هدر موبایل
1395/07/12 15:42:15
سرویس اجتماعی
عابدی:

هشدار درباره شیوع بیماری های غیرواگیر/سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر اجرایی شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور بر لزوم اجرای سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور تاکید کرد.
هشدار درباره شیوع بیماری های غیرواگیر/سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر اجرایی شود عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور بر لزوم اجرای سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607105167333135.jpg هشدار,درباره,شیوع,بیماری,های,غیرواگیر/سند,ملی,پیشگیری,و,کنترل,بیماری,های,غیرواگیر,اجرایی,شود Icana

حیدرعلی  عابدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اینکه ایران در حوزه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر از منطقه هم عقب تر است، گفت: مدیریت بیماری های غیرواگیر در کشور مستلزم اجرای سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر است از این رو افراد و دستگاه هایی که نسبت به امضای این سند اقدام کردند باید با همکاری مسئولانه متهد به اجرای آن شوند تا این عقب افتادگی جبران شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، در تشریح سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور، افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مقابله با بیماری های غیرواگیر در هیات دولت اقدام به تدوین سندی تحت عنوان سندملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر کرد که از سوی اعضای هیات دولت امضا شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: در سند مذکور اعضای هیات دولت تاکید کردند برای تحقق تعهدات بین المللی در راستای کنترل بیماری های غیرواگیر باید عوامل خطر بیماری های غیرواگیر را در کشور کاهش داد.

وی با یادآوری برخی از اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر، گفت: کاهش 25درصد از مرگ زودرس ناشی از بیماری های غیرواگیر، کاهش 30 درصد مصرف نمک، کاهش 30 درصد شیوع احتمال دخانیات،کاهش 25 درصد شیوع فشارخون بالا، جلوگیری از افزایش چاقی و دیابت، افزایش 20 درصد افرادی که تحرک بدنی بالایی دارند و به صفررساندن میزان اسیدهای چرب ترانس در روغن های خوراکی و محصولات غذایی از جمله اهداف سند مذکور بوده که برای کاهش بیماری های غیرواگیر در کشور باید به آن دست یابیم.

عابدی ادامه داد: در حال حاضر باید دید که تا چه حد توانسته‌ایم به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در کشور دست یابیم که نسبت به دیگر کشورها در این مقوله عقب نباشیم.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان در مجلس دهم، بر لزوم همکاری دستگاه های ذی ربط برای تحقق سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در کشور تاکید کرد وگفت: کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور مستلزم همکاری هماهنگ دستگاه هایی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری آمارهای بهداشت جهانی در مورد بیماری های غیرواگیر در ایران، ادامه داد: سال 2002 سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد 80 از درصد از مرگ و میرهای ایران ناشی از بیماری های غیرواگیر و مزمن است که یکی از پایه های اصلی این بیماری ها  چاقی، اضافه وزن و کم تحرکی و همچنین مصرف دخانیات و مواد مخدر است در کنار این طبق این آمارها در سال 2005، 54 درصد از مردان ایران دچار چاقی و اضافه وزن بودند در حالی که در سال 2015 هم 54 درصد دچار اضافه وزن بودند یعنی ما در این رابطه کاهشی نداشتیم.

عابدی افزود: طبق این آمارها زنان ایران در سال 2005، 70 درصد اضافه وزن داشتند در حالی که در سال 2015، 74 درصد اضافه وزن داشتند یعنی نه تنها کاهش نداشتیم بلکه به دلیل بی توجهی نسبت به مقوله پیشگیری با افزایش اضافه وزن زنان در کشور روبرو بودیم.

وی ادامه داد: چهار بیماری غیرواگیر در کشور بیماری های قلبی وعروقی، سرطان ها،  انسدادی مزمن ریوی و دیابت است که ریشه و عمده عامل بروز آنها در عدم فعالیت بدنی مناسب، تغذیه ناسالم و دخانیات است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، افزود: 80 درصد بیماری های زودرس قلبی، سکته ها، دیابت نوع 2 و سرطان ها با اقداماتی مانند رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و کنترل مصرف مواد دخانی قابل کنترل است البته عمده عامل اضافه وزن تغذیه ناسالم است که پایه های آن شامل روغن، شکر و برنج و در کنار آن بی توجهی نسبت به مصرف سبزیجات، میوه جات و انواع ماهی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم، یادآور شد: اولین قدم در راستای مدیریت بیماری های غیرواگیر توجه به پیشگیری و ارتقای سطح سلامت است که پایه ارتقای سطح سلامت ورزش، اصلاح الگوهای رفتاری، تغذیه سالم و اقداماتی مانند غربالگری، سالم سازی محیط آب، خاک و هوا و همچنین انجام معاینات بهداشتی و روش های دقیق بازتوانی است.

عابدی ادامه داد: بهتر است دولت در امر یارانه ها موظف شود یارانه گندم را نقدی پرداخت کند تا برنج، شکر و روغن به مرور زمان جایگزین شود و به جای اینکه برای برنج و شکر و روغن سوبسید دهد روی غذاهایی مفیدی مانند تن ماهی، سبزیجات ومیوه سوبسید درنظر گیرد زیرا از جمله عواملی که باعث شده دیابت نوع 2 در کشور شیوع یابد  استفاده از شکر و روغن است که قیمت بسیار پایینی دارد.

وی افزود: بهتر است قیمت شکر، روغن و نمک به اندازه ای افزایش یابد که خرید و مصرف  آنها برای مردم صرفه اقتصادی نداشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم فرهنگ سازی و افزایش آگاهی مردم در رابطه با مصرف غذاهای سالم و مفید از سوی وزارت بهداشت تاکید کرد و گفت: وظیفه اصلی وزارت بهداشت و درمان که متولی امر سلامت مردم است افزایش آگاهی مردم در رابطه با مصرف غذایی سالم و عدم مصرف مواد غذایی ناسالم و مضر است.

عابدی ادامه داد: در این رابطه وزارت بهداشت باید هماهنگی لازم را با وزارت آموزش و پرورش داشته باشد تا برای مقابله با چاقی و دیابت الگوی صحیح ورزش را بتواند در مدارس پیگیری کند؛ متاسفانه در آموزش و پرورش بهداشت مدارس وجود ندارد البته بهداشت مدارس داریم اما کسانی که در مدارس برای این امر مشغول هستند تخصص بهداشت مدارس را ندارند که این موضوع یک فاجعه است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم، افزود: دانش آموزان باید در مدارس تغذیه سالم و الگوهای صحیح رفتاری را  آموزش ببینند تا در نوجوانی و جوانی به بیماری های غیرواگیر مبتلا نشوند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، ادامه داد: آلودگی هوا، استرس های شغلی و مسائل دیگر از دیگر موضوعاتی است که باید برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر به آن توجه داشت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: اساس کار پیشگیری  از بیماری های غیرواگیر غربالگری و معاینات بهداشتی در سطح جامعه است که این موضوع را باید تحت عنوان پرستار سلامت جامعه داشته باشیم که متاسفانه در حال حاضر چیزی به نام پرستار سلامت جامعه نداریم در حالی که ما باید در مراکز بهداشتی و درمانی پرستارانی داشته باشیم که از تخصص کافی برای پرداختن به امر غربالگری بهره مند باشند تا قبل از آنکه بیماری های فشارخون، انواع سرطان ها و دیابت های به وقوع بپیوندند از آنها پیشگیری شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet