هدر موبایل
1395/07/14 15:14:04
سرویس اجتماعی
رحیمی مطرح کرد:

خراسان؛ نمونه اجرای‌ ناموفق طرح وصول‌مهریه از طریق ادارات‌ثبت/ حقوق‌زنان تضعیف می‌شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی‌وحقوقی مجلس با تاکید بر اینکه وصول مهریه از طریق مراجعه به ادارات ثبت موجب تضعیف حقوق زنان می‌شود، از اجرای ناموفق این طرح در خراسان خبر داد.
خراسان؛ نمونه اجرای‌ ناموفق طرح وصول‌مهریه از طریق ادارات‌ثبت/ حقوق‌زنان تضعیف می‌شود عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی‌وحقوقی مجلس با تاکید بر اینکه وصول مهریه از طریق مراجعه به ادارات ثبت موجب تضعیف حقوق زنان می‌شود، از اجرای ناموفق این طرح در خراسان خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607109222943098.jpg خراسان؛,نمونه,اجرای‌,ناموفق,طرح,وصول‌مهریه,از,طریق,ادارات‌ثبت/,حقوق‌زنان,تضعیف,می‌شود Icana

جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص تغییر در نحوه وصول مطالبات مهریه زنان، گفت: بر اساس بند سوم ماده 28 لایحه برنامه ششم توسعه نحوه وصول مطالبات مهریه‌ای زنان تغییر خواهد کرد به صورتی که تمامی دعاوی ناشی از عدم اجرای اسناد رسمی در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، در مرحله بدوی از طریق «ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک» رسیدگی و اجرا می شود.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه این شیوه مدتی است در خراسان به صورت پایلوت در حال اجراست، تصریح کرد: ارجاع درخواست مطالبات مهریه زنان به ادارات ثبت اسناد در خراسان موجب بروز مشکلات بسیاری برای زنان شده است.

وی با یادآوری اینکه مهریه تنها پشتوانه یک زن است، افزود: زنان با مراجعه به دادگاه باید بتوانند به حق خود که عندالمطالبه هم است، برسند اما با تغییر شیوه و مراجعه به ادارات ثبت، وصول مهریه کُند و طولانی‌مدت می‌شود.

رحیمی‌جهان‌آبادی یادآور شد: آمار زندانیان مهریه بسیار بالاست و به نظر می‌رسد یکی از دلایل تغییر صورت گرفته، کاهش آمار این زندانیان است، هرچند این موضوع قابل تأمل است اما نباید شیوه وصول مطالبات مهریه به شکلی تغییر کند که موجب تضعیف حقوق زنان شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی‌وحقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برای جلوگیری از عقد مهریه‌های بالا و بروز مشکلات ناشی از آن باید کارهای فرهنگی صورت گیرد، مهریه تنها ابزار حقوقی زنان در زندگی مشترک است و نباید فرایند رسیدن به این حق غیرممکن یا طولانی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet