خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/02/27 11:10:00
سرویس بین الملل
دبیر کل مجمع مجالس آسیایی در اجلاس جامعه اقتصادی آسیا و اروپا:

قدرت‌های بزرگ برای حفظ سیطره خود، خاورمیانه را ناامن می‌کنند

**دبیرکل مجمع مجالس آسیایی در اجلاس جامعه اقتصادی کشورهای اروپا- آسیا با تشریح اهداف پنهان جدا سازی شرق و غرب آسیا گفت: قدرت‌های بزرگ با نا امن کردن منطقه خاورمیانه به دنبال دستاویزی برای حفظ سیطره خود در این منطقه نفت خیز هستند.

به گزارش دبیرخانه مجمع مجالس آسیایی، "سیدمحمدهادی نژادحسینیان" در اجلاس منطقه‌ای جامعه اقتصادی آسیا و اروپا (اوراسیا) که با حضور شش کشور آسیایی اروپایی در سن‌پطرزبورگ روسیه برگزار شد وجود منابع سرشار انرژی در غرب آسیا از جمله دلایل جدا سازی شرق و غرب آسیا برشمرد.

وی تصریح کرد: بی صاحب بودن منطقه خاورمیانه باعث شده تا قدرت‌های بزرگ که سخت تشنه انرژی و نگران تامین آن در آینده هستند به دنبال دستاویزی برای حفظ حضور خود و دیکته سیاست‌های مورد نظرشان باشند.

نژاد حسینیان با اشاره به اهداف سیاسی جدا سازی شرق و غرب آسیا افزود: جدا کردن شرق و غرب آسیا مانعی روانی برای همکاری و همگرائی بیشتر در سراسر جغرافیای آسیا است.

وی تاسیس مجمع مجالس آسیایی را قدمی صحیح در مسیری درست ارزیابی نمود. افزود: این مجمع می‌تواند محملی مناسب برای ارتباط دو سوی آسیا و چاره بخشیدن به مسئله هویت آن باشد.

سیدمحمدهادی نژادحسینیان در بخش دیگری از سخنانش به شکسته شدن انحصار دولت‌ها در سیاست گذاری و اجرای موفقیت آمیز اشاره کرد و افزود: من با جرات می‌گویم که با رشد سریع تکنولوژی ارتباطات و تقاضای رو به افزایش مردم در سراسر جهان برای مشارکت بیشتر در امور عمومی، نقش پارلمان‌ها در این زمینه‌ اکنون به صورت کم سابقه‌ای افزایش یافته است.

وی با اشاره به سابقه تشکیل مجمع مجالس آسیایی گفت: دیدگاه مجمع مجالس آسیایی پرواز با یکدیگر به سوی یکپارچگی بیشتر آسیا است. چهل عضو قوی مجمع مجالس آسیایی اکنون به پارلمان آسیا خیلی نزدیک‌تر از آن هستند که بسیاری از ما فکر می‌کردیم.

نژاد حسینیان تصریح کرد: وجود پارلمان آسیا دیگر رویا نیست. البته همگرایی هم‌ایده‌ای نیست که یک شبه بتوان به آن دست یافت، ولی به هر حال سفر یک هزار مایلی را هم بایستی با اولین قدم شروع کرد.

وی در همین زمینه افزود: برداشتن یک قدم در جهت درست سیاسی به صورت تصاعدی ما را در رسیدن به هدف کمک خواهد کرد.

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی با اشاره به ساختار سازمانی مشابه و عضویت اکثر اعضای جامعه اقتصادی ارواسیا در APA افزود: به نظر می‌رسد که زمینه‌های همکاری قابل توجهی برای هر دو سازمان پارلمانی ما وجود داشته باشد.

وی خواستار شناسایی زمینه‌های مشترک همکاری فی‌مابین شد و گفت: ما باید همکاری نزدیک‌تر و هماهنگ‌تری را با یکدیگر شروع کنیم و از این رابطه مراقبت و برای تقویت و گسترش آن کوشش کنیم.

نژاد حسینیان با تشریح زمینه‌های همکاری دو سازمان اوراسیا و APA تصریح کرد: ما شاید بتوانیم با یکدیگر در زمینه‌ افزایش ظرفیت پارلمانی جهت دستیابی به اولویتهایی که هر یک از سازمان‌های ما برای خود تعیین کرده، همکاری نماییم.

وی افزود: تدوین مشترک پیش نویس قانونی برای مثال در رابطه با مبارزه با مواد مخدر که همه اعضا به ضرورت آن اذعان دارند از جمله کارهایی است که می‌تواند به سرعت سامان یابد.

مجمع مجالس آسیایی در سال 2006 از اتحادیه پارلمانی آسیایی برای صلح بوجود آمده و 40 پارلمان عضو و 18 ناظر دارد. در مدت کوتاه دو سال گذشته مجمع مجالس آسیایی حدود 20 نشست کمیته‌های فرعی که در آنها موضوعات مهمی از قبیل ایجاد بازار یکپارچه انرژی در آسیا، بیانیه اصول همکاری و دوستی بین کشورهای آسیایی، جهانی شدن، کاهش فقر، حفظ محیط زیست، ظرفیت سازی پارلمانی و مبارزه با فساد اداری در آنها بحث شده است را برگزار شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet