ولادت حضرت امام رضا (ع)
1395/07/11 09:37:05
سرویس صحن
در نشست علنی امروز صورت گرفت

نحوه تعیین کمیسیون تخصصی نمایندگان در آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اصلاح شد

نمایندگان مردم در خانه ملت، موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس که درخصوص نحوه عضویت موکلین مردم در کمیسیون‌های تخصصی مجلس بود، را اصلاح کردند.
نحوه تعیین کمیسیون تخصصی نمایندگان در آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اصلاح شد نمایندگان مردم در خانه ملت، موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس که درخصوص نحوه عضویت موکلین مردم در کمیسیون‌های تخصصی مجلس بود، را اصلاح کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608103437985154.jpg نحوه,تعیین,کمیسیون,تخصصی,نمایندگان,در,آیین‌نامه,داخلی,مجلس,شورای,اسلامی,اصلاح,شد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،‌ نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 11 مهر) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، با ماده 2 این طرح با 202 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده 2 طرح مذکور، ماده 40 قانون به شرح زیر اصلاح و دو تبصره به آن الحاق می‌شود:

براساس ماده 40 قانون؛ هر یک از نمایندگان برای تعیین کمیسیون تخصصی خود فرم‌های امتیازبندی را از شعبه مربوط دریافت می‌کنند و پس از تکمیل فرم به همراه تعیین دو اولویت پیشنهادی، حداکثر تا 3 روز پس از افتتاح دوره به هیات رئیسه مجلس تحویل می‌دهند.

در تبصره 1 این ماده آمده است؛ فرم امتیازبندی و دستورالعمل اجرایی این ماده براساس شاخص‌های تحصیلات، سوابق اجرایی، سوابق نمایندگی مرتبط و سابقه عضویت در کمیسیون، ظرف مدت 3 ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط هیات رئیسه مجلس تهیه می‌شود و به تصویب جلسه مشترک هیات رئیسه و کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی می‌رسد.

همچنین براساس تبصره 2؛ به منظور آشنایی نمایندگان با سوابق یکدیگر، معاونت قوانین موظف است همزمان با شروع فعالیت شعب، اسامی نمایندگان را به همراه تحصیلات، سوابق اجرایی و سابقه عضویت در کمیسیون ها (در صورت برخورداری از سابقه نمایندگی) تکثیر و در اختیار نمایندگان قرار دهد.

در ادامه نمایندگان به بررسی ماده 3 طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس پرداختند و این ماده را نیز با 176 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 14 رأی ممتنع از مجموع 231 نماینده حاضر در صحن مورد موافقت قرار دادند.

براساس این گزارش در جریان بررسی و تصویب این ماده، جهانبخش محبی‌نیا پیشنهاد افزودن عبارت "پس از دریافت نظرات شعب) به سطر اول ماده 41 را مطرح کرد که نمایندگان با  178 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 235 نماینده حاضر در صحن با این پیشنهاد موافقت کردند.

در ماده 3 طرح مذکور آمده است؛ ماده 41 قانون و تبصره 1 آن به شرح زیر اصلاح و تبصره 3 آن حذف و تبصره 2 الحاق می‌شود:

براساس ماده 41 قانون آیین‌نامه داخلی، هیات رئیسه پس از دریافت نظرات شعب و تعیین امتیاز و رتبه‌بندی، نسبت به تکثیر و توزیع گزارش آن اقدام می‌کند. نمایندگان معترض می‌توانند ظرف 48 ساعت پس از توزیع گزارش، اعتراض خود را نسبت به امتیازها به هیات رئیسه تقدیم کنند تا هیاتی مشترک، متشکل از هیات رئیسه مجلس و روسای شعب با دعوت از نماینده معترض به امتیاز خود، ظرف 48 ساعت پس از انقضای مهلت فوق، به اعتراض رسیدگی و اعلام نظر نماید. نظر هیات مذکور درخصوص امتیاز، قطعی است. پس از اتمام این مراحل هیات رئیسه نسبت به تعیین و اعلام فهرست اعضای کمیسیون‌های تخصصی بر مبنای امتیازات هر فرد، اقدام می‌کند.

در تبصره 1 این ماده آمده است؛ پس از اعلام اسامی اعضای کمیسیون‌های تخصصی، در صورتی که هر یک از نمایندگان به کمیسیون انتخاب شده اعتراض داشته باشند، می‌توانند ظرف مدت 24 ساعت اعتراض خود را کتبا به هیات رئیسه مجلس تقدیم کنند تا هیات مشترک فوق‌الذکر با استماع نظرات معترضان و بررسی اعتراض‌های واصله نسبت به تعیین نهایی اعضای کمیسیون‌های تخصصی تا 48 ساعت پس از انقضای مهلت اعتراض اقدام کند.

شایان ذکر است که نمایندگان در ابتدای بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با حذف ماده 1 این طرح با 132 رأی موافق، 24 رأی مخالف و 22 رأی ممتنع از مجموع 240 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet