هدر موبایل
1395/07/12 14:35:55
سرویس اجتماعی
کاظمی مطرح کرد:

انتقاد از نقص درحوزه کشف جرایم/ روش علمی در کشف جرایم بکار گرفته شود

نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید بر ضرورت کاهش زمینه‌های ارتکاب جرم، گفت: باید روش کشف جرائم در کشور علمی باشد.
انتقاد از نقص درحوزه کشف جرایم/ روش علمی در کشف جرایم بکار گرفته شود نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید بر ضرورت کاهش زمینه‌های ارتکاب جرم، گفت: باید روش کشف جرائم در کشور علمی باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201609104105534958.jpg انتقاد,از,نقص,درحوزه,کشف,جرایم/,روش,علمی,در,کشف,جرایم,بکار,گرفته,شود Icana

محمد کاظمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص اظهارات فرمانده نیروی انتظامی مبنی بر افزایش هزینه جرم، گفت: در حال حاضر هزینه جرم در کشور بالا است و به ویژه دربخش مواد مخدر، پرونده های کلاهبرداری، اختلاس، ارتشاء مجازات های سنگینی برای فرد متخلف در قانون پیش بینی شده است، اما گاهی مرتکبان جرائم با استفاده از ترفندهایی به گونه ای عمل می‌کنند که دادگاه نتواند علیه آنها ادله کافی اقامه کند؛ بنابراین از زیربار مجازات با ترفندهایی می گریزند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجازات های جرائم سنگین در قانون مجازات اسلامی بالا است، افزود: به طورحتم باید مسائل و مواردی را که افراد را به سمت وسوی ارتکاب جرم سوق می دهد را ریشه یابی کرده و زمینه های ارتکاب جرم را از بین برد، بنابراین دراین حوزه باید با انجام اقدامات کارشناسی و جامعه شناسی شرایط بروز جرم را از میان برد.

وی با بیان اینکه در حوزه سرقت افراط و تفریط در مجازات ها وجود دارد، تصریح کرد: اگر سرقت انجام شده واجد شرایط حد باشد سارق محکوم به قطع عضو خواهد شد؛ اما درموارد دیگری از سرقت که چنین شرایطی را دارا نیستند مشکلاتی وجود دارد، به همین دلیل روز به روز آمار پرونده های سرقت افزایش پیدا می‌کند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با تاکید براینکه ضعفی درمجازات جرائم دیگر وجود ندارد، گفت: اینکه مجرم پس از آزادی اقدام به انجام همان جرم می کند دلایل مختلفی دارد، مهم ترین دلیل دراین خصوص این است که برخی افراد مجرم به عادت هستند، یعنی به محض فراهم شدن زمینه ارتکاب مجدد جرم اقدام به انجام جرم می کنند؛ بنابراین در مباحثی چون اعتیاد و مواد مخدر بخش قابل توجهی از افراد مجرمان به عادت هستند.

کاظمی تصریح کرد: اما این موضوع درمورد همه مجرمان جاری نیست، یعنی بسیاری از افراد با دیدن محیط زندان و محدودیت های زندان به دنبال ارتکاب جرم نمی روند.

نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: برای جلوگیری از استفاده مجرمان از ترفندها برای فرار از مجازات باید طریق کشف جرائم علمی باشد، در اکثر کشورهای دنیا در حوزه کشف جرائم درمباحثی مانند اثر انگشت، نصب دوربین ها در اماکن، دی ان ای و موضوعات مختلف پزشکی قانونی و جرم شناسی پیشرفت های زیادی حاصل شده است اما دراین خصوص درجامعه ما نواقص بسیاری وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی در همایش دادستان های سراسر کشور بر ضرورت توجه به بالا بردن هزینه جرم تاکید کرد و گفت: گاهی مجرمان از برخوردهای انتظامی، قضائی و زندان رفتن واهمه ای ندارند اگر هزینه جرم را افزایش دهیم، نتایج مثبت و بازدارنده ای را به همراه خواهد داشت./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet