خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/07/11 10:22:09
سرویس اقتصادی
نمایندگان مردم در گفت وگو با خانه ملت؛

گفتاردرمانی دولت ها و سایه رکودی که از سر بازار مسکن کم نشد

رکود بازار مسکن و نبود معامله در آن شرایط خانه دار شدن را برای بسیاری از اقشار سخت و بیش از ۱۰۰ شغل را تعطیل کرده است.
گفتاردرمانی دولت ها و سایه رکودی که از سر بازار مسکن کم نشد رکود بازار مسکن و نبود معامله در آن شرایط خانه دار شدن را برای بسیاری از اقشار سخت و بیش از 100 شغل را تعطیل کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201610107170907417.jpg گفتاردرمانی,دولت,ها,و,سایه,رکودی,که,از,سر,بازار,مسکن,کم,نشد Icana

خبرگزاری خانه ملت_گروه اقتصادی: رکود بی سابقه بازار مسکن هر روز مشکلات عدیده ای را برای مردم و مشاغل مرتبط با این بخش ایجاد کرده که نتیجه آن افزایش اجاره نشینی و کاهش قدرت خرید هر روزه افراد است.

با توجه به اینکه در طول10 سال گذشته قیمت مسکن در سال 86 و 91 چند برابر شد بازار مسکن در رکود بی سابقه ای فرو رفته که دلیل آن افزایش قیمت هایی بود که با سطح دستمزد اکثریت خانوارها تناسبی نداشت.

در حدود 2 سال گذشته نیز رکود موجود در بازار باعث کاهش درآمدها شده که در نتیجه قدرت خانوارها برای خرید مسکن کاهش یافته و بازار اجاره بها داغ شده، عوامل مذکور منتج به کاهش رونق در بازار شده است.

دولت با افزایش وام مسکن قصد داشته رونق را به بازار بازگرداند؛اما هزینه های بالای تامین وام و میزان اقساط بالا باعث شده استقبال چندانی از این موضوع نیز نشود در هر صورت برای رونق بازار مسکن باید مسکن از حالت کالای سرمایه ای خارج و در حیطه کالای مصرفی قرار بگیرد و همزمان میزان درآمد خانوارها با قیمت های مسکن تناسبی داشته باشد تا انگیزه و قدرت خرید مسکن در جامعه به وجود آید.

با توجه به جمعیت بالای جوان در کشور بدیهی است که تقاضا برای مسکن وجود دارد؛اما نکته این است که سیاست های درستی برای تولید مسکن در چند سال گذشته و تعادل بخشی به میزان عرضه و تقاضا وجود نداشته است،بنابراین باید تدابیری اساسی برای خروج غیرتورمی بخش مسکن از رکود فراهم شود که اگر این مهم اجرایی شود تبعات اجتماعی خوبی نیز برای کشور به همراه خواهد داشت.

نمایندگان مردم در مجلس در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت به مولفه های بروز رکود در مسکن و همچنین پیش شرط ها آن برای خروج از رکود پرداخته اند که در ذیل می خوانید:

محمدرضا رضایی کوچی 3406759/11/2016 2:41:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609101791682473_Thum.jpgمحمدرضا رضایی کوچی
 محمدرضا رضایی کوچی

 

رضایی کوچی: دولت عملکرد خوبی در حوزه خروج مسکن از رکود نداشته است

محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه اقدامات انجام شده از سوی دولت تاکنون نتوانسته خروج از رکود در بحث مسکن را در پی داشته باشد، گفت: بهبود وضعیت مسکن نیازمند اقدامات کارآمد و برنامه ریزی دقیق است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت باید با توجه به بافت های فرسوده رکود حاکم بر بخش مسکن را جبران کند،افزود:درحال حاضر ارایه تسهیلات برای احیای بافت های فرسوده بهترین راهکار برای ایجاد رونق در بازار مسکن است.

وی با تاکید بر اینکه تسهیلات اعطای مسکن در حال حاضر نتوانسته پاسخگوی نیاز تمام اقشار جامعه باشد، تصریح کرد: تسهیلات اعطایی فعلی برای اقشار متوسط و بالای جامعه کارایی داشته و نتوانسته دردی از اقشار نیازمند کشور درمان کند.

هدف اصلی دولت در سیاست گذاری ها در بحث مسکن باید اقشار آسیب پذیر جامعه باشد

رضایی کوچی با بیان اینکه هدف اصلی دولت در سیاست گذاری ها در بحث مسکن باید اقشار آسیب پذیر جامعه باشد، گفت: تسهیل شرایط خانه دار کردن اقشار متوسط و مرفه نمی تواند به تنظیم بازار مسکن کمک کند زیرا توان مالی این اقشار کم نبوده و می توانند خود را با سیاست های دولت همسو کنند.

دولت برنامه مشخصی در حوزه مسکن ارایه کند

این نماینده مردم درمجلس دهم،با تاکید براینکه تنظیم بازار مسکن و ایجاد ثبات در آن باید با تمرکز بر لایه ها و اقشار ضعیف جامعه باشد، افزود: دولت باید با ارایه برنامه ای مشخص در حوزه مسکن زمینه خروج آن از دسته کالاهای سرمایه ای را فراهم کند.

وی با بیان اینکه شرایط فعلی اعطای تسهیلات مسکن تنها برای قشر خاصی از جامعه کارایی دارد، گفت: باید پیش شرط های اعطای تسهیلات مسکن از جمله ودیعه گذاری تسهیل شود تا اقشار نیازمند نیز بتوانند با این شرایط صاحب خانه شودند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: روند کاهشی نرخ سود تسهیلات مسکن باید همچنان ادامه داشته باشد تا به این ترتیب همسو با افزایش زمان بازپرداخت وام ها کمک به خانه دار شدن مردم صورت بگیرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت ارایه مشوق های لازم برای ایجاد انگیزه در افراد جهت ساخت و ساز بیشتر، افزود: در صورتی که حمایت های لازم از بخش مسکن صورت بگیرد به طور حتم با رشد حجم ساخت و سازها تعادل عرضه و تقاضا در بحث مسکن به تنظیم قیمت ها منجر خواهد شد.

مهدی فرشادان 3406757/20/2016 3:05:39 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607101552324993_Thum.jpgمهدی فرشادان
مهدی فرشادان

 

فرشادان:دولت موفق به خروج مسکن از رکود نشد/ احیای بافت فرسوده راهکاری برای خروج مسکن از رکود

سیدمهدی فرشادان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه دولت برنامه مشخصی برای ساماندهی بازار مسکن ندارد، گفت: رکود موجود در بازار مسکن کمتر نشده و دولت نیز برنامه ای برای این حوزه ندارد.

نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیوان دره در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مسکن مهر در مقطعی به ایجاد رونق در بازار منجر شد، افزود: شاید رونق رخ داده کذایی بود اما به رکود رخ داده در بسیاری از مشاغل پایان داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه مسکن مهر متولی مشخصی ندارد، تصریح کرد: دولت یازدهم نتوانست به مشکلات مسکن مهر رسیدگی کند و از طرفی در ارایه برنامه مشخص در این حوزه نیز موفق نبود.

رکود تورمی کشور ناتوانی دولت در پرداخت مطالبات پیمانکاران مسکن مهر را منجر شده است

وی با تاکید بر اینکه رکود تورمی موجود در کشور ناتوانی دولت در پرداخت مطالبات پیمانکاران مسکن مهر را منجر شده است، گفت: در اصلاح لایحه بودجه 20 هزار و 500میلیارد تومان برای پرداخت پول پیمانکاران از طریق اوراق خزانه مصوب شد که اگر این مهم محقق شود بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بخش مسکن نیازمند اتخاذ تدابیر مناسبی است، افزود: برای خروج از رکود در بخش مسکن باید سیاست های مشخصی دنبال شود.

فرشادان با بیان اینکه با رشد ساخت و ساز و حمایت از آن می توان رکود فعلی در بخش مسکن را کاهش داد، گفت: باید تسهیلات دهی به حوزه مسکن در بافت فرسوده برای احیای آن در دستور قرار بگیرد.

ضرورت تزریق اعتبار برای احیای بافت فرسوده

وی ادامه داد: تزریق اعتبار برای احیای بافت فرسوده از گستردگی شهرها به دور از قاعده و قانون جلوگیری خواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: احیای بافت فرسوده نمای شهری را نیز زیبا کرده و می تواند به خروج مسکن از رکود کمک کند.

سعید باستانی 3406757/5/2016 11:49:10 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607102587549915_Thum.jpgسعید باستانی
سعید باستانی

 

باستانی:خروج مسکن از رکود با فعال شدن ۲۵۰ شغل همراه است/ رقم تسهیلات مسکن به تحول در بازار منجر نخواهد شد

سعید باستانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از حباب قیمتی موجود در بازار مسکن،گفت: مسکن و ساختمان به لحاظ گردش مالی جزو سه صنعت برتر ایران هستند،اما با رکود فعلی توان حضور در اقتصاد و تاثیرگذاری بر آن را ندارند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه با خروج مسکن از رکود 250 شغل نیز فعال می شود، افزود:خرید مسکن در کشور ما به صورت پلکانی صورت می گیرد که درحال حاضر پله اول مسکن مهر است و با توجه به اینکه در مکان هایی ایجاد شده که نقطه آغاز حرکت بوده؛تحرک بخش مسکن به این راحتی ها اتفاق نمی افتد.

تسهیلات مسکن جوابگوی تمامی نقاط کشور برای خرید خانه نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه تسهیلات مسکن جوابگوی تمامی نقاط کشور برای خرید خانه نیست، گفت:با تسهیلات فعلی مسکن هم نمی توان انتظار خانه دار شدن مردم در تمام نقاط کشور را داشت؛زیرا در بسیاری از کلانشهرها نرخ خانه با تسهیلات تفاوت بسیاری دارد.

وی با بیان اینکه بازار مسکن تحول چندانی را در چند سال آینده شاهد نخواهد بود، افزود: با تسهیلات دهی بانک ها در بحث مسکن مشکل داریم،زیرا عدد تسهیلات به قدری کم است که نقشی در بهبود وضعیت بازار نخواهد داشت.

کاهش نرخ سود تسهیلات به رشد بازار مسکن منجر نخواهد شد

نماینده مردم درمجلس دهم،ادامه داد:با کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن باز هم رشدی دراین بازار شاهد نخواهیم بود چراکه رقم وام بسیار کم است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه تا 8 سال آینده وضعیت مسکن به شکل فعلی پایدار خواهد بود،تاکیدکرد:باتوجه به وجود حباب قیمتی در بازارمسکن و افزایش نرخ ها بدون ضابطه ،تحولی دراین بازار رخ نخواهد داد.

محسن بیگلری 3406758/9/2016 2:52:08 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608104846714052_Thum.jpg
محسن بیگلری

 

بیگلری: ناکامی دولت ها در ساماندهی بازار مسکن/ افزایش تولید مسکن راهکاری برای ایجاد ثبات در قیمت

محسن بیگلری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وضعیت فعلی بازار مسکن،گفت:خروج مسکن از رکود نیازمند مشوق هایی برای افزایش ساخت و ساز در جهت کاهش محدودیت عرضه است.

نماینده مردم سقز و بانه درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه با افزایش عرضه مسکن باید از رشد بی سابقه قیمت آن جلوگیری کرد، افزود: ارایه تسهیلات مسکن همسو با توان مالی افراد کمک شایانی در بهبود وضعیت بازار مسکن خواهد کرد.

رکود مسکن روند خانه دار کردن مردم را مختل کرده است

این نماینده مردم در مجلس دهم،با تاکید بر اینکه رکود موجود در بازار مسکن و رشد بی سابقه قیمت ها خانه دار شدن قشر عظیمی از مردم را مختل کرده است، تصریح کرد: برای کمک به اقشار نیازمند و متوسط جامعه باید سیاست های مشخصی در حوزه مسکن دنبال شود تا به خانه دار شدن آن ها بی انجامد.

وی با بیان اینکه باید کنترل قیمت ها درحین ایجاد رونق در بازار مسکن پیگیری شود،گفت:درحال حاضر قیمت مسکن به شکل حبابی بوده و هیچ همخوانی با توان قشر عظیمی از مردم را ندارد.

دولت ها تاکنون برنامه مشخصی برای ساماندهی بازار مسکن نداشته اند

بیگلری با تاکید براینکه ارایه تسهیلات مسکن باید با پیش شرط های کمتر صورت بگیرد،افزود: باید رونق دهی به بازار مسکن در اولویت کاری مسئولان قرار بگیرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با بیان اینکه تاکنون اقدامی عملی برای خروج از رکود رخ نداده است،گفت: دولت ها تاکنون برنامه مشخصی برای ساماندهی بازار مسکن نداشته اند که همین بی برنامگی تبعات بسیاری برای بازار به همراه داشته است.

بسیاری از مشاغل در نتیجه رکود در بازار مسکن تعطیل شده اند

وی با اشاره به تعطیلی بسیاری از مشاغل در نتیجه رکود حاکم بر بازار مسکن،ادامه داد:دولت هرچه سریع تر برنامه جامعی برای ساماندهی بازار مسکن ارایه کند تا به این ترتیب شاهد ایجاد رونق در این بازار باشیم.

عضوهیات رئیسه کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:دولت باید با تسریع در تکمیل واحدهای مسکن مهر حجم بسیاری از تقاضاها برای مسکن را پاسخ داده و به این ترتیب رونقی در بازار ایجاد کند.

حمید بنایی 3406757/5/2016 11:44:17 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607100904825265_Thum.jpgحمید بنایی
حمید بنایی

 

بنایی: تسهیلات بانک مسکن به داد مسکن مهر برسد/ تسهیلات دهی با هدف کاهش رکود مسکن ازسوی دولت مطرح شد

حمید بنایی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به رکود موجود در بازار مسکن،گفت:طرح های پیشنهادی از سوی دولت درخصوص تسهیلات دهی درحوزه مسکن با هدف کاهش رکود بوده است.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی،با تاکید براینکه تکمیل طرح مسکن مهر در دولت یازدهم که غالبا با کار کارشناسی نیز همراه نبوده مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است،افزود:هرچند مسکن مهر توانست بسیاری از مردم را خانه دار کند؛اما به علت بی بهره ماندن از کار کارشناسی و همچنین فراهم نبودن زیرساخت ها نتوانسته توفیق چندانی حاصل کند.

طرح مسکن اجتماعی مسکوت ماند

وی با بیان اینکه طرح مسکن اجتماعی از سوی دولت به علت تمرکز بر مسکن مهر برای تکمیل و تحویل آن مسکوت مانده است،تصریح کرد:فراهم نبودن زیرساخت های مسکن مهر این پروژه را با دشواری های بسیار همراه کرده است.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با تاکید براینکه خروج مسکن از رکود نیازمند درنظرگرفتن اقدامات منسجم ازسوی دولت است،گفت:برای ساماندهی بازارمسکن باید تمامی دستگاه های مرتبط در کشور همکاری داشته و با تعامل بیش از پیش خروج از رکود را کلید بزنند.

عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ارایه تسهیلات مسکن می تواند به ایجاد رونق در بازار منجر شود، افزود:اگر بانک مسکن مشکلات خانه دار شدن جوانان را از پیش رو بردارد و مانند قبل مشارکت کند مسکن مهر تکمیل و دولت با برنامه ریزی در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به رفع مشکلات این حوزه اقدام خواهد کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet