ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/13 12:59:00
سرویس صحن
لاهوتی:

وضعیت کشاورزی کشور با واردات بی رویه افت کرده است

نماینده مردم لنگرود در مجلس در طرح سوال از وزیر جهاد کشاورزی ضمن انتقاد از واردات بی رویه محصولات کشاورزی خواهان حل مسئله شد.
وضعیت کشاورزی کشور با واردات بی رویه افت کرده است نماینده مردم لنگرود در مجلس در طرح سوال از وزیر جهاد کشاورزی ضمن انتقاد از واردات بی رویه محصولات کشاورزی خواهان حل مسئله شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201608108096005629.jpg وضعیت,کشاورزی,کشور,با,واردات,بی,رویه,افت,کرده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مهرداد بائوج لاهوتی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 13 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در طرح سوال از وزیر جهاد کشاورزی ضمن تشکر از پاسخ های سوال حجتی گفت: طرح سوال توسط اینجانب به معنای این نیست که وزیر جهاد کشاورزی اقدامات موثری را تاکنون انجام نداده یا ایشان دغدغه موضوع را ندارند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: آمار واردات محصولات کشاورزی ظرف چند سال اخیر مناسب نبوده است، آمارها از سال 1379 تا سال 1394 به لحاظ وزنی 43 تن و به لحاظ ارزشی 78 درصد افزایش داشته است. در سال 94، 6 هزار و 823 تن محصولات کشاورزی وارد کشور شده است اما این نرخ در سال 95 به 7 هزار و 133 تن افزایش یافته است که این نرخ افزایش واردات قابل پذیرش نیست.

وی در ادامه گفت: متوسط سالیانه واردات در برنامه سوم توسعه 1.4 میلیارد دلار بوده است و متوسط سالیانه برنامه چهارم توسعه 3 میلیارد دلار بوده است و در 3 سال اخیر نیز 5.3 میلیارد دلار واردات محصولات کشاورزی صورت گرفته است. به کجا می رویم؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در بحث برنج سالیانه 2 برابر ظرفیت نیاز کشور واردات صورت گرفته است، نکته اساسی اینجاست که میزان برنج قاچاق نیز لحاظ نشده است. براساس سرانه سالیانه هر نفر 36 کیلوگرم نرخ واردات به هیچ عنوان مناسب نبوده است.

وی گفت: حدود 2 هزار و 400 تن برنج مازاد در کشور وجود دارد اما مسئله اینجاست که همچنان وارد برنج صورت می گیرد. حل بحران پیش آمده با واردات بی رویه برنج کار سختی نیست. واردات برای تامین منافع برخی افراد ذینفع صورت می گیرد که تنها کشاورزان را متضرر می کند.

لاهوتی گفت: در اخبار رسانه ملی نماینده وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است که برنج اروگوئه با بهترین نرخ به کشور وارد خواهد شد. مگر سازمان استاندارد برنج های اروگوئه ای را آلوده اعلام نکرد؟ مگر کمیسیون کشاورزی مصرف این نوع برنج را به ضرر سلامت مردم تشخیص نداده بود که شما اقدام به واردات برنج اروگوئه ای کرده اید؟

وی تصریح کرد: سکوت وزیر جهاد کشاورزی در بحث واردات برنج قابل پذیرش نیست. مردم باید مراقب سلامت خود باشند. برنج هایی که به شکل قانونی وارد می شود آلوده است، وای بر برنج هایی که به شکل غیرقانونی به کشور وارد می شوند. برنج هایی که در تلویزیون تبلیغ می شود مسئله دار هستند و کمیسیون بهداشت در مورد آن ها صریحا موضع گیری کرده است.

 

انتقاد از واردات بی رویه میوه

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر جهاد کشاورزی مدعی هستند که مجوز واردات تنها 4 میوه صادر شده است اما آقای حجتی باید پاسخ دهد که پرتغال و نارنگی پاکستانی، گریپ فروت های چینی، سیب های ترش فرانسوی، چگونه در بازار میوه کشور جولان می دهند.

وی در ادامه گفت: نکته تاسف بار اینجاست که 300 هزار تن سیب تولید استان آذربایجان به دور ریخته شده است. آقای حجتی باید پاسخ دهند که به چه دلیل میوه های خارجی وارد کشور می شود اما محصولات داخلی باید امحا شود.

لاهوتی گفت: سال گذشته در مرز پرویز میوه های پاکستانی وارد کشور شد و فرماندار آن شهر نیز بازداشت گردید. سرمنشاء واردات میوه های قاچاق دفتر شخص وزیر جهاد کشاورزی بوده است اما شما برای مقابله با قاچاق میوه چه اقدامی را انجام دادید؟

وی تصریح کرد: 10 تا 15 هزار تن از پرتغال های تولید داخل در انبارها فاسد شد و دور ریخته شد. کدام کشور این حجم از تولیدات محصولات کشاورزی خود را منهدم می کند؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: ما زحمات وزیر جهاد کشاورزی را به هیچ عنوان نادیده نمی گیریم اما شما به دغدغه های کشاورزان بی تفاوت هستید. آقای حجتی باید مدافع کشاورزان باشند و به مشکلات آن ها رسیدگی کنند. 65 تا 73 درصد واردات محصولات کشاورزی ما با تعرفه زیر 4 درصد صورت می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تنها کشورهایی که استعداد کشاورزی ندارند اجازه واردات محصولات را با تعرفه پایین می دهند، اغلب کشورهای دنیا تعرفه های بالایی جهت واردات محصولات کشاورزی وضع می کنند.

 

نابودی صنعت چای کاری و صنعت ابریشم کشور

نماینده مردم لنگرود در مجلس گفت: وضعیت چای کاری در کشور مناسب نیست. 32 هزار هکتار باغ چای در کشور داشتیم اما امروز 7 هزار هکتار تغییر کاربری داده است. کشاورزان با مشکلات معیشتی کشنده ای دست به گریبان هستند و می گویند امروز را زنده باشیم. در گذشته 70 هزار تن چای تولید می کردیم و امروز شما با افتخار می گویید ما 20 هزار تن چای تولید کردیم.   

وی در ادامه افزود: آنچه که در مورد افزایش کشت محصولات کشاورزی در کشور بیان می شود زحمات وزارت جهاد کشاورزی نبوده است بلکه افزایش باران و نزولات آسمانی منجر به این موفقیت شده است.

لاهوتی تصریح کرد: صنعت ابریشم کشور به شدت تضعیف شده است. در 17 استان کشور، 1100 تن ابریشم تولید می شد و واردات نخ ابریشم 200 درصد بود اما امروز نرخ تعرفه واردات 15 درصد شده و میزان تولید ابریشم در داخل به زیر 100 هزار تن کاهش یافته است.

وی گفت: آقای حجتی برای سوالات اینجانب پاسخ صریحی بیان نکرده اند؛ در مورد قاچاق کالای 125 هزار میلیاردی محصولات کشاورزی، وزیر جهاد کشاورزی پاسخی ندادند. وای به حال کشاورزی که برای تولید محصول عرق می ریزد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در بحث تولید گندم وزارت جهاد کشاورزی مدعی شده است که 11.5 میلیون تن تولید محصول گندم داشته است که من نمی توانم آن را تائید کنم. برخی شایعات حکایت از آن دارد که 1.5 میلیون تن گندم وارداتی بوده که با نرخ دولتی و بیش از مبلغ خارجی آن به فروش رسیده است این موضوع باید مورد بررسی جدی دستگاه های ذیربط قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در رسانه ملی مشاهده کردیم که برنج های آلوده علیرغم گذشت 6 ماه از تاریخ انقضا مجدد ممهور و به بازار عرضه شدند. این اقدام برای سلامت مردم گرفتاری های بزرگی ایجاد خواهد کرد.

لاهوتی گفت: آقای حجتی می گوید که من کاره ای نیستم ولی ما نمایندگان ملت به شما به عنوان وزیر اختیار دادیم که در موضوعات مربوطه مداخله کنید و مشکلات کشاورزان را حل نمایید.

وی با گلایه از بی اعتنایی وزیر جهاد کشاورزی نسبت به تولید ابریشم در داخل گفت: نخ ابریشم به بهانه نخ بخیه و جراحی با تعرفه صفر درصد وارد می شود که این خود نیز بحران منحصر به فردی است.

نماینده مردم لنگرود در انتها گفت: وزیر جهاد کشاورزی می گوید توانایی حل موضوع را ندارد. ایشان اگر در مقابل نمایندگان ملت تضمین کنند که مشکل واردات بی رویه محصولات کشاورزی را حل نماید اینجانب از پاسخ های ایشان قانع شده ام در غیر اینصورت سوال خود را به رأی می گذارم./

پایان پیام  

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet