ولادت حضرت امام رضا (ع)
1395/07/11 12:19:42
سرویس فرهنگی

یادداشت مافی به مناسبت آغاز ماه محرم/ لزوم رعایت امر به معروف و نهی از منکر

نماینده مردم تهران در مجلس در یادداشتی به مناسبت آغاز ماه محرم، نفی منکر را از مصادیقی دانست که بنا بر آموزه‌های اباعبدالله الحسین(ع) در تمامی عرصه‌های زندگی مسلمین راه‌گشاست.
یادداشت مافی به مناسبت آغاز ماه محرم/ لزوم رعایت امر به معروف و نهی از منکر نماینده مردم تهران در مجلس در یادداشتی به مناسبت آغاز ماه محرم، نفی منکر را از مصادیقی دانست که بنا بر آموزه‌های اباعبدالله الحسین(ع) در تمامی عرصه‌های زندگی مسلمین راه‌گشاست. https://cdn.icana.ir/d/019/51678.jpg یادداشت,مافی,به,مناسبت,آغاز,ماه,محرم/,لزوم,رعایت,امر,به,معروف,و,نهی,از,منکر Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ پروانه مافی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی یادداشتی به مناسبت آغاز ماه محرم نگاشته که به شرح زیر است:

«ماه محرم مزین است به نام مبارک سید و سالار شهیدان امام حسین (ع)، شخصیت بزرگواری که در عین مظلومیت به شهادت رسید ولی از راه راست و عدالت ورزی ذره ای فاصله نگرفت. ایشان با تکرار و تاکید به این مهم بر مزار پاک پیغمبر (س) تاکید می کنند و غایت نهایی هدف خود را برای مسلمین زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر عنوان می نمایند و می فرمایند:"
»اَللّهُمَّ هذا قَبْرُ نَبِیِّکَ مُحَمَّد(صلى اللهعلیه وآله) وَ اَنَا ابْنُ بِنْتِ نَبِیِّکَ وَ قَدْ حَضَرَنِی مِنَ الاَمْرِ ما قَدْ عَلِمْتَ، اَللّهُمَّ اِنِّی اُحِبُّ الْمَعْرُوفَ وَ اُنْکِرُ الْمُنْکِرَ... »؛ (خداوندا! این قبر پیامبر تو محمّد(صلى الله علیه وآله) و من هم فرزند دختر او هستم، از آنچه براى من پیش آمده تو آگاهى، خداوندا! من معروف را دوست داشته و از منکر بیزارم(!
فرزند گرانقدر حضرت زهرا(س) با آنکه از موقعیت و شرایط خود آگاهی و اشراف کامل دارد برای حفظ کیان جامعه اسلامی بر امر به معروف و نهی از منکر تاکید می نماید تا توجه جامعه اسلامی به حفظ معروف و بی تفاوتی  به منکر که سم مهلک یک جامعه پویا و سالم است را گوش زد کند. ایشان در جای دیگر حجت را تمام کرده می فرمایند:
 »اِذا اُدِّیَتْ وَ اُقِیمَتْ، اِسْتَقامَتِ الْفَرایِضُ کُلُّها هَیِّنُها وَ صَعِبُها»؛ (هرگاه فریضه امر به معروف و نهى از منکر به درستى انجام شود و اقامه گردد، فرایض دیگر اعمّ از آسان و دشوار انجام خواهد شد.)
نفی منکر از نظر حضرت یکی از مصادیقی است که در تمامی عرصه های زندگی مسلمین راه گشاست و آن را محدود به زمان و مکان خاص نمی کند و تک تک افراد را مخاطب قرار می دهد.ایشان برای سهل و آسان شدن مشکلات روزمره زندگی، مردم را به رعایت امر به معروف و نهی از منکر سوق می دهند.  
اگر بخواهیم پیام قیام امام را در یک سخن خلاصه کنیم ، همان زودن جامعه از منکر و توجه به معروف هایی است که می تواند هر روزه در گوشه کنار ما رخ دهد.  یکی از مصادیق نهی منکر، عدم اشاعه و جلوگیری از عادی شدن آن در جامعه است، از همین رو نباید به نحوی عمل کنیم که تصور شود عمل به منکر امری عادی است و به روال تبدیل شده است. لذا نهادینه شدن 'نظارت اجتماعی'، بهترین میزان و بی طرف ترین در اجرای این موضوع است. نباید با بی تدبیری و سلبی عمل کردن در مواردی که با احساسات عمومی و باورهای آحاد جامعه ارتباط مستقیم پیدا می کند این تصور را در جامعه تقویت کنیم که اگر فساد و خلافی در جایی اتفاق می افتد برخی حریم امن دارند و فرد گوینده است که در خسران خواهد افتاد. خیر اینها آموزه ای نیست که نظام مقدس اسلامی در جامعه ترویج نماید و اگر خلافی صورت گرفته است حتما رسیدگی خواهد شد و صرف برخورد با رسانه ها که به حق مجریان صادق امر به معروف و نهی از منکر در جامعه هستند، چنان در اذهان متبادر شود که مفسدین در حریم امن قرار دارند و ناظران اجتماعی توانی در برابر افشای منکر ندارد.»/

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet