ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/13 14:30:13
سرویس فرهنگی
سلحشوری:

سازمان میراث فرهنگی در پیگیری ثبت جهانی آیین‌های عاشورایی جدیت به خرج دهد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است با ثبت جهانی آیین‌های عاشورایی، آرمان‌های قیام عاشورا مانند آزادی‌خواهی، بیشتر و بهتر به مردم دنیا معرفی می‌شود.
سازمان میراث فرهنگی در پیگیری ثبت جهانی آیین‌های عاشورایی جدیت به خرج دهد عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است با ثبت جهانی آیین‌های عاشورایی، آرمان‌های قیام عاشورا مانند آزادی‌خواهی، بیشتر و بهتر به مردم دنیا معرفی می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100939652018.jpg سازمان,میراث,فرهنگی,در,پیگیری,ثبت,جهانی,آیین‌های,عاشورایی,جدیت,به,خرج,دهد Icana

پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت ثبت جهانی آیین‌های عاشورایی، گفت: ثبت جهانی آیین‌های عاشورایی کشورمان در یونسکو امری ایده آل است و پیامدهای مثبت جهانی در پی خواهد داشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «شاید در نگاه نخست، آیین‌های عاشورایی جزء میراث معنوی محسوب شوند ولی باید اذعان کرد که آثار آن در جامعه ملموس است»، اظهار کرد: مناسک و آیین‌های عاشورایی یکی از مولفه‌های هویتی کشورمان محسوب شده و این مهم موجب یکپارچگی اجتماعی می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عاشورا و قیام امام حسین (ع) یکی از موضوعات مورد توجه همه آزادی‌خواهان دنیا است، ادامه داد: باید آیین‌های عاشورایی فراتر از ایران طرح شود زیرا قیام امام حسین (ع) یکی از الگوهای مبارزاتی آزادی‌خواهان دنیا است.

سلحشوری ضمن یادآوری اینکه برخی از آیین‌های عاشورایی مانند آیین سنتی و مذهبی قالی‌شویان کاشان به صورت ملی و در حوزه میراث معنوی ثبت شده است، تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی این موضوع باید با جدیت به دنبال ثبت جهانی آیین‌های عاشورایی باشد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه هم اکنون نوع برگزاری برخی از مراسم‌های مذهبی با تغییر مواجه شده است، اظهار کرد: با ثبت‌جهانی آیین‌های عاشورایی می‌توان از دستخوش تغییر قرار گرفتن این آیین‌ها جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه واقعه عاشورا وجهه جهانی دارد، افزود: با ثبت جهانی آیین‌های عاشورایی، آرمان‌های قیام عاشورا مانند آزادی‌خواهی و غیره، بیشتر و بهتر به مردم دنیا معرفی می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اصولا ثبت جهانی میراث معنوی موجب برجسته شدن آن میراث در دنیا شده و بر این اساس می‌توان به دستاوردهای مناسب فرهنگی – مذهبی دست یافت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet