خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/07/16 13:23:54
سرویس اجتماعی
کمالی پور:

افزایش هزینه های جرم راهکار کاهش جرائم نیست/دلایل ناکارآمدی مجازات ها شناسایی شود

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه افزایش هزینه های جرم راهکار مناسب برای کاهش جرائم درجامعه نیست، بر ضرورت شناسایی دلایل ناکارآمدی مجازات ها تاکید کرد.
افزایش هزینه های جرم راهکار کاهش جرائم نیست/دلایل ناکارآمدی مجازات ها شناسایی شود نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه افزایش هزینه های جرم راهکار مناسب برای کاهش جرائم درجامعه نیست، بر ضرورت شناسایی دلایل ناکارآمدی مجازات ها تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103201192988.jpg افزایش,هزینه,های,جرم,راهکار,کاهش,جرائم,نیست/دلایل,ناکارآمدی,مجازات,ها,شناسایی,شود Icana

یحیی کمالی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه  نیازی به افزایش هزینه‌های جرم درجامعه نیست، گفت: نمی توان با استفاده از مواردی همچون افزایش هزینه های جرم، رعب و وحشت ایجاد کرد تا مجرمان اقدام به انجام جرم نکنند، بلکه باید سازوکاری را درنظرگرفت تا دلیل ناکارآمدی  مجازهات ها مشخص شود؛ یعنی چرا مجازات ها اثر تنبیهی مناسب را برای کاهش جرائم ندارد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه  تعداد افراد "مجرم به عادت" در جامعه زیاد نیست، افزود: درحال حاضر هیچ ضرورتی برای افزایش هزینه های جرم نیست زیرا قالب افراد مجرم پس از آزادی از زندان به هیچ عنوان اقدام به انجام جرم نمی کنند؛ البته طبیعی است که برخی افراد مجرم بالفطره هستند و هیچ گاه از انجام جرم جدا نمی شوند.

وی با بیان اینکه درصد مجازات های تعیین شده درقوانین برای  قاطبه مجرمان کافی است، تصریح کرد: نیازی به درنظرگرفتن مجازات هایی با حجم، شدت و هزینه بیشتر نیست بلکه باید علت چرایی رغبت متهمان به بازگشت به زندان و انجام جرم را در دلایل دیگری جستجو کرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با بیان اینکه در حال حاضر امکانات قابل قبول و خوبی در زندان ها مانند تلفن و غذای مناسب در اختیارزندانیان است،گفت:  بنابراین فردی که در زندگی روزانه برای به دست آوردن مایحتاج زندگی دارای مشکلات بسیاری است بازگشت به زندان شرایط بهتری خواهد البته این موضوع برای همه متهمان عمومیت ندارد؛ یعنی افرادی که اتفاقی یا بر اثر حادثه و گرفتاری مرتکب جرم می شوند پس از پایان دوره مجازات خود به ارتکاب جرم و ورود به زندان فکر نمی کنند.

کمالی پور با بیان اینکه افراد ناامید از زندگی به طور طبیعی مجدد به زندان باز می گردند، افزود: نمی توان گفت پایین بودن هزینه های جرم منجر به تکرار آن می شود؛ واقعیت آن است که باید علت و دلیل بازگشت و ترغیب افراد به ارتکاب جرم و ورود به زندان را جستجو کرد.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، تصریح کرد: مجازات ها برای اثر بخشی بیشتر باید نظام مند باشند، یعنی اگر فرد محگوم به گذراندن 6 ماه حبس شد دیگر از مواردی مانند آزادی مشروط ، تعلیق مجازات، مرخصی و تخفیف های دیگر استفاده نشود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet