هدر موبایل
1395/07/13 12:01:12
سرویس اجتماعی
قربانی:

تولید داروهای بی‌کیفیت داخلی به افزایش قاچاق دامن می‌زند/ مصرف داروهای خارجی به دلیل کیفیت پایین داروی تولید داخل

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه تولید بی‌کیفیت داروهای داخلی به افزایش قاچاق دامن می‌زند، گفت: بیماران به جهت عدم اطمینان به تولید داخل به سمت مصرف داروهای خارجی سوق پیدا می‌کنند.
تولید داروهای بی‌کیفیت داخلی به افزایش قاچاق دامن می‌زند/ مصرف داروهای خارجی به دلیل کیفیت پایین داروی تولید داخل نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه تولید بی‌کیفیت داروهای داخلی به افزایش قاچاق دامن می‌زند، گفت: بیماران به جهت عدم اطمینان به تولید داخل به سمت مصرف داروهای خارجی سوق پیدا می‌کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201609108670147493.jpg تولید,داروهای,,بی‌کیفیت,داخلی,به,افزایش,قاچاق,دامن,می‌زند/,مصرف,داروهای,خارجی,به,دلیل,کیفیت,پایین,داروی,تولید,داخل Icana

محمدحسین قربانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره غفلت از حوزه دارویی در طرح تحول سلامت، افزود: با آغاز طرح تحول سلامت، در حوزه دارو اقداماتی قابل قبولی شکل گرفت به گونه ای که با کاهش واردات دارو از خروج ارز جلوگیری شد و در بخش تولید داروی داخلی اقداماتی صورت گرفت.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگرچه در حوزه دارو اقداماتی شکل گرفت اما نیاز بود تا این فعالیت‌ها به شکل جدی تری مدیریت شود به عنوان مثال در زمینه تولید دارو نباید تنها به تولیدات داخلی اکتفا کرد و واردات را به کلی فراموش کرد بلکه آن چه که حائز اهمیت است بحث کیفیت تولیدات دارویی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: واقعیت آن است که نمی توان تولید داروی داخلی را افزایش داد اما نسبت به کیفیت آن بی توجه بود چراکه در این صورت ذائقه مردم به سمت داروهای خارجی پیش رفته درحالی که اجازه واردات داروهای خارجی را نیز صادر نکرده ایم که در چنین شرایطی به معضل قاچاق دامن خواهیم زد.

وی یادآور شد: اگر حوزه دارویی را مدیریت نکنیم تفکر ناصرخسرویی پدید می آید و بسیاری از بیماران به جهت عدم اطمینان به تولید داخل به سمت مصرف داروهای خارجی سوق پیدا می کنند.

قربانی یادآور شد:  ورود داروهای غیراستاندارد از برخی کشورها نیز به معضل جدی تبدیل شده است تاجایی که اخیرا گزارش هایی از سازمان غذا و دارو مبنی بر مجوز صدور داروهایی از کشورهایی همچون هند مشاهده شده که می تواند مشکلاتی را در حوزه سلامت ایجاد کند زیرا پزشکان و بیماران رغبتی بر تجویز و استفاده از این داروها ندارند که این اقدام به معنای هدردادن منابع ملی خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: اگرچه باید واردات را کاهش و به تولیدات داخلی دارو اهمیت داد اما باید به این نکته نیز توجه کنیم که افزایش تولیدات دارویی به معنای کم توجهی به کیفیت داروها نیست./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet