خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/07/12 11:03:33
سرویس سیاسی
فلاحت پیشه:

سقوط لابی سعودی با قانون جاستا تشدید شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن تحلیل ابعاد افول شدید اقتصادی عربستان گفت: باتوجه به زمزمه های ورشکستگی عربستان آمریکا درحال دل کندن از سعودی همانند دیکتاتورهای دیگر خاورمیانه است.
سقوط لابی سعودی با قانون جاستا تشدید شده است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن تحلیل ابعاد افول شدید اقتصادی عربستان گفت: باتوجه به زمزمه های ورشکستگی عربستان آمریکا درحال دل کندن از سعودی همانند دیکتاتورهای دیگر خاورمیانه است. https://cdn.icana.ir/d/019/201604109815655818.jpg سقوط,لابی,سعودی,با,قانون,جاستا,تشدید,شده,است Icana

حشمت الله فلاحت پیشه با اشاره به افت شدید شاخص های بورس عربستان ظرف شش ماه گذشته،گفت: عربستان کشوری با اقتصاد غیرمولد است که تنها با فروش نفت توانسته برای خود پشتوانه مالی ایجاد کند.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: عربستان ظرف 6سال گذشته به عنوان بزرگ ترین حامی مالی و معنوی تروریست های تکفیری مبالغ هنگفتی را تاکنون هزینه کرده است که منجر به پرداخت هزینه های سنگینی توسط ریاض شده است.

وی در ادامه گفت: عربستان در جهت ضربه زدن به اقتصاد ایران به عنوان آغازگر جنگ نفتی ، عرضه نفت را به شدت افزایش داد تا قیمت انرژی افزایش پیدا کند اما این اقدام آنها را به شدت آسیب پذیر کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اساسا سیستم حکومتی عربستان عادت به ریخت و پاش دارد که نیازمند هزینه های سنگین است.

وی تصریح کرد: افزایش سرسام آور هزینه های جنگ طلبی در کنار کاهش درآمد ریاض منجر به کسری بودجه شدید عربستان شد که در نهایت سعودی مجبور به برداشت از ذخایر مالی اروپایی و آمریکایی آنها شد.

فلاحت پیشه با بیان این که عربستان همواره با تکیه بر پرداخت های سرسام آور برای ریاض وجهه سازی می کند زیرا سعودی ها از فقدان شاخصه های مقبولیت به شدت در رنج بوده اند،گفت: عربستان که از سیستم دیکتاتوری بدون ضابطه سعودی در رنج است با کاهش سرمایه مالی در آینده نزدیک به سرعت سقوط خواهد کرد.

وی با بازخوانی رفتار آمریکا در جریان تحولات بهارعربی گفت: واشنگتن در بیداری اسلامی نشان داد که از دیکتاتورهای متحد آمریکا در مواقع بحرانی حمایت نمی کند ، سرنوشت حسنی مبارک در مصر یا بن علی در تونس کابوسی است که سعودی ها را به شدت رنج می دهد.

این نماینده مجلس دهم گفت: قانون پیگرد عربستان در یازده سپتامبر را می توان یکی از تبعات ورشکستی سعودی در آمریکا دانست که در پی افول لابی نفت و اسلحه عربستان به وقوع پیوسته است.

وی خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت اینجاست که ریاض به شدت تلاش می کند با همراهی لابی صهیونیستی بقای خود را تمدید کند.

فلاحت پیشه  با اشاره به واکنش های تند وزیرخارجه عربستان گفت: واشنگتن درحال دل کندن از ریاض است  و قانون جاستا آغازسرآشیبی سقوط سعودی است که در آینده جنبه های مختلفی به خود می گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عربستان تاکنون با تکیه بر ذخایر مالی تلاش کرده بود خود را برای واشنگتن جذاب نشان دهد اما با زمزمه ورشکستگی ریاض حالا سعودی ها طعم تلخ سقوط را مزه مزه می کنند.

وی تصریح کرد: رژیم سعودی برای فرار از معادلات کشنده ای که گریبان گیر عربستان است ناچار به تغییرات اساسی در ریاض و روی کار آمدن افرادی است که قدرت چانه زنی با واشنگتن را داشته باشند.

فلاحت پیشه گفت: با تغییر اولویت های آمریکا به سمت شرق آسیا و دغدغه روسیه ، تغییر حکومت عربستان پروژه ای است که در دل بهارعربی آغاز شده است و ریاض تنها می تواند زمان آن را به تعویق اندازد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet