کند و کاهش جایگاه این نهاد نفتی سبب نامشخص بودن سقف تولید و در نتیجه کاهش قیمت نفت خواهد شد و این موضوع به تمامی کشورهای تولیدکننده آسیب خواهد رساند.

ایران در پایداری و بازسازی اوپک نقش ویژه ای داشته است

امیری خامکانی با بیان اینکه در اجلاس اخیر اوپک پس از دو سال و نیم تصمیم گرفت اثر وجودی از خود نشان دهد، افزود: نشست اخیر یک پیروزی برای اوپک قلمداد می شود،چراکه تاکنون هیچ حرکتی در قبال اقدامات اعضای خود نشان نمی داد.

وی ادامه داد:ایران در پایداری و بازسازی اوپک نقش ویژه ای داشت که نمود آن در تلاش برای تعیین دبیرکل و جلوگیری از فروپاشی سازمان آشکار می شود.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:براساس توافقات درنشست اخیر کمیته ای برای بررسی و تعیین سهم نفت هرکشور تشکیل شده است،تا با تعیین سقف برای هرکشور از نابسامانی های بازار نفت کاسته شود./

پایان پیام

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet