ولادت حضرت امام رضا (ع)
1395/07/14 12:58:54
سرویس صحن
خدابخشی در نطق میان دستور:

ساختار نظام سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کشور دچار آسیب جدی است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور گفت: ساختار، فرآیند و محتوای نظام سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کشور دچار آسیب جدی است.
ساختار نظام سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کشور دچار آسیب جدی است عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور گفت: ساختار، فرآیند و محتوای نظام سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کشور دچار آسیب جدی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106425249220.jpg ساختار,نظام,سیاستگذاری,و,برنامه‌ریزی,کشور,دچار,آسیب,جدی,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد خدابخشی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 14 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن گرامیداشت هفته نیروی انتظامی و روز دامپزشک گفت: امروز بنده به نمایندگی مردمی از خطه ایران اسلامی که سال‌ها مورد کم لطفی مسئولان کشور قرار گرفته‌اند شما را با گوشه‌ای از درد و رنج همشهریانم آشنا می‌کنم باشد که در راه جلب رضایت خداوند و نیز انجام مسئولیت خطیری که برعهده دارم بتوانم قدمی بردارم.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای پروژه آبرسانی قمرود به تنها سرمایه مردم الیگودرز که همان آب و زمین کشاورزی‌شان بود خساراتی جبران ناپذیر وارد آورد، افزود: این خسارات چندین روستای شهرستان الیگودرز را متروکه کرده و روستاهایی که اکنون با تانکر آبرسانی می‌شوند نیز در حال خالی شدن از سکنه هستند. کدام مرجع و مسئولی خانه‌ خرابی کشاورز و دامدار مظلوم الیگودرزی را پاسخگو است.

خدابخشی ادامه داد: از مراجع عظام تقلید، نمایندگان محترم قم به ویژه رئیس محترم مجلس تقاضا دارم برای جبران خسارت‌های وارده و رعایت حق‌الناس هرآنچه در توان دارند به کار گیرند و نگذارند حق این مردم محروم و مستضعف این چنین پایمال شود. عنایت به این نکته که نسبت زمین‌های آبی در لرستان و الیگودرز نصف میانگین کشوری است تخصیص عادلانه آب از سوی مسئولان را ضروری می‌کند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به احداث جاده الیگودرز به مسجدسلیمان یادآور شد: شهرستان الیگودرز به عنوان پهناورترین شهرستان استان لرستان با داشتن روستاهای محروم و مناطق صعب‌العبور و با موقعیت استراتژیک خاص خود از نظر جغرافیایی با 4 استان خوزستان، چهارمحال بختیاری، اصفهان و مرکزی هم مرز است.

خدابخشی افزود: احداث جاده الیگودرز به مسجد سلیمان علاوه بر بهره‌مندی روستاهای محروم واقع در مسیر این جاده که هنوز بعد از گذشت 37 سال از عمر پربرکت انقلاب اسلامی از کمترین امکانات بی‌بهره هستند، باعث کوتاه‌تر شدن مسیر خوزستان به مرکز کشور نیز خواهد شد.

وی ادامه داد: ضرورت امدادرسانی به این مناطق در مواقع بحرانی، ایجاد راه دسترسی جدید به منطقه مرزی خوزستان که از دیدگاه پدافند غیرعامل توجیه امنیتی دارد از دیگر مزیت‌های این جاده خواهد بود و همچنین با توجه به جاذبه‌های فراوان توریستی منطقه باعث رونق گردشگری و اشتغال پایدار خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه سیاست‌های ناکارآمد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص تربیت و توزیع صحیح نیروی متخصص و نیز تجهیزات پزشکی نتوانسته نبود کمبود شدید پزشک متخصص مناطقی مثل الیگودرز را پاسخ دهد، اظهار کرد: امروز مردم الیگودرز برای بدیهی‌ترین نیازهای درمانی خود مثل ویزیت ساده یک پزشک متخصص و یا انجام یک سونوگرافی مجبورند به شهرستان همجوار تردد کنند و علاوه بر اضافه شدن هزینه رفت و آمد و اسکان بر هزینه درمان خطرات جاده‌ای را نیز به جان بخرند.

وی افزود: متاسفانه در روزهای اخیر شاهد بودیم یکی از جوانان عزیز شهرمان که برای مداوا به تهران آمده بود، در یکی از بیمارستان‌های وابسته به سازمان تامین اجتماعی در کام مرگ فرو رفت و همشهریان را داغدار کرد.

خدابخشی با بیان اینکه مردم حوزه انتخابیه اینجانب به شدت از بیکاری رنج می‌برند، ادامه داد: سرمایه‌گذار خصوصی برای احداث پالایشگاه فرآورده‌های نفتی اعلام آمادگی کرده است و مردم الیگودرز منتظر صدور مجوزهای لازم از سوی وزارت نفت هستند تا بلکه جوانان‌شان از اعتیاد و بسیاری نابسامانی‌های اجتماعی مصون باشند و سر و سامانی بگیرند، لذا از رئیس جمهور و وزیر نفت تقاضا دارم که مجوزهای لازم را صادر کنند.

وی بیان کرد: اجرای طرح راه‌آهن ازنا- الیگودرز- اصفهان همچنان از نداشتن بودجه رو به تعطیلی است که در صورت اجرای این طرح علاوه بر تسهیل رفت و آمد در منطقه تعداد قابل توجهی این خطه مشغول به کار خواهند شد.

خدابخشی با بیان اینکه شهرستان الیگودرز سرزمین لاله‌های واژگون و آبشارهای نیلگون است، افزود: طبیعت بکر اشترانکوه و قالیکوه و دامنه‌های زیبای آن همچون تابلوهای بدیع قدرت نقاشی هستی را به تصویر می‌کشند و هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌سازند، از ریاست سازمان گردشگری تقاضا دارم با ارائه هرچه سریع‌تر طرح جامع گردشگری این شهرستان و ترغیب سرمایه گذاران برای سرمایه‌گذاری در این منطقه زمینه اشتغال جوانان شهرستان را فراهم کند.

وی ضمن تقدیر و تشکر دولت به دلیل انتخاب لرستان به عنوان یکی از استان‌های پایلوت اقتصاد مقاومتی ادامه داد: امیدوارم برکات این طرح در عرصه عمل منجر به حل برخی مشکلات و فراهم ساختن زیرساخت‌های مورد نیاز ایجاد اشتغال جوانان شود.

خدابخشی با بیان اینکه بسیاری از پژوهشگران علل توفیق کشوری مانند ژاپن را علاوه بر سخت‌کوشی افراد و سازمان‌دهی و مدیریت بسیار خوب به نظام آموزش و پرورش کارا با کیفیت و سرمایه‌گذاری زیاد بر روی منابع انسانی نسبت می‌دهند، بیان کرد: دولت ژاپن بیشترین سهم از تولید ناخالص ملی را صرف آموزش خصوصا در دوره‌های آموزشی پیش‌دبستانی و ابتدایی می‌کند این در حالی است که در کشور ما فرهنگیان نه تنها معیشتی شایسته تلاششان ندارند بلکه جایگاه اجتماعی این قشر فرهیخته درخور منزلت آنان نیست و در این میان بازنشستگان با مشکلات بیشتری مواجه هستند.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی افزود: فرهنگیان پس از 30 سال خدمت صادقانه اکنون برای گذران آبرومندانه زندگی با وجود هزینه‌هایی مثل ازدواج فرزندان، بیماری و غیره مجبور هستند دوباره به دنبال شغلی باشند و اینگونه در دوران بازنشستگی به جمع جوانان جویای کار افزوده می‌شوند.

وی با بیان اینکه ساختار، فرآیند و محتوای نظام سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کشور دچار آسیب جدی است، ادامه داد: شاهد این مدعا عدم توفیق لازم در مراحل تدوین، اجرا و ارزیابی برنامه‌های 5 سال گذشته است که بسیاری از مشکلات اساسی کشور ناشی از همین مسئله است. یکبار برای همیشه باید تصمیم گرفته شود که این موضوع را به صورت علمی و اصولی سازماندهی کنیم در غیر اینصورت به تعبیر مقام معظم رهبری با حرکت‌های هفت و هشتی سال‌ها دور خود خواهیم چرخید و منابع را هدر خواهیم داد.

خدابخشی اظهار کرد: تقویت کارشناسی علمی و محتوایی سازمان برنامه و بودجه، ارتقاء جایگاه شورای اقتصاد و سازماندهی شوراهای عالی، سازماندهی نظام پایش و ارزیابی براساس آخرین یافته‌های علمی و بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته باید مدنظر قرار گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امیدوارم دولت و مجلس با همکاری و تعامل روزافزون و با بسیج امکانات کشور در 5 سال پیش رو در برنامه ششم و تعیین طول گام مناسب برای نیل به اهداف مندرج در سند 20 ساله کشور بتوانند بر مشکلات موجود فایق آیند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet