هدر موبایل
1395/07/11 16:56:33
سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت:

استانداران نمایندگان ارشد دولت در استان‌ها/ بررسی آثار افزایش اختیار استانداران از دیدگاه بهارستان نشینان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نتایج مثبتی را برای افزایش اختیار استانداران متصور هستند ولی لازمه نتیجه بخش بودن آن را، این می‌دانند که استانداران اعتبارات کافی را نیز در اختیار داشته باشند.
استانداران نمایندگان ارشد دولت در استان‌ها/ بررسی آثار افزایش اختیار استانداران از دیدگاه بهارستان نشینان نمایندگان مجلس شورای اسلامی نتایج مثبتی را برای افزایش اختیار استانداران متصور هستند ولی لازمه نتیجه بخش بودن آن را، این می‌دانند که استانداران اعتبارات کافی را نیز در اختیار داشته باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610108194302506.jpg استانداران,نمایندگان,ارشد,دولت,در,استان‌ها/,بررسی,آثار,افزایش,اختیار,استانداران,از,دیدگاه,بهارستان,نشینان Icana

گروه سیاسی، خبرگزاری خانه ملت؛ افزایش اختیار استانداران موضوع مهمی است که اخیرا از سوی وزارت کشور مطرح شده است. استانداران به عنوان بخشی از دولت در استان ها می توانند به نمایندگی از دولت اختیاراتی بیش از زمان فعلی را داشته باشند که بر طبق نظر نمایندگان مجلس این افزایش اختیار می تواند به کاهش زمان تصمیم گیری و بروکراسی منجر شود.

موضوع نظارت بر استانداران پس از افزایش اختیارات آن ها نیز بحث مهمی بود ولی عده ای نیز معتقدند که تمام دستگاه های نظارتی در استان ها دفاتری دارند و می توانند مباحث نظارتی را به خوبی پیگیری کنند.

نمایندگان بر موضوع دیگری نیز توجه داشتند و آن افزایش بودجه همزمان با افزایش اختیار استانداران است. اگر استانداران صرفا اختیارات بیشتری داشته باشند ولی اعتبارات کافی را در اختیار نداشته باشند، نمی توان انتظار داشت که تفاوت موثر و مثبتی نسبت به گذشته ایجاد شود.

در ادامه گفت‌وگو با نمایندگان مجلس پیرامون افزایش اختیار استانداران را مشاهده می کنید.

 

نجفی: افزایش اختیار استانداران سبب کاهش هزینه ها و بروکراسی می‌شود

محمدرضا نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص افزایش اختیار استانداران، اظهار داشت: این اقدام در بعضی از موارد می‌تواند موجب تسریع و بهبود در عملکرد و کاهش هزینه ها، بروکراسی و صرف وقت شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بسیاری از موارد موافق افزایش اختیار استانداران هستم و در برخی مواقع نیز ممکن است افزایش اختیار استانداران ضرورتی نداشته باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص نظارت بر عملکرد استانداران، ادامه داد: اقدامات استانداری‌ها در قالب دولت، در پیکره‌ای واحد انجام می‌شود و به مثابه کارهایی است که در دولت انجام می‌شود.

محمدرضا نجفی 3406756/29/2016 3:34:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104674817655_Thum.jpgمحمدرضا نجفی
محمدرضا نجفی

نجفی با بیان اینکه اقدامات مالی و هزینه‌ای استانداران نیز تابع قوانین بودجه ای کشور است، متذکر شد: استانداری‌ها تحت نظارت دستگاه های نظارتی و بازرسی کل کشور هستند و با افزایش اختیار استانداران تغییری از این جهت ایجاد نخواهد شد.

وی در خصوص اینکه بحث ارزیابی مدیریتی استانداران از سوی دولت چه سرنوشتی پیدا می‌کند، افزود: بحث ارزیابی مدیریتی نیز در این صورت، برای دولت تسهیل می‌شود و نظارت نیز به راحتی انجام می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنا بر تجربه گذشته‌ام اصطکاکی بین نمایندگان مجلس و استانداران در صورت افزایش اختیار استانداران به وجود نمی آید، گفت: در صورتی که امکان تصمیم گیری در این سطح وجود داشته باشد، افراد راحت تر می توانند با یکدیگر به صورت اقناعی برخورد کنند.

 

گودرزی: تشریح ارتباط افزایش اختیار استانداران با ۱۶ استان مرزی/ استانداران باید در مسائل فوری تصمیمات لازم را اتخاذ کنند

مسعود گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص افزایش اختیارات استانداران، اظهار داشت: شرایط به گونه ای شده است که نمی‌توان افزایش اختیارات استانداران را به معنای قطع ارتباط با مرکز در نظر بگیریم.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افزایش اختیارات استانداران به یک پارچگی کشور در تضاد نیست، متذکر شد: نمی‌توانیم مفروض بدانیم که استان‌ها یک موجودیت مجزا از کل کشور هستند.

وی بیان کرد: شرایط پیشرفت تکنولوژی و مسائل مهم لحظه‌ای و فوری ایجاب می کند که برای سهولت در تصمیم گیری افزایش اختیارات استانداران انجام شود.

مسعود گودرزی 3406756/28/2016 12:51:49 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109588362300_Thum.jpgمسعود گودرزی
مسعود گودرزی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به اهمیت تعداد استان‌های مرزی در کشور، ادامه داد: ما 16 استان مرزی داریم که در گیر و دار آمد و شدهای مداوم با همسایگانشان هستند که با این شرایط امکان به وجود آمدن مسائل لحظه‌ای نیز وجود دارد.

گودرزی با تاکید بر تفویض اختیارات لازم به استانداران استان های مرزی، بیان کرد: به همین جهت باید اختیاراتی به استانداران اعطا شود تا بتوانند در مواقعی که تصمیم گیری فوری نیاز است، تصمیم گیری واحدی داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: تفویض اختیارات به استانداران ضمن اینکه می تواند به تمرکز زدایی کمک کند، می تواند یک رقابت سازنده ای را هم برای توسعه منطقه ایجاد کند.

 

یوسفیان ملا: افزایش اختیار استانداران باید به همراه افزایش بودجه تحت اختیار آن‌ها نیز باشد

عزت اله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص افزایش اختیار استانداران، اظهار داشت: هر چه اختیارات و تصمیم گیری ها متمرکز نباشد، نتایج بهتری به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم تمرکز زدایی در تصمیم گیری‌ها، بیان کرد: در صورتی که تصمیم‌گیری بین استان‌ها تقسیم شود، مراجعات مردم به مرکز کمتر می شود.

عزت الله یوسفیان ملا 3406757/3/2016 10:03:57 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607105861181818_Thum.jpgعزت الله یوسفیان ملا
عزت الله یوسفیان ملا

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهتر است که میزان اختیارات مدیران استانی و تصمیم گیری‌ در استان‌ها افزایش یابد، ادامه داد: با افزایش اختیارات مدیران استانی، آسایش مردم نیز بیشتر می‌شود.

یوسفیان‌ملا با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای کارآمد شدن موضوع افزایش اختیارات استانداران، متذکر شد: در زمینه افزایش اختیار استانداران، نباید تنها اختیار باشد.

وی افزود: به علاوه اختیار داشتن استانداران، آن ها باید بودجه کافی نیز در اختیار داشته باشند و توان مالی نیز در این زمینه لازم است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet