هدر موبایل
1395/07/13 11:42:20
سرویس صحن
در صحن علنی امروز:

نمایندگان مجلس از پاسخ های حجتی در رابطه با گرانی شکر قانع نشدند

نمایندگان ملت در جریان بررسی سوال نادر قاضی پوراز وزیر کشاورزی از پاسخ های وی قانع نشدند.
نمایندگان مجلس از پاسخ های حجتی در رابطه با گرانی شکر قانع نشدند نمایندگان ملت در جریان بررسی سوال نادر قاضی پوراز وزیر کشاورزی از پاسخ های وی قانع نشدند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100092639930.jpg نمایندگان,مجلس,از,پاسخ,های,حجتی,در,رابطه,با,گرانی,شکر,قانع,نشدند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 13 مهرماه) مجلس شورای اسلامی با 143 رأی موافق، 59 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضردر صحن علنی از پاسخ های وزیر جهادکشاورزی درارتباط با گرانی شکر و تعطیلی کارخانجات قندریزی قانع نشدند.

گفتنی است جلال محمودزاده در طرح سوال علیرضا محجوب از وزیر جهاد کشاورزی پرسید چرا قیمت شکر را کنترل نکردید و اکثریت کارخانجات قندریزی کشور تعطیل شد؟

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در تشریح نتایج بررسی این کمیسیون از سوال مطرح شده گفت: دراجرای ماده 209 آیین نامه داخلی مجلس و در پاسخ به نامه شماره 28353/196 مورخ 2/5/1395 هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی به استحضار می رساند که سوال فوق در جلسه مورخ 2/6/1395 این کمیسیون، با حضور وزیر محترم و نماینده سوال کننده مطرح شد.

وی در ادامه گفت: ابتدا جناب آقای نادر قاضی پوردر توضیح سوال خود عنوان داشتند که متاسفانه عدم کنترل قیمت شکر، علاوه بر افزایش قیمت در بازار باعث تعطیلی کارخانجات و بیکار شدن کارگران شده است، دولت اشتغال ایجاد می کند ولی با سیاست های اشتباه که به سود رانت خواران است باعث بیکاری تعداد زیادی از کارگران شده است، حتی کارخانجات شکلات سازی که چند هزار نفر در آن اشتغال دارند به دلیل مذکور کارگران را به مرخصی اجباری می فرستند. چرا همزمان باتولید شکر در کارخانجات اجازه واردات شکر را می دهید و تولید ملی را فلج می کنید، پشت پرده نوسانات قیمت چه کسانی هستند؟

محمودزاده در ادامه شرح گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: جناب آقای حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالات اظهار داشتند که سیاست و بنای ما دفاع از تولید داخل است و اگر کارنامه و آمار تولید و واردات شکر را بررسی کنید مشخص است، تا سال 1392 حجم واردات شکر نسبت به تولید بیشتر بود و حدود 1.570.000 تن را شامل می شد اما از سال 1393 تولید از واردات بیشتر شده است به نحوی که در سال 1394 فقط 520 هزار تن واردات شکر داشته ایم و تولید شکر 2.5 برابرواردات شد در نتیجه واردات سال به سال کاهش و تولید افزایش پیدا کرده است و دست وارد کننده ها از نظر حجم کوتاه شده است.

وی در توضیح پاسخ حجتی گفت: در حال حاضر فقط تولید کننده یا همان کارخانه داران که چغندر قند و نیشکر را تبدیل به شکر می کنند اجازه واردات شکر را می توانند داشته باشند و ما به فرددیگری اجازه ای در این خصوص نداده ایم؛ حواله جات از طریق سندیکای شکر توزیع شده و در ازای تولید اجازه واردات خواهند داشت.

بنا به گفته وزیرجهاد کشاورزی: درخصوص کسری که در بازار به وجود آمده است بخشی از آن تصنعی است که توسط افرادی که در تجارت شکر بودند اخلال کرده اند اما الان با اصرار ما شکر با قیمت مصوب در ستاد تنظیم بازار در بورس عرضه می شود و از یک هفته تا 20 روز کاری شکرها تحویل می شود لذا کمبودی برای عرضه وجود ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس در انتهای تشریح گزارش این کمیسیون گفت: با توجه به عدم اقناء سوال کننده از توضیحات وزیر، کمیسیون تخصصی قلمرو سوال را ملی ومراتب را جهت اعلام وصول در اولین جلسه تقدیم می نماید./                  

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet