هدر موبایل
1395/07/11 09:59:00
سرویس سیاسی
دهقانی فیروزآبادی:

پروژه سقوط سعودی با رمز یازده سپتامبر آغاز شده است

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: واشنگتن درحال رویگردانی از ریاض است و در همین چارچوب بارروانی قانون جاستا در کنار گزارش کنگره آمریکا به مثابه بمب های زمانی علیه ریاض عمل می کند تا ایالات متحده تغییر در عربستان را در زمان مورد تفاهم جمهوری خواهان و دموکرات ها عملیاتی کند.
پروژه سقوط سعودی با رمز یازده سپتامبر آغاز شده است نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: واشنگتن درحال رویگردانی از ریاض است و در همین چارچوب بارروانی قانون جاستا در کنار گزارش کنگره آمریکا به مثابه بمب های زمانی علیه ریاض عمل می کند تا ایالات متحده تغییر در عربستان را در زمان مورد تفاهم جمهوری خواهان و دموکرات ها عملیاتی کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104997317484.jpg پروژه,سقوط,سعودی,با,رمز,یازده,سپتامبر,آغاز,شده,است Icana

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزرای خانه ملت در تحلیل قانون جاستا JASTA علیه رابطه ریاض با واقعه یازده سپتامبر2001 گفت: رژیم سعودی ظرف 3 دهه اخیر در جهت تامین منافع ریاض با حمایت سازمان جاسوسی آمریکا CIA استراتژی تروریست پروری را در دستور داشته است.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی گفت: عربستان در جریان جنگ های افغانستان طالبان و القاعده را ایجاد و تجهیز کرد تا جایی که در زمان تسلط طالبان بر کابل حکومت ملاعمر را به رسمیت شناخت.

وی با بیان این که سیستم تشکیلاتی گروه تروریستی طالبان با القاعده دارای پیچیدگی های ویژه ای بوده است و عناصر سعودی دارای نفوذ بوده اند ، گفت: بارزترین مسئله در رابطه با القاعده همواره این بوده است که اسامه بن لادن از خاندان سعودی بوده و اتباع عربستان حضوری پررنگ در این گروه تروریستی داشته اند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن پیش کشیدن حضور پرشماراتباع سعودی در میان عاملان انتحاری یازده سپتامبر گفت: تمام شواهد و قرائن گواهی می دهد که عربستان در کشتار 3هزار انسان بی گناه دخیل بوده است اما واشنگتن بنا به منافع کاخ سفید و تحت تاثیر لابی نفت ، لابی اسلحه تاکنون سکوت کرده بود.

وی با اشاره به تصمیم کنگره و سنای آمریکا در تصویب قانون جاستا گفت: رئیس جمهوری آمریکا به دلیل نگرانی درباره تبعات خروج سرمایه سعودی قانون پیگرد سعودی در ارتباط با یازدهم سپتامبر را وتو کرد اما نمایندگان کنگره و سنا در اقدامی نادر قدرت رئیس جمهوری ایالات متحده را نقض کردند.

دهقانی فیروز آبادی در ادامه گفت: نکته حائز اهمیت اینجاست که قانون جاستا با اکثریت قاطع کنگره و سنا تصویب شده است که نشان گر تغییر نگاه آمریکا به عربستان است.

وی تصریح کرد:  رژیم سعودی ظرف سالیان گذشته با مفت فروشی نفت ، خرید های گزاف اسلحه و تکیه بر ایران هرسای در جهت تامین منافع آمریکا تلاش کرد برای خود حاشیه امن ایجاد کند اما مجموعه تحولات جهانی برخلاف ریاض در حال حرکت است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رژیم سعودی به عنوان اصلی ترین عامل تهدیدسازامنیتی در خاورمیانه جامعه جهانی را با داعش ، جبهه النصره ، القاعده ، طالبان و ده ها گروه تروریسیتی دیگر به دردسرانداخته است.

وی گفت: آمریکا باتوجه به مسائل پیش آمده در خاوردور و تنش با روسیه ناچار است از حجم حضور خود در خلیج فارس بکاهد در نتیجه رژیم سعودی که با بحران مشروعیت و احتمال جنگ داخلی مواجه شده ، به شدت آُسیب پذیراست.

این نماینده مجلس دهم گفت: آمریکایی ها چاره ای جز رویگردانی از رژیم سعودی ندارند و برهمین اساس واشنگتن در حال تدارک تغییر قدرت در ریاض است.

وی در ادامه افزود: قانون پیگیرد رژیم سعودی در ارتباط با واقعه یازدهم سپتامبر یا همان جاستا راه را برای پیگرد حقوقی و قضایی ریاض توسط 3هزار قربانی حمله القاعده فراهم می کند.

دهقانی فیروز آبادی تاکید کرد: بارروانی قانون جاستا در کنار گزارش کنگره آمریکا به مثابه بمب های زمانی علیه ریاض عمل می کند تا ایالات متحده تغییر در عربستان را در زمان مورد تفاهم جمهوری خواهان و دموکرات ها عملیاتی کند.

یازده سپتامبر 3406759/11/2016 10:56:18 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609107268133589_Thum.jpgیازده سپتامبر
یازده سپتامبر

گفتنی است که مایندگان کنگره و سنا در اقدامی بی سابقه حق وتوی رئیس جمهوری آمریکا را بی اثر کردند تا رژیم سعودی توسط ۳هزار قربانی یازده سپتامبر مورد پیگرد قرار گیرند. کنگره آمریکا اخیرا در مصوبه‌ای حق شکایت بازماندگان قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ از دولت عربستان سعودی را به رسمیت شناخت. باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته این مصوبه را وتو کرد، اما ابتدا سنای آمریکا با رای قاطع ۹۷ رای در مقابل یک رای مخالف وتوی رییس جمهوری را باطل کرد. ساعاتی پس از سنا، مجلس نمایندگان نیز با اکثریت قاطع وتوی رئیس جمهوری آمریکا را بی‌اثر کرد.

براساس این قانون که به جاستا (JASTA) معروف است بازماندگان حادثه ۱۱ سپتامبر در آمریکا می‌توانند علیه عربستان سعودی به دلیل نقشی که در این واقعه تروریستی داشته است، شکایت کنند. ۱۵ تن از ۱۹ عامل این حمله تروریستی تبعه عربستان سعودی بودند. باراک اوباما رئیس جمهور امریکا این مصوبه را وتو کرده بود، اما نمایندگان کنگره آمریکا با رأی قاطع وتوی اوباما را رد کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet