هدر موبایل
1395/07/14 14:49:16
سرویس اقتصادی
کاتب:

نظام دامپزشکی نیازمند نقشه‌راه جامع است

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه نظام دامپزشکی نیازمند نقشه‌راه جامع است تا بتواند به قطب خاورمیانه در این عرصه تبدیل شود، گفت:رسالت بسیار سنگینی در کشور در زمینه دامپزشکی وجود دارد.
نظام دامپزشکی نیازمند نقشه‌راه جامع است عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه نظام دامپزشکی نیازمند نقشه‌راه جامع است تا بتواند به قطب خاورمیانه در این عرصه تبدیل شود، گفت:رسالت بسیار سنگینی در کشور در زمینه دامپزشکی وجود دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201608101890680594.jpg ,نظام,دامپزشکی,نیازمند,نقشه‌راه,جامع,,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا کاتب امروز (چهارشنبه، 14 مهرماه) در همایش روز ملی دامپزشکی در محل سالن همایش های بین المللی صدا و سیما گفت:  ظرفیت بسیار بالایی در نظام دامپزشکی کشور وجود دارد و این در حالی است که 25 الی 29 هزار دامپزشک فارغ‌التحصیل در این عرصه  داریم  که  2 هزار نفر آن در بخش اداری دامپزشکی فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: این ظرفیت نیروی انسانی هم می‌تواند بزرگ‌ترین افتخار و سرمایه ملی ما به شمار آید و هم می‌تواند تبدیل به بزرگ‌ترین چالش کشور شود اما این موضوع باید مد نظر قرار گیرد که این ظرفیت را تبدیل به یک ظرفیت ملی تاثیرگذار در اقتصاد کشور کنیم، بدیهی است که  بخشی از آن به سیاستگذاران نظام در بخش نظام دامپزشکی مربوط می‌شود.

کاتب افزود: ما در مجلس شورای اسلامی در حوزه تصمیم‌گیری مسئولیت داریم، دولت نیز در راستای فعالیت خود در این عرصه مسئولیتی دارد و این در حالی است که رئیس دامپزشکی نیز به جهت اینکه درگیر گروه‌های موثر در این عرصه درکشور است، رسالت سنگینی  را برعهده دارند.

وی ادامه داد: ما اگر بگوییم ایران اسلامی می‌تواند به عنوان قطب دامپزشکی خاورمیانه مطرح شود حرف نادرستی نزده‌ایم اما به شرطی که اراده در این راستا وجود داشته باشد و این در حالی است که ما در بحث توسعه صادرات در تمام بخش‌ها باید سرآمد دنیا باشیم که امروزه نیستیم.

کاتب تصریح کرد: ما می‌توانیم در بخش لبنی، دامی و حتی صادرات نیروی انسانی در بخش دامپزشکی مثمرثمر عمل کنیم و از همین رو با توجه به ظرفیت تولید داروهای دامی  در کشور ما می‌توانیم در صادرات این نوع از داروها نیز گام‌های اساسی برداریم.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی ما 6 برابر دانشگاه‌های علوم پزشکی در برزیل، فرانسه و بسیاری از کشورهای پیشرفته است بنابراین این امر نشان می‌دهد ظرفیت دامپزشکی ما تا چه حد بالاست.

کاتب تصریح کرد: رسالت بسیار سنگینی در کشور در زمینه دامپزشکی وجود دارد از جمله مواردی همچون قرنطینه و بهداشت دام اما با در نظر گرفتن این مسئولیت‌های سنگین ما باید در بحث بین‌المللی نیز بهینه کار کنیم.

نماینده مردم گرمسار در مجلس افزود: کشور آلمان 12 سال پیش نزدیک به 30 میلیارد دلار فقط صادرات در بخش دامی و لبنی داشته   است مگر ظرفیت و وسعت کشور آلمان  به چه میزان بود که این میزان صادرات داشته است.

وی ادامه داد: آیا ما نمی‌توانیم بالاتر از صادرات مواد نفتی که در دنیا داریم صادرات محصولات دامی و لبنی داشته باشیم، زیرا ما در بخش تولید و صادرات محصولات لبنی وضعیت بسیار مناسبی داریم.

کاتب افزود: بالاترین چالش نرخ مرغ این است که ما نمی‌توانیم بالانس مناسبی در راستای تولید بالای مرغ در کشور داشته باشیم.

وی ادامه داد: بالاترین نقش را دامپزشکی در زمینه صادرات دارد اگر یک نقشه جامع دامپزشکی در بخش صادرات را در این عرصه  طراحی کنیم  البته بحث سامانه الکترونیک که شروع شده است ان‌شاءالله که به نتیجه نهایی برسد زیرا ما می‌توانیم در راستای توسعه صادراتی به موفقیت‌های مناسبی برسیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: با توجه به میزان تولیدی که در  عرصه تولیدات دامی داریم اما  متاسفانه عرضه مناسبی در بازار شکل نمی‌گیرد و این امر موجب می‌شود غالبا تولیدکننده متضرر شود.

وی ادامه داد: امروزه هیچ نقطه‌ای در دنیا به اندازه ما در بخش علمی، تحقیقاتی، تربیت نیروی انسانی در بخش دامپزشکی رشد نکرده است بنابراین نتیجه می‌گیریم شرایط تولید، صادرات، توسعه برای ما در این عرصه مهیا است و مجلس شورای اسلامی نیز در این راستا این صنعت را مورد حمایت قرار می‌دهد.

 کاتب با بیان اینکه نظام دامپزشکی نیازمند یک نقشه‌راه جامع است تا بتواند به قطب خاورمیانه در این عرصه تبدیل شود، گفت: در افق 20 ساله نظام و در نگاه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تامین امنیت غذایی کشور با تکیه بر تولید داخلی یکی از رسالت‌های بسیار سنگینی است که امروزه بر دوش شماست.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: نباید در بخش درآمدزایی کشور همیشه نگاه  به منابع ذخیره نفتی  در  کشور داشته باشیم که در زمینه اقتصاد برای ما آسیب رسان بوده است زیرا ظرفیت علمی و نیروی انسانی کشور ما به ویژه در دامپزشکی سرآمد دنیا است./

پایان پیام        

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet