هدر موبایل
1395/07/17 08:54:55
سرویس فرهنگی

برزخ رستاخیز

ادامه عدم اکران فیلم سینمایی رستاخیز در حالی که انتظار می‌رفت این اثر در ماه محرم امسال به نمایش برسد، سبب شد تا نمایندگان کمیسیون فرهنگی نسبت به مسائل پیرامون آن واکنش داشته و دلایل و راه‌حل‌هایی را ارائه دهند.
برزخ رستاخیز ادامه عدم اکران فیلم سینمایی رستاخیز در حالی که انتظار می‌رفت این اثر در ماه محرم امسال به نمایش برسد، سبب شد تا نمایندگان کمیسیون فرهنگی نسبت به مسائل پیرامون آن واکنش داشته و دلایل و راه‌حل‌هایی را ارائه دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610105042677482.jpg برزخ,رستاخیز Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، مریم احمدی- فیلم سینمایی "رستاخیز"  یک سال و نیم گذشته برای اکران عمومی آماده شده بود اما به دلیل مخالف برخی از علما و اشخاص با نمایش چهره حضرت عباس(ع)، از پرده پایین آمد تا درخصوص نحوه نمایش این اثر (با نمایش چهره حضرت عباس(ع) یا افکت نوری) تصمیم‌گیری شود و در تمام طول این مدت، انتظار می‌رفت مسئولان مشکلات پیرامون این اثر را در آستانه ماه محرم امسال حل کنند تا مردم این روزها "رستاخیز" را بر پرده سینماها به تماشا بنشینند، هرچند شواهد نشان می‌دهد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز با سازندگان این فیلم به تفاهم نرسیده است.

آنچه مشخص است مسائل و مشکلات پیرامون مباحث فرهنگی عموما از "عدم اتفاق‌نظر" شکل می‌گیرند و مسئله اصلی را باید نبود مسیر و خطی مستقیم در نگاه به موضوعات فرهنگی دانست لذا این عدم اتفاق نظر سبب سلب مسئولیت، شانه خالی کردن از آن و گره خوردن مسائل و مشکلاتی می‌شود که می‌توان آن‌ها را در مدت زمان کوتاه حل کرد.

 سازمان سینمایی در حالی که قبل از آغاز ماه محرم خبر از احتمال اکران فیلم سینمایی "رستاخیز" داده بود، به تازگی اعلام کرده‌ است که برنامه‌ای برای نمایش عمومی رستاخیز در ماه محرم و صفر ندارند لذا با وجود حکم دادگاه به نفع صاحبان رستاخیز و صحبت‌های قبلی صورت گرفته، لازم است نسبت به عدم برون‌رفت از این معضل پس از گذشت یک سال و نیم شفاف‌سازی صورت گیرد.

بنابراین گزارش، نصرالله پژمان‌فر، سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی و احد آزادی‌خواه نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین حسین نوش‌آبادی؛ معاون پارلمانی وزارت فرهنگ در این مجال مسائل و موضوعات متعددی را همچون رفتن جلسات مذاکره به حاشیه، عدم رفتار حرفه‌ای مسئولان وزارت فرهنگ، چند صدایی در امور فرهنگی، عدم تبعیت از قانون، عدم انعطاف‌پذیری و... دلیل این مشکل مطرح کردند و راهکار ِ مذاکره و انعطاف‌پذیری را ارائه برای حل مسأله عدم اکران آخرین فیلم درویش ارائه کردند.

قاضی‌زاده هاشمی: راه درستی در مسیر حل مسأله «رستاخیز» طی نشده است

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به آخرین صحبت‌های رئیس سازمان سینمایی مبنی بر واگذاری اختیار نمایش چهره حضرت عباس(ع) در فیلم سینمایی "رستاخیر" به صاحبان این اثر، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی‌تواند از خود نسبت به نحوه نمایش یک اثر سینمایی سلب مسئولیت کند چراکه این وزراتخانه موظف است تبعات مجوزی که به منظور نمایش یک اثر می‌دهد پذیرفته و مسئولیت آن مشخصا بر عهده شورای پروانه نمایش سازمان سینمایی وزارت فرهنگ است.

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی داد: سلب مسئولیت از سوی هیچ وزارتخانه یا متولی امری مسئولی پذیرفته نیست، در مورد مشکلات پیرامون فیلم رستاخیز نیز باید گفت؛ یک فیلمساز نمی‌تواند به لحاظ قانونی مسئولیت و تبعات نمایش یک فیلم را در سراسر کشور بر عهده بگیرد.

وزارت فرهنگ نمی‌تواند از خود سلب مسئولیت کند

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: قرار بر برگزاری نشست میان صاحبان این اثر و مدیران وزارت فرهنگ بود تا تفاهم شکل بگیرد اما گویا جلسات آن‌ها به حاشیه رفته است.

وی با تاکید بر اینکه انتظار می‌رفت مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حرفه‌ای‌تر عمل می‌کردند، گفت: مشکلات این فیلم را ناشی از روند برخورد مسئولان مربوطه با عوامل و صاحبان  اثر می‌دانم و معتقدم راه درستی در مسیر مذاکرات طی نشده و همین مسئله گره خوردن مشکلات را به دنبال داشته چراکه مشکل "رستاخیز" آنقدر عمیق نبود که بخواهد یک سال و نیم طول بکشد. 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه باید رفتارهای حاشیه‌ای و موضع‌گیری‌های بی‌تأمل را سبب آسیب رسیدن به این فیلم مذهبی و تاریخی دانست، گفت: طی روزهای پیش رو، شخصا جلساتی با مدیر سازمان سینمایی جهت پیگیری این موضوع دارم چراکه معتقدم کمیسیون فرهنگی مجلس با ورود خود می‌تواند به این حواشی پایان دهد.

اکران نشدن «رستاخیز» بلادلیل است

قاضی‌زاده ادامه داد: فیلم سینمایی رستاخیر همچنان توقیف است و متولیان امر نتوانسته‌اند راهی برای برون‌رفت از موانع اکران در بازه زمانی پیدا کرده و با صاحبان اثر به تفاهم برسند، لذا عدم اکران رستاخیز را باید بلادلیل و حتی مشکوک دانست چراکه این حجم حاشیه پیرامون این فیلم طبیعی نیست و می‌بایست زودتر تعیین تکلیف می‌شد.

احسان قاضی زاده هاشمی 3406756/28/2016 10:06:03 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101665415194_Thum.jpgاحسان قاضی زاده هاشمی
احسان قاضی زاده هاشمی

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فیلم سینمای رستاخیز با اصلاحاتی جزئی قابلیت نمایش دارد، افزود: مسئولیت پایان دادن به حواشی پیرامون این فیلم و اکران عمومی آن بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است اما در ادامه انفعال همیشگی متولیان این وزارتخانه، آن‌ها تاکنون اقدام نتیجه بخشی را هم درخصوص به سامان رساندن رستاخیز انجام نداده‌اند. 

می‌خواهند تصمیم‌گیری را به دولت بعد موکول کنند

قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: به نظر می‌رسد متولیان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمایلی به اکران فیلم سینمای رستاخیز ندارند و می‌خواهند تصمیم‌گیری دراین خصوص را به دولت بعد واگذار کنند، البته این مسئله می‌تواند دلایلی همچون محافظه‌کاری و شانه خالی کردن از هزینه‌های اجتماعی، سیاسی، مالی و... آن داشته باشد. 

وی با بیان اینکه باید یکی دیگر از دلایل بلاتکلیفی فیلم رستاخیز را با وجود رأی اولیه‌ دادگاه به نفع آن، عدم تفاهم ارشاد با صاحبان اثر دانست، گفت: رای دادگاه مبنی بر تعیین خسارت به نفع فیلم رستاخیز نباید موجب عدم تلاش وزارت فرهنگ برای اکران آن شود چراکه درصورت عدم نمایش این فیلم، ارشاد باید هزینه قابل توجهی را به منظور پرداخت خسارت آن متقبل شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان بیان کرد: نمایش جهانی فیلم سینمایی رستاخیز می‌تواند فواید و ثمرات زیادی برای اهداف فرهنگی ایران به دنبال داشته باشد و جهانیان را حماسه امام حسین(ع) آشنا کند.

پژمان فر: "رستاخیز" قابل پخش شده است

نصرالله پژمان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر اینکه سکان امور فرهنگی باید صرفا در دست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد، درخصوص تبعیت فیلم‌های سینمایی از مراحل قانونی این وزارتخانه، گفت: اگر فیلم‌ها مسیر قانونی را درست طی کنند، نمی‌بایست برای آن‌ها در زمان اکران مشکلی پیش بیاید؛ شورای پروانه ساخت فیلمهای سینمایی با دریافت یک سری کلیات از فیلمنامه مجوزهای لازم جهت تولید را به آن اثر میدهند و اگر فیلمنامه در مراحل ساخت نیز براساس طرح اولیه جلو رود، قاعدتا نباید در زمان اکران با مشکل رو به رو شود اما گاهی تغییراتی در زمان تولید صورت می‌گیرد و وزارت فرهنگ باید نسبت به این تغییرات پاسخگو باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مدیران باید خود را موظف به تکمیل پروژه‌ها و دفاع از مجوزهای دولت‌های قبلی بدانند چراکه اگر هر دولت بخواهد فقط پاسخگوی رفتار خود باشد و هر کاری را از نقطه صفر آغاز کند، شاکله ممکلت از هم گسیخته خواهد شد.

نصرالله پژمان فر نصرالله پژمان فر3406758/8/2013 5:29:55 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/43108_Thum.jpg
نصرالله پژمان فر

وی با بیان اینکه با اصلاحات انجام شده بر روی رستاخیز از سوی وزارت فرهنگ این اثر نیز قابل پخش شده، ابراز امیدواری کرد که در ماه محرم بر روی پرده‌ها دیده شود و گفت: در هر صورت دولت‌ها باید خود را موظف به دفاع از قوانینی که حتی در زمان آن‌ها تصویب نشده، بدانند.

پژمان‌فر ادامه داد: قوانین در هر زمان تصویب شده باشند ولو قبل از انقلاب اسلامی، باید همان‌طور اجرا شوند و اگر ایرادی به آن‌ها وارد است باید جهت اصلاح‌ اقدام کرد نه آنکه مانع از اجرای‌شان شد لذا عدم تبعیت از قوانین کشور به هیچ عنوان قابل دفاع نیست.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید براینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید سُکان امور فرهنگی را در دست بیگرد، گفت: اصلاح قوانین به منظور جلوگیری از بی‌قانونی مانند تغییراتی که در زمان ساخت بر روی فیلمنامه اصلی انجام میشود، ضروری است لذا متولیان امر نباید از انجام وظایف خود فرار کنند.

آزادی‌خواه: لزوم پایبندی مسئولان به رأی شورای صدور پروانه تولید و نمایش فیلم‌ها

بنابراین گزارش احد آزادی‌خواه نیز با اشاره به فیلم سینمایی "رستاخیر" که همچنان مشکل اکران آن حل نشده است و ضرورت پایبندی به قانون به خانه ملت گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی باید برای رفع مشکلات اکران این فیلم چاره و فکری بیندیشند چراکه علاوه بر سرمایه و هزینه فراوان صرف شده برای این فیلم  اثر قابل دفاعی نیز است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با وجود آنکه به برخی از صحنه‌های فیلم ایراداتی وارد است اما این ایرادات از ارزشمندی رستاخیر کم نمی‌کند به همین دلیل مسئولان اجرایی مربوطه باید حداکثر تلاش خود را برای به اکران رسیدن این فیلم مذهبی به کار بگیرد.

آزادی خواه افزود: نکته قابل تامل فیلم سینمایی رستاخیز این است که همه فرق اسلامی می‌توانند آن را بپذیرند و دیالوگ و تصویری با بوی ایجاد اختلاف و جدایی بین مذاهب اسلامی، در آن دیده نمی‌شود لذا می‌تواند در جوامع جهانی به خوبی درخشیده و مورد توجه مسلمانان قرار گیرد. 

وی با تاکید مجدد بر اینکه وزارت فرهنگ باید برای حل مشکل رستاخیز راهی پیدا کند، گفت: نباید به راحتی از کنار اکران این فیلم گذشت.  

احد آزادیخواه 3406756/21/2016 1:23:13 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104303088454_Thum.jpgاحد آزادی‌خواه
احد آزادیخواه

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین درباره ضرورت رعایت قانون در عرصه سینما و پایبندی به رای و نظر شوراهایی همچون شورای صدور پروانه تولید و نمایش، گفت: شاید در برخی از مواقع فیلم‌هایی که از فیلترهای  وزارت فرهنگ گذشته‌اند با سلیقه قشری از جامعه همخوانی نداشته باشند اما ایراد خاصی که حذف‌شان از اکران ضروری باشد نیز در آن‌ها دیده نمی‌شود لذا باید تلاش کرد فرهنگ قانون‌پذیری در عرصه‌های هنری و فرهنگی در جامعه رشد کند.

نوش‌آبادی‌‌: نظر رهبری؛ فصل‌الخطاب در موضوعات چالش‌برانگیز حوزه فرهنگ‌وهنر

همچنین حسین نوش‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ادامه ممنوعیت اکران عمومی فیلم سینمایی رستاخیز، گفت: متولیان مربوطه در وزارت فرهنگ همچنان امیدوار هستند فیلم سینمایی رستاخیز در آینده نزدیک اکران شود و مشکل اکران این فیلم با همکاری عوامل فیلم مرتفع شود، در حالی که بارها گفته‌ایم که اگر همکاری‌های لازم از همان ابتدا از سوی عوامل فیلم صورت می‌گرفت نباید اکران فیلم 15 ماه متوقف می‌شد.

لجبازی‌ها در عالم هنر سبب کور شدن گره‌ها می‌شود

معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براینکه رستاخیز توقیق نشده بلکه تنها اکران آن به تاخیر افتاده است، افزود: در حوزه فرهنگ و هنر باید انعطاف می‌شود چراکه لجبازی‌ها سبب کور شدن بیشتر گره‌ها خواهد شد اما با این وجود وزارت فرهنگ به دنبال ایجاد شرایط مناسب اکران فیلم رستاخیز است.

وزارت فرهنگ ادله کافی برای پاسخگویی به مباحث حقوقی مدنظرعوامل فیلم را دارد

وی با بیان اینکه متولیان مربوطه در وزارت فرهنگ بسیار امیدوار به به سرانجام رسیدن پیگری‌های‌شان برای اکران فیلم سینمایی رستاخیز در ماه‌های محرم و صفر هستند، ادامه داد: وزارت فرهنگ ادله کافی برای پاسخگویی به مباحث حقوقی مورد پیگیری عوامل فیلم در محاکم حقوقی و قضایی را دارد اما امیدواریم دوستان با اقدامات غیرفرهنگی زحمات چندین ساله خود را برای تولید این فیلم از بین نبرند.

نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاد مصاحبه نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاد مصاحبه3406753/16/2015 12:29:46 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/03/98754_Thum.jpg
نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاد مصاحبه

نوش آبادی با اشاره به نحوه ایجاد شرایط اکران رستاخیز، توضیح داد: وزارت فرهنگ با وجود اهمیت به نظر مراجع، نظر مقام معظم رهبری و فتوای ایشان را ملاک اصلی قرار می‌دهد اما در عین حال نظر مراجع برای ما اهمیت دارد و دقیقا به همین دلیل اکران فیلم رستاخیز به تعویق افتاده است با این وجود اگر موضوعات به چالش جدی برسند فصل‌الخطاب تصمیم‌گیری در حوزه فرهنگ و هنر  نظرات مقام معظم رهبری است و شنیدیم که ایشان فیلم رستاخیز را مشاهده فرموده‌اند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تکذیب این مطلب مبنی بر اینکه وزارت فرهنگ به دنبال فرار از مسئولیت اکران رستاخیز و ارجاع آن به دولت بعدی است، درخصوص اینکه اگر فیلم اکران عمومی نشود به چه شکل خسارت آن پرداخت خواهد شد، توضیح داد: کسی در وزارتخانه به عدم اکران این فیلم فکر نمی‌کند و شرایط اکران آن نیز در حال فراهم شدن است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet