هدر موبایل
1395/07/11 09:30:37
سرویس اجتماعی
نمایندگان مجلس هشدار دادند:

بحران حاشیه نشینی

نمایندگان مجلس با انتقاد از بی‌توجهی به حاشیه‌نشینی در برنامه‌های اقتصادی، توجه به اقتصاد، معیشت و افزایش جاذبه های زندگی در مناطق روستایی را در تثبیت جمعیت روستایی و معکوس کردن مهاجرت ها موثر دانستند.
بحران حاشیه نشینی نمایندگان مجلس با انتقاد از بی‌توجهی به حاشیه‌نشینی در برنامه‌های اقتصادی، توجه به اقتصاد، معیشت و افزایش جاذبه های زندگی در مناطق روستایی را در تثبیت جمعیت روستایی و معکوس کردن مهاجرت ها موثر دانستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610103184520428.jpg بحران,حاشیه,نشینی, Icana

خبرگزاری خانه ملت - گروه اجتماعی - گل زری فرخنده‌بخش؛  متاسفانه در سال‌های اخیر زندگی شهری تاثیر بسیار زیادی بر زندگی روستایی گذاشته به نحوی که به دلیل وجود جاذبه‌های شهری و کمبود امکانات در روستاها مهاجرت از روستاها به طرز بسیار چشمگیری افزایش داشته و به تبع آن حاشیه نشینی در کلانشهرهای کشور روز به روز در حال افزایش است که این موضوع زنگ خطری جدی برای جامعه شهری و کلان شهرهای ما محسوب می شود.

بر اساس آمارهای اعلام شده ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین در کشور سکونت دارند که طبق اظهارات نمایندگان از این تعداد نزدیک به یک میلیون 200 هزار نفر در شهر مشهد،200هزار نفر در شهر شیراز و نزدیک به 500 هزارنفر در کلان شهر تبریز سکونت دارند که علاوه بر این دیگر کلان شهرهای کشور  مانند تهران، اصفهان و اهواز هم به سهم خود از معضل حاشیه نشینی رنج می برند.

نمایندگان مجلس در خانه ملت با انتقاد از اینکه تاکنون هیچ گونه تلاشی برای رفع ریشه ای مهاجرت ها و به تبع آن حاشیه نشینی انجام نشده مطرح کردند نه تنها هیچ گونه اقدامی در رابطه با مدیریت حاشیه نشینی و کاهش مهاجرت ها صورت نگرفته بلکه مسئولان همان روند گذشته را با بی توجهی ادامه داده اند در حالی که طبق اظهارات نمایندگان آسیب های اجتماعی تنها با گسترش نگاه عدالت محور در کشور کاهش می یابد.

نمایندگان مجلس معتقدند نتیجه توزیع نامتوازن امکانات، فرصت های شغلی، سیاستگذاری، تصمیم گیری و مصوبات اشتباه، مهاجرت افراد از روستاها و روی آوردن به حاشیه شهرها و مشاغل کاذب در شرایط سخت غیربهداشتی است که به دلیل مخلوط شدن خرده فرهنگ های مختلف آسیب های اجتماعی زیادی را برای کشور به دنبال داشته و موجبات افزایش جرم و جنایت و آسیب های اجتماعی را در کشور فراهم آورده است.

نمایندگان مجلس در خانه ملت ساماندهی اشتغال روستایی را در جهت جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی موثر دانسته و بر لزوم افزایش جاذبه های زندگی در روستاها و همچنین توجه به مشاغل خانگی روستایی مانند دامپروری، کشاورزی و صنایع دستی در جهت رشد اقتصادی و بازار کار روستاییان تاکید کرده اند.

 

رضایی: حاشیه‌نشینی نتیجه بی‌توجهی به اقتصاد روستایی/ انتقاد از وجود ۲۰۰ هزار حاشیه نشین در شیراز

مسعود رضایی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان وجود  200 هزار نفر حاشیه‌نشین در کلانشهر شیراز از شیوع پدیده حاشیه نشینی در کشور انتقاد کرد و گفت: در مناطق حاشیه نشین افراد با فرهنگ های مختلف گرد هم جمع و زمینه بروز جرائم و بزهکاری را در شهرها فراهم می آورند.

مسعود رضایی 3406757/4/2016 3:04:35 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607108336049787_Thum.jpgمسعود رضایی
مسعود رضایی

 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه تاکنون حرکت مناسبی از سوی دستگاه‌های ذیربط برای مدیریت بحران حاشیه‌نشینی در کلانشهر شیراز انجام نشده است، یادآور شد: تنها هر از چند گاهی نیروی انتظامی اقدام به جمع آوری مجرمان در این مناطق می کند و آنطور که باید و شاید به مدیریت حاشیه نشینی توجه نشده است.

وی با بیان اینکه جمعیت حاشیه نشینان شیراز یک شهر را تشکیل می‌دهند، افزود: ناهنجاری و نابسامانی های اجتماعی در جمعیت حاشیه نشین این کلانشهر بسیار چشمگیر و روز به روز در حال افزایش است به طوری که برخی از افراد به توزیع مواد مخدر و سرقت روی آورده که این موضوع تهدیدی برای آینده کودکان و نوجوانان این مناطق و کلانشهر شیراز است.

رضایی با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد اراده‌ای برای ساماندهی معضل حاشیه نشینی شیراز در مسئولان وجود ندارد، گفت: اگر اراده ای هم باشد شاید توانایی پرداختن به این موضوع را ندارند زیرا مدیریت پدیده حاشیه نشینی هزینه بر و نیازمند تامین اعتبارات ویژه است.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم،  با بیان اینکه مشکلات بهداشتی و اجتماعی در مناطق حاشیه نشین نسبت به شهرها نمود بیشتری دارد، تصریح کرد: باید به ایجاد مراکز تفریحی و ورزشی و همچنین کارگاه های آموزشی اشتغال زایی در این مناطق توجه و علاوه بر این نسبت به رفع مشکلات بهداشتی و درمانی آنها هم اقدام کرد زیرا فقر اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی در این مناطق بیداد می کند.

 نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، حاشیه نشینی شیراز  را نتیجه بی توجهی به اقتصاد روستاها و مناطق محروم دانست و ادامه داد: عواملی مانند خشکسالی و کم آبی که درنهایت منجر به بیکاری کشاورزان، دامداران و باغداران شده، نبود مراکز تفریحی و ورزشی در روستاها، بی توجهی نسبت به اقتصاد روستایی و از بین رفتن مشاغل در روستاها  باعث شده روستاییان و عشایر استان با ترک دیار و خانه خود مناطق ارزان حاشیه نشین شیراز را برای زندگی انتخاب و به علت بیکاری  برای کسب روزی به مشاغل کاذب روی آورند که در این بین ممکن است برخی از آنها برای کسب درآمد بیشتر جذب مافیای مواد مخدر و سرقت شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم ساماندهی اشتغال روستایی در جهت جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی تاکید کرد و گفت: جاذبه های زندگی باید در روستاها افزایش یابد تا مهاجرت ها معکوس شود زیرا افزایش اشتغال روستایی کاهش حاشیه نشینی در شهرها را به دنبال دارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه با تخصیص تسهیلات کمتر به شهرها می توان نسبت به ایجاد اشتغال در روستاها اقدام کرد، تصریح کرد: باید به مشاغل خانگی روستایی از جمله دامپروری، کشاورزی و صنایع دستی در جهت رشد اقتصادی و بازار کار روستاییان توجه جدی کرد و از این طریق حاشیه نشینی را مدیریت کنیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در صورت بی توجهی به تقویت مشاغل روستایی باید همچنان شاهد مهاجرت این قشر به کلانشهرها و شیوع روز افزون معضل حاشیه نشینی در کشور و به تبع آن افزایش آسیب های اجتماعی در  کشور باشیم.

 

مختار: لزوم نیازسنجی در روستاها برای معکوس کردن جریان مهاجرت‌

جلیل مختار، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس دهم هم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، توجه به اقتصاد و معیشت روستاییان را در تثبیت جمعیت روستایی و معکوس کردن مهاجرت‌ها موثر دانست و افزود: از آنجایی که پدیده مهاجرت عمده عامل شیوع حاشیه نشینی در کشور است از این رو برای مدیریت معضل حاشیه نشینی در کشور به صورت جدی نیاز است علل مهاجرت ها بررسی و رفع شود.

جلیل مختار 3406756/5/2016 10:50:33 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100288779245_Thum.jpg
جلیل مختار

 

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مهاجرت‌ها از روستاها بیشتر به دلیل نبود اشتغال و درآمد مکفی صورت می گیرد و زمانی که روستاییان به کلانشهرها مهاجرت می کنند به دلیل آنکه در کلانشهرها تقسیم کار بر اثر تخصص گرایی است و این افراد از تخصص های زندگی شهری برخوردار نبوده و نمی توانند مرکزیت شهر را برای زندگی انتخاب کنند از این رو در حاشیه شهرها اقدام به ساخت و ساز می‌کنند که به این طریق حاشیه شهرها به وجود می آیند؛ البته مهاجرت روستاییان به سمت شهرهای صنعتی و کلانشهرها نسبت به شهرهای محروم و کمتر توسعه یافته بیشتر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: مکفی نبودن سطح درآمد افراد حاشیه نشین موجب می شود به استانداردهای ساخت و ساز و معماری شهرسازی در ساخت بناها در مناطق حاشیه نشین توجه چندانی نشود که این بی توجهی هنگام بحران برای ساکنان آنها بسیار دردسرساز خواهد شد.

وی با بیان اینکه کلانشهر شدن اهواز به دلیل توسعه زیرساخت‌ها و زیربنایی بر حسب نیازهای شهروندان نبوده است، تصریح کرد: زمانی که بزرگ شدن شهرها بدون توجه به توسعه زیرساخت‌ها و زیربنایی به وجود آید شهرگرایی نامیده می شود و از این طریق می توان اینطور نتیجه گرفت که کلان شهر شدن اهواز به دلیل به وجود آمدن شهرگرایی است بنابراین بزرگی این کلان شهربه دلیل توسعه زیرساختی و زیربنایی بر حسب نیازهای شهروندان نیست زیرا زمانی شهرسازی به وجود می آید که در وهله اول زیرساخت های زیربنایی مانند آب، برق، مخابرات و ... شهر توسعه یابد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم، بی توجهی نسبت به اقتصاد و معیشت روستایی را در شیوع معضل حاشیه نشینی در کشور موثر دانست و گفت: برای مدیریت معضل حاشیه نشینی علل مهاجرت روستاییان به کلان شهرها باید بررسی و رفع شود.

مختار یادآور شد: در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جاذبه های شهری و روستایی مانند آموزش، بهداشت، درمان، رفاه، اشتغال و درآمد به طور متناسب ارتقا و توسعه می‌یابد به نحوی که با رشد جاذبه ها در روستاها از علل مهاجرت به شهرها کاسته شود؛ برای مدیریت حاشیه نشینی و مهاجرت ها در کشور ما نیاز است به رشد جاذبه‌های روستاها توجه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در کشورهای فراصنعتی، مادرصنعتی و فراپیشرفته گرایش مردم برای فرار از آلودگی هوا به روستاها و مناطق دارای فضاهای سبز افزایش یافته و مهاجرت ها معکوس شده است در حالی که در کشور ما مهاجرت به کلان شهرها افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه حاشیه نشینی موجب بروز دوگانگی رفتاری در افراد می شود، تصریح کرد: در جامعه سنتی افراد خود را مقید به آداب، رسوم و هنجارهای سنتی خود می دانند و از سوی دیگر در جامعه مدنی و شهری افراد خود را مقید به قانون می دانند از این رو زمانی که فردی از جامعه سنتی به جامعه شهری مهاجرت می کند با فراموشی سنت ها و بی آگاهی نسبت به قوانین جامعه شهری و مدنی دچار دوگانگی رفتاری شده که این دوگانگی رفتاری افزایش هنجارشکنی، انحرافات، چالش ها و جرائم اجتماعی را در کشور به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه در حاشیه شهرها آسیب هایی اجتماعی مانند سرقت، جرائم، انحرافات اجتماعی به وفور یافت می شود، تصریح کرد: ارتقای شاخص و مولفه‌هایی مانند اشتغال و معیشت در جوامع روستایی کاهش حاشیه نشینی و انحرافات و آسیب های اجتماعی در کشور را به همراه خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: باید دید در برنامه های کلان اقتصادی کشور چه شاخص و مولفه هایی را به جامعه روستایی اختصاص دادیم که مهاجرت معکوس یا کاهش مهاجرت روستاییان به کلانشهرها را در پی داشته باشد.

 

سعیدی: بی‌توجهی به مدیریت حاشیه‌نشینی در برنامه‌های کلان اقتصادی کشور/ حدود ۵۰۰ هزار حاشیه‌نشین در تبریز

محمداسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از وجود 11 میلیون حاشیه نشین در کشور، عمده علت شیوع حاشیه نشینی در کلانشهر تبریز را مهاجرت بی رویه به دلیل سوء مدیریت ها دانست و یادآور شد: هیچ دولتی برای مدیریت این معضل هیچ گونه اقدام و تلاشی نکرده است.

محمداسماعیل سعیدی محمداسماعیل سعیدی3406758/13/2013 9:15:20 AMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/43625_Thum.jpg
محمداسماعیل سعیدی

 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه تاکنون هیچ گونه تلاشی برای رفع ریشه ای معضل مهاجرت ها و به تبع آن حاشیه نشینی در کلان شهر تبریز انجام نشده، تصریح کرد:  نه تنها هیچ گونه اقدامی در رابطه با مدیریت این موضوع و کاهش مهاجرت ها صورت نگرفته بلکه مسئولان همان روند گذشته را با بی توجهی تمام ادامه داده اند.

وی از وجود نزدیک به 500 هزار نفر حاشیه نشین در کلانشهر تبریز خبر داد و گفت: در حالی هیچ گونه اقدامی برای مدیریت معضل حاشیه نشینی صورت نگرفته که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی  در سال 2018 انتخاب شده است.

وی بر لزوم چاره اندیشی مسئولان در جهت ساماندهی و مدیریت معضل حاشیه نشینی کلانشهر تبریز تا سال 2018 تاکید کرد و یادآور شد: از آنجایی که حاشیه نشینان بر موضوع گردشگری ارجحیت دارند بنابراین در وهله اول باید هدف مدیریت در این شهر، سروسامان دادن به وضعیت حاشیه نشینان باشد و در مرحله بعد در جهت رونق گردشگری این کار صورت پذیرد که به این منظور مسئولان باید گام های اساسی بردارند.

سعیدی با انتقاد از اینکه جمعیت حاشیه نشین کلانشهر تبریز در بیغوله ها و بافت های فرسوده زندگی می کنند، یادآور شد: این افراد در وضعیت بسیار نامناسب و بدی زندگی می کنند و از نبود امکانات بهداشتی و درمانی مناسب رنج می برند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از بی توجهی نسبت به مدیریت حاشیه نشینی در برنامه های کلان اقتصادی انتقاد کرد و گفت: هر چند طبق برنامه های چهارم و پنجم توسعه قرار بود دولت ها هر ساله ده درصد از معضل حاشیه نشینی را کاهش دهند اما متاسفانه نه تنها این کار عملیاتی نشد بلکه با بی توجهی تمام این معضل در کشور افزایش یافت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم، بر لزوم ارائه تسهیلات مناسب به حاشیه نشینان برای نوسازی بافت های فرسوده تاکید کرد و یادآور شد:  بافت فرسوده زمانی اصلاح می شود که خود مردم مشارکت داشته باشند البته در کنار این امر باید به ارائه تسهیلات مناسب و ارزان قیمت هم توجه کرد.

 این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: بهتر است در مناطق حاشیه نشینان، مجتمع های مسکونی مناسب  احداث شود و و تمامی بناهای در این مناطق هم شناسنامه دار شده و در کنار این، به احداث و ایجاد مرکز اطلاعات جامع و ویژه در این مناطق توجه شود.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر زندگی شهری تاثیر بسیار زیادی بر زندگی روستایی گذاشته است، افزود: متاسفانه مهاجرت ها از روستاها به طرز بسیار نگران کننده ای در حال افزایش است این در حالی است که به دنبال مهاجرت ها معضل حاشیه نشینی در شهرها روز به روز در حال افزایش بوده که زنگ خطری جدی برای زندگی شهری محسوب می شود.

سعیدی  از بی توجهی تمامی دستگاه ها و مسئولان  نسبت به اقتصاد و معیشت روستایی انتقاد کرد و ادامه داد: البته خشکسالی، نبود امکانات مناسب و میل به زندگی شهری به دلیل نبود امکانات و مراکز تفریحی و آموزشی  هم از جمله دلایل شیوع حاشیه نشینی است .

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم احیای اقتصاد  و معیشت روستایی تاکید کرد و یادآور شد: صنایع کشاورزی و دامداری از جمله صنایعی است که در گذشته از رونق خاصی برخوردار بوده اما بنا  به دلایلی فعالیت این صنایع در روستاها کمرنگ شده اند از این رو رونق و احیای این صنایع می تواند علاوه بر تاثیر مثبت در اقتصاد کشور از مهاجرت روستاییان و به تبع آن حاشیه نشینی جلوگیری کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به طور قطع اگر روستاها به فعالیت اقتصادی وارد شوند بسیاری از مشکلات آنها و کشور برطرف خواهد شد.

 

شیران خراسان: حاشیه نشینی محصول توزیع ناعادلانه درآمد عمومی کشور/حاشیه‌نشینان ۳۵ درصد جمعیت مشهد را تشکیل داده‌اند

رضا شیران خراسانی، عضوکمیسیون اجتماعی مجلس دهم هم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از شیوع معضل حاشیه‌نشینی این معضل را نتیجه و محصول سیاستگذاری، تصمیم‌گیری و تصویب مصوبات اشتباه در حوزه توزیع درآمد عمومی کشور دانست و تصریح کرد: متاسفانه نبود نگاه عدالت محور در توزیع درآمد عمومی کشور موجب توجه بیشتر مسئولان به توسعه مناطق برخوردار از ثروت و قدرت شده که این موضوع نامتوازن شدن توسعه کشور و در نهایت شیوع حاشیه نشینی را  به همراه داشته است.

رضا شیران خراسانی 3406759/27/2016 3:02:45 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609100243084143_Thum.jpgرضا شیران خراسانی
رضا شیران خراسانی

 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه توزیع عادلانه درآمد و بودجه عمومی کشور منجربه توزیع عادلانه فرصت‌های شغلی می شود، یادآور شد: نتیجه توزیع نامتوازن امکانات و فرصت های شغلی مهاجرت افراد از روستاها و روی آوردن به حاشیه شهرها و مشاغل کاذب در شرایط سخت غیربهداشتی است که به دلیل مخلوط شدن خرده فرهنگ های مختلف آسیب های اجتماعی زیادی را برای کشور به دنبال دارد.

شیران خراسانی از وجود یک میلیون و دویست هزار نفر حاشیه نشین در مشهد انتقاد کرد و افزود: حاشیه نشینان حدود 35 درصد جمعیت مشهد را تشکیل داده و به طور عمده از افراد مستضعف، تهیدست و اقشار محروم جامعه هستند که به دلیل فقر حاشیه شهرها را برای زندگی انتخاب کرده اند در حالی که بر حسب آمایش سرزمینی باید نگاه جدی به رفع محرومیت در نقاط محروم جامعه داشته و در جهت تامین رفاه آنها گام برداریم اما متاسفانه با سیاستگذاری های اشتباه آنها را به فراموشی سپرده ایم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه مسئولان اگر به دنبال مدیریت حاشیه نشینی هستند باید در توزیع بودجه و درآمدهای کشور نگاهی عدالت محور داشته باشند نه مساوی، گفت: نگاه عدالت محور موجب توسعه متوازن کشور و کاهش و رفع فاصله طبقاتی خواهد شد.

وی با انتقاد از اینکه توزیع درآمد و بودجه عمومی بر اساس سرانه غیرمنطقی است، یادآور شد: به عنوان مثال از مالیات بر ارزش افزوده که 9 درصد است سه درصد متعلق به شهرداری و در صورت نبود شهرداری ها به دهیاری اختصاص می یابد اما در تقسیم سرانه شهرداری های تهران و مشهد به ترتیب سه هزار میلیارد و هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص می دهند در حالی که به یک روستای محروم تنها دو میلیون از این سرانه اختصاص می یابد و این روند به همین شکل ادامه دارد به گونه ای که جمعیت مناطق برخوردار روز به روز افزایش و روستاها و مناطق محروم روز به روز مخروبه تر و خالی از سکنه می شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم با بیان اینکه سهم روستاها و مناطق محروم از سرانه باید بیشتر و فاصله های تبعیض آمیز برداشته شود، افزود: برای مدیریت و رفع معضل حاشیه نشینی باید توسعه کشور از مرزها شروع و به مرکز کشور منتهی شود، با این روش آسیب های اجتماعی با گسترش نگاه عدالت محور در کشور کاهش می یابد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه ایجاد اشتغال پایدار در روستاها راهکاری موثر برای جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی است، یادآور شد: اشتغال پایدار هم با آمایش سرزمینی و هم با توجه به توانمندی های روستاییان می‌تواند شکل بگیرد به این شکل که با ایجاد اشتغال پایدار روستاییان در روستاها ماندگار و مولد شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی،  با انتقاد از شیوه توزیع یارانه ها،  تصریح کرد: متاسفانه هدفمندی یارانه ها به بدترین شیوه ممکن اجرا شد، به صورت جدی نیاز است یارانه ثروتمندان قطع و به نیازمندان اختصاص یابد و از سوی دیگر به رفاه اجتماعی، بهداشت و آموزش قشر محروم توجه جدی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet