هدر موبایل
1395/07/13 12:15:31
سرویس صحن
در صحن علنی صورت گرفت؛

نمایندگان مجلس از پاسخ های حجتی در رابطه با قاچاق محصولات و تغییر کاربری اراضی کشاورزی قانع شدند

نمایندگان ملت در جریان بررسی سوال مهرداد بائوج لاهوتی از وزیر جهاد کشاورزی از پاسخ های وی قانع شدند.
نمایندگان مجلس از پاسخ های حجتی در رابطه با قاچاق محصولات و تغییر کاربری اراضی کشاورزی قانع شدند نمایندگان ملت در جریان بررسی سوال مهرداد بائوج لاهوتی از وزیر جهاد کشاورزی از پاسخ های وی قانع شدند. https://cdn.icana.ir/d/019/124990.jpg نمایندگان,مجلس,از,پاسخ,های,حجتی,در,رابطه,با,قاچاق,محصولات,و,تغییر,کاربری,اراضی,کشاورزی,قانع,شدند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 13 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی سوال مهرداد بائوج لاهوتی از وزیر جهاد کشاورزی با 92 رأی موافق، 89 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در جلسه از پاسخ های وی قانع شدند.

 

محمودزاده: وزارت کشاورزی برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی 80 هزار پرونده قضائی تشکیل داد

جلال محمودزاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در تشریح خلاصه سوال مهرداد بائوج لاهوتی گفت: این نماینده در خصوص علت عدم اشراف به موضوع کشاورزی (واردات و قاچاق محصولات کشاورزی- تغییر کاربری اراضی کشاورزی) در کشور سوال داشت که در کمیسیون بررسی شد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نتیجه بررسی سوال نماینده سوال کننده گفت: در اجرای ماده 209 آئین نامه داخلی مجلس این سوال در 2 شهریورماه با حضور وزیر و مهرداد لاهوتی مطرح شد که آقای لاهوتی در این جلسه اذعان داشت مجلس برای رفع مشکلات بخش سیاست گذاری و اختیارات واردات و صادرات محصولات کشاورزی، قانون انتزاع را تصویب کرد و این اختیار به وزارت جهاد کشاورزی داد اما هنوز نتوانسته ایم مایحتاج اولیه کشور را تهیه کنیم که ممکن است در آینده با بحران مواد غذایی روبه رو شویم.

وی افزود: آقای لاهوتی معتقد است اگر مصرف سرانه 36 کیلوگرم باشد مصرف کشور به 2 میلیون و 800 هزار تن می رسد که در حال حاضر حدود 2 میلیون و 400 هزار تن برنج در داخل تولید می شود لذا چرا این اراده وجود ندارد که 400 هزار تن باقیمانده را تولید کنیم.

محمودزاده ادامه داد: همچنین سوال کننده در خصوص بحث واردات و قاچاق میوه گفت: لازم است میوه با کانکس سردخانه دار وارد کشور شود که وزیر شاید بگوید من متولی قاچاق نیستم اما قانون قاچاق کالا به این شکل اصلاح شد که اگر قاچاقی از مرز رد شد امکان برخورد با عوامل، محل نگهدارنده و توزیع کننده آن فراهم باشد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس دهم همچنین در خصوص تغییر کاربری اراضی اظهار کرد: بنا به آمار مرکز پژوهش های مجلس 3 هزار هکتار مزارع برنج در شمال، 7 هزار هکتار مزارع چای تغییر کاربری پیدا کرده اند که اگر وزیر صنعت کشاورزی را اقتصادی کند نیازی به جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی نیست.

وی در ادامه به توضیحات وزیر جهاد کشاورزی در جلسه کمیسیون اشاره کرد و یادآور شد: وزیر معتقد بود در رابطه با چای در 2 سال گذشته تمهیداتی صورت گرفته که منجر به افزایش تولید شده و در 3 سال اخیر به خاطر پشتوانه مجلس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سیاست گذاری وزارتخانه حل شده است.

محمودزاده اضافه کرد: وزیر با بیان اینکه وضعیت تولیدکنندگان برنج از سال 94 تاکنون بهتر شده گفت که این موضوع به علت محدودیت های واردات برنج بود که بالاترین تعرفه برای برنج وارداتی، همچنین عوارض 500 تومانی برای هر کیلو برنج وارداتی تعیین شد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص پاسخ وزیر در جلسه این کمیسیون در ارتباط با جلوگیری از تغییر کاربری اراضی به تشکیل حدود 80 هزار پرونده قضایی جهت جلوگیری از تغییر کاربری اشاره و خاطرنشان کرد: احکام مربوطه صادر شده و دادستانی و دادگاه پیگیر این قضیه هستند؛ در پایان جلسه با توجه به عدم اقناع سوال کننده از توضیحات وزیر، کمیسیون سوال را به صحن علنی ارائه کرد./

پایان پیام

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet