هدر موبایل
1395/07/16 08:36:46
سرویس فرهنگی
نمایندگان در آستانه برگزاری بازی ایران-کره مطرح کردند:

حسینیه‌ای به وسعت ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند حال که تغییر زمان بازی تیم ملی فوتبال کشورمان با کره جنوبی میسر نیست، می‌توان از فرصت اجتماع یکصد هزار نفری هواداران در ورزشگاه آزادی به بهترین نحو برای عزاداری روز تاسوعای حسینی استفاده کرد.
حسینیه‌ای به وسعت ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند حال که تغییر زمان بازی تیم ملی فوتبال کشورمان با کره جنوبی میسر نیست، می‌توان از فرصت اجتماع یکصد هزار نفری هواداران در ورزشگاه آزادی به بهترین نحو برای عزاداری روز تاسوعای حسینی استفاده کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201610104719929535.jpg حسینیه‌ای,به,وسعت,ورزشگاه,یکصد,هزار,نفری,آزادی Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت- محمّدجواد یافتیان؛ تیم ملی فوتبال کشورمان بر اساس زمان بندی مشخص شده دیدارهای انتخابی جام جهانی 2018 روسیه باید در 20 مهرماه به مصاف تیم ملی کره جنوبی برود؛ روزی که مصادف با تاسوعای حسینی شده است. بازی فوتبالی که این روزها به موضوع روز رسانه‌ها تبدیل شد و حتی در این میان مسئولان هم با اظهار نظرهای مختلف نسبت به این امر واکنش مثبت یا منفی نشان دادند.

در حالی که مذاکرات رسمی و با واسطه فدراسیون فوتبال ایران و وزارت ورزش و همچنین وزارت امور خارجه کشورمان برای تغییر زمان دیدار تیم ملی فوتبال مقابل کره جنوبی از مدت‌ها قبل آغاز شده بود، فدراسیون فوتبال کره جنوبی با اشاره به وضعیت سلامت بازیکنانش به جهت برنامه‌ریزی اردویی و همچنین فاصله طولانی تا تهران، عنوان کرده است که نمی‌تواند با درخواست ایران برای تغییر زمان بازی روز ۲۰ مهرماه و حتی تغییر ساعت آن موافقت کند و این موضوع را در نامه‌ای رسمی اعلام کرد.

پس از این کش و قوس‌ها، مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال اعلام کرد که تکلیف بازی ایران و کره جنوبی در شب عاشورا را مسئولان عالی نظام تعیین می کنند و پس از این اظهار نظر، سرپرست روابط عمومی سازمان لیگ از صدور اجازه برگزاری این دیدار در شب عاشورا توسط مسئولان شورای عالی امنیت ملی خبرداد.

بر اساس این گزارش، کنفدراسیون آسیا نیز دلیل مخالفت با تغییر برنامه بازی ایران و کره جنوبی را این‌گونه شرح داده است که بازی‌های جام‌جهانی باید در تاریخ فیفا برگزار شود. بازی‌های فیفا 4 سال پیش در قرعه‌کشی روزهایش مشخص‌شده و طبعاً نمی‌توان در آن تغییری ایجاد کرد و در مرحله بعد نمی‌توان بازی‌ها را خارج از روزهای فیفا برگزار کرد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص نظراتی داشتند که در ادامه می‌آید:

همزمانی بازی ایران-کره جنوبی با ایام تاسوعا، فرصتی برای اشاعه فرهنگ عاشورایی است

عضو فراکسیون ورزش مجلس معتقد است ورزشگاه آزادی در بازی تیم ملی فوتبال کشورمان با کره جنوبی میزبان 100 هزار هموطن خواهد بود و با برگزاری مراسم مذهبی، این رخداد فرصت خوبی برای اشاعه فرهنگ عاشورایی است.

همایون یوسفی 3406757/3/2016 9:33:11 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607107939223621_Thum.jpgهمایون یوسفی
همایون یوسفی

همایون یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص همزمانی بازی تیم ملی فوتبال کشورمان با کره جنوبی با ایام عزاداری امام حسین (ع)، گفت: باید اذعان کرد که زمان برگزاری مسابقات مقدماتی انتخابی جام جهانی از مدت‌ها قبل مشخص شده است و متاسفانه تغییر زمان مسابقه بستگی به فراهم بودن برخی شرایط خاص دارد.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نباید تلاش های مسئولان فدراسیون فوتبال در راستای رایزنی با فدراسیون جهانی فوتبال به منظور جابجایی زمان برگزاری این مسابقه را فراموش کرد، افزود: فدراسیون‌های ورزشی تابع مقررات بین المللی هستند و باید در تصمیم‌گیری‌های داخلی موقعیت و جایگاه فوتبال کشورمان را در نظر گرفت.

وی ضمن بیان اینکه عدم برگزاری این مسابقه می‌تواند مشکلات متعددی را برای تیم ملی فوتبال کشورمان رقم بزند، ادامه داد: نباید فراموش کرد که در سال‌های گذشته نیز سابقه برگزاری مسابقات در ایام عزاداری وجود دارد لذا نباید نگاه‌ها صرفا به یک بازی معطوف شود.

یوسفی با اشاره به اینکه ورزشگاه آزادی میزبان 100 هزار هموطن خواهد بود و این رخداد فرصت خوبی را برای برگزاری مراسم مذهبی بوجود می آورد، تصریح کرد: می‌توان با برگزاری مراسم عزاداری قبل از مسابقه و ایجاد شرایط مناسب جو ورزشگاه آزادی را همانند سایر نقاط کشور با ایام محرم همسو کرد و به دستاورد فرهنگی مناسبی دست یافت.

این نماینده مردم در مجلس دهم ضمن تاکید بر اینکه بازی تیم ملی فوتبال کشورمان با کره جنوبی به صورت زنده برای ایرانیان در تمام نقاط دنیا قابل مشاهده است و این امر قابل توجه است، ادامه داد: می‌توان از این ظرفیت برای اشاعه فرهنگ عاشورایی و اسلامی بهره برد و دیگران را با ارزش‌های حسینی آشنا کرد.

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دغدغه‌های موجود به منظور عدم برگزاری این مسابقه قابل احترام و تامل است ولی باید شرایط بین الملی و زمان بندی‌های فیفادی را در نظر گرفت.

مردم در چنین موقعیت‌هایی به خوبی می‌دانند که چگونه رفتار کنند

علی مطهری 34067510/3/2016 9:51:35 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610107278525301_Thum.jpgبهروز نعمتی علی مطهری مسعود پزشکیان غلامرضا کاتب محمدقسیم عثمانی احمد امیرآبادی فراهانی محمدعلی وکیلی سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی علی اصغر یوسف نژاد علی اکبر رنجبرزاده حسین آشوری
علی مطهری

همچنین علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی، حساسیت‌های بیش از حد درباره این موضوع را که اختیار آن از دست ایران خارج است، بی‌مورد می‌داند و در نامه‌ای در این‌باره می‌گوید: در خصوص بازی فوتبال ایران و کره جنوبی در عصر تاسوعا، روشن است بهتر بود این بازی به زمان دیگری موکول می‌شد. اما اکنون که امکان این امر وجود ندارد و لغو این بازی هم خسارت‌های جبران‌ناپذیر برای کشور دارد، به نظر می‌رسد که ابراز حساسیت بیش از حد نسبت به این موضوع، امری ضد تبلیغ دین به شمار می‌رود.

وی همچنین ادامه می‌دهد: فرضا مردم برای گلی که ایران به کره جنوبی بزند خوشحال شوند و عده‌ای ابراز شادی کنند آیا این امر به معنی خوشحالی و شادی برای شهادت امام حسین علیه السلام و هتک حرمت و اهانت به ساحت سیدالشهداست؟ علاوه بر این که مردم در چنین موقعیت‌هایی به خوبی می‌دانند که چگونه رفتار کنند و چندین سال پیش شبیه این اتفاق برای مسابقه تیم استقلال تهران و دالیان چین افتاد و تماشاگران رفتار قابل ستایشی داشتند.

تجمع یکصد هزار نفری در آزادی، فرصتی در راستای بهره برداری فرهنگی/فدراسیون فوتبال هنر مدیریت‌اش را نشان دهد

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس اعتقاد دارد فدراسیون فوتبال باید هنر خود را در تقارن برگزاری مسابقه مقدماتی جام جهانی با ایام تاسوعا نشان داده و از تجمع یکصد هزار نفری در راستای برگزاری درست مسابقه و بهره برداری فرهنگی نشان دهد.

علیرضا ابراهیمی 3406753/14/2016 5:34:42 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/03/201603108712512692_Thum.jpg
علیرضا ابراهیمی

علیرضا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به موضوع تقارن برگزاری مسابقه مقدماتی جام جهانی ایران با کره جنوبی و ایام تاسوعا، گفت: متاسفانه بر اساس شرایط کنونی فیفا و زمان بندی مشخص شده باید این بازی برگزار شود زیرا امکان بوجود آمدن مشکل و محرومیت در صورت عدم برگزاری مسابقه برای تیم ملی فوتبال کشورمان وجود دارد.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فدراسیون فوتبال وظیفه خطیری در خصوص رایزنی برای جابجایی زمان برگزاری مسابقات فوتبال در تاریخ‌هایی که برای مردم ایران از حساسیت خاصی برخوردار است به دوش دارد، اظهار کرد: اقدامات زیادی از سوی مقامات ورزشی انجام شده ولی متاسفانه جابجایی این مسابقه موجب تغییر جدول برگزاری مسابقات دیگر میشد لذا فیفا با درخواستمان مخالفت کرد.

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه می‌توان از فرصت برگزاری این مسابقه بهره برداری مناسبی کرد، ادامه داد: برای تحقق اهداف مدنظر نیازمند مدیریت قوی در اجرای بازی و برگزاری برنامه‌های سوگواری هستیم.

وی با اشاره به اینکه فدراسیون فوتبال باید با هنر خود را نشان داده و از تجمع یکصد هزار نفری استفاده مناسبی کند، ادامه داد: می‌توان با نحوه برگزاری درست مسابقه و بهره برداری فرهنگی، خاطره خوبی را در اذهان عمومی بجا گذاشت.

ابراهیمی تصریح کرد: مطرح شدن موضوع فرهنگی-مذهبی در کنار عرصه ورزش امری قابل تامل است و امکان هماهنگی این دو موضوع برای تحقق یک هدف وجود دارد؛ به عبارتی دیگر می‌توان فرهنگ عاشورایی را توسط ورزشکاران و ورزش‌دوستان در ورزشگاه آزادی به همه نشان داد.

نایب رییس کمیته «زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان» مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: موضوع نگرانی افراد نسبت به همزمانی بازی تیم ملی فوتبال کشورمان با کره جنوبی با ایام عزاداری امام حسین (ع) قابل تامل است ولی باید نگاه جامع تری نسبت به این موضوع داشت.

بستری فرهنگی – مذهبی در مسابقه فوتبال ایران و کره ایجاد شود/ فدراسیون تمام تلاش خود را کرد

نایب رییس فراکسیون ورزش مجلس معتقد است حال که امکان تغییر زمان بازی تیم‌های ایران و کره وجود ندارد، باید نگاه فرهنگی – مذهبی به همزمانی بازی تیم ملی فوتبال کشورمان داشت.

علی اصغر یوسف نژاد 3406759/28/2016 4:23:02 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609101600569441_Thum.jpgعلی اصغر یوسف نژاد
علی اصغر یوسف نژاد

علی اصغر یوسف نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به حساسیت‌های ایجاد شده در خصوص همزمانی بازی تیم ملی فوتبال کشورمان در مقابل تیم ملی کره جنوبی با مراسم تاسوعای حسینی، گفت: باید اذعان کرد که هیچگاه در مسابقات داخلی بازی فوتبال در ایام عزاداری برگزار نمی‌شود و بازی مذکور نیز در بر اساس برنامه‌ریزی سال‌های گذشته فدراسیون جهانی فوتبال مشخص شده است.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه می‌توان قبل از برگزاری بازی فوتبال اقدام به برگزاری مراسم عزاداری کرد، اظهار کرد: در این میان نگرانی علماء نیز باید مورد توجه قرار بگیرد تا حرمت شکنی صورت نگیرد.

وی با اشاره به اینکه فدراسیون فوتبال و مسئولان مربوطه تلاش‌های زیادی برای تغییر زمان برگزاری این مسابقه انجام داده اند، تصریح کرد: متاسفانه مسابقات بر اساس قوانین و شرایط بین المللی انجام شده و تغییر زمان بازی موجب بهم ریختگی شرایط جدول سایر بازی‌ها، تغییر زمان استراحت تیم‌ها و غیره می‌شود لذا فیفا با این امر موافقت نکرده است.

عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال‌های گذشته مانند اردیبهشت ماه سال 78 تیم استقلال در مقابل تیم باشگاهی چین قرار گرفت که این بازی نیز همزمان با یازدهمین رو از ماه محرم بود، اظهار کرد: هم اکنون باید از فرصت استفاده کرد و ورزشگاه آزادی را تبدیل به یک حسینه کرد.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید نگاه فرهنگی – مذهبی به این مسابقه داشت تا با ساماندهی لیدرهای فوتبال شعارهای مناسبی در ورزشگاه آزادی سر داده شود.

نایب رییس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدوارم ورزشگاه آزادی یکپارچه به یک حسینه تبدیل شده و همه حسین گویان به میدان بروند؛ البته بازتاب تجربه برگزاری مسابقات گذشته در چنین شرایطی مناسب بوده است که نباید از خاطر برد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet