هدر موبایل
1395/07/16 10:02:21
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

تلاش مجلس برای ارائه طرحی جهت ممانعت از تصدی مسئولیت و مدیریت دولتی توسط دارندگان گرین‌کارت و تابعیت مضاعف

نمایندگان مجلس معتقدند لازم است افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در دولت شناسایی شده و برای جلوگیری از ایجاد مشکل در پست‌های حساس و سرنوشت‌ساز قرار نگیرند.
تلاش مجلس برای ارائه طرحی جهت ممانعت از تصدی مسئولیت و مدیریت دولتی توسط دارندگان گرین‌کارت و تابعیت مضاعف نمایندگان مجلس معتقدند لازم است افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در دولت شناسایی شده و برای جلوگیری از ایجاد مشکل در پست‌های حساس و سرنوشت‌ساز قرار نگیرند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610106088610378.jpg تلاش,مجلس,برای,ارائه,طرحی,جهت,ممانعت,از,تصدی,مسئولیت,و,مدیریت,دولتی,توسط,دارندگان,گرین‌کارت,و,تابعیت,مضاعف Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ از زمان آغاز به کار دولت یازدهم برخی نگرانی ها درباره دوتابعیتی بودن یا گرین کارت داشتن بعضی از مسئولان رده بالا مطرح شد که طی سال گذشته نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی نسبت به آن حساس شده و هشدارهایی دادند.

جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در اظهاراتی خبر از حضور بیشترین دو تابعیتی‌ها در وزارت نفت داد همچنین محمدجواد ابطحی دیگر نماینده مجلس نسبت به خطرات امنیتی و سیاسی وجود دو تابعیتی ها در دستگاه های اجرایی و مدیران هشدارهایی داد و در نهایت با همکاری چند نماینده دیگر اقدام به ارائه درخواست طرح تحقیق و تفحص از وزارت اطلاعات در راستای نحوه عملکرد این وزارتخانه در شناسایی افراد دوتابعیتی و دارای گرین کارت در دولت کردند.

ویزا گردشگر ویزا گردشگر34067512/21/2015 9:26:01 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/12/127546_Thum.jpg
ویزا گردشگر

بر همین اساس در آخرین جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در هفته جاری بود که درخواست تحقیق و تفحص از دو تابعیتی ها و دولتی های دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت که علوی ضمن اینکه معتقد بود تحقیق و تفحص در راستای کمک به وزارتخانه است، گفت که طبق قانون، در استعلامات به هیچ عنوان کوتاه نیامده و نخواهیم آمد و در بیش از 70 مورد از استعلامات که نسبت به تابعیت افراد تردید داشتیم صلاحیت افراد را بعد از بررسی کامل مورد تأیید قرار دادیم.

در نهایت در این جلسه نمایندگان به درخواست تحقیق و تفحص رأی منفی دادند اما تأکید کردند باید با ارائه طرح جامعی از ورود دارندگان تابعیت مضاعف به مسئولیت و مدیریت جلوگیری شود.

در همین راستا نمایندگان مجلس در گفت و گوهای جداگانه ای که با خانه ملت داشتند معتقد بودند ت ضمن شناسایی افراد دارای گرین کارت و دوتابعیتی در دولت باید شرایط سپردن مسئولیت‌های حساس به آنها نیز تغییر کرده و محدود شود.

برزگر کلشانی: ضرورت شناسایی مشاوران دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در دستگاه های اجرایی

شهروز برزگر کلشانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت شناسایی افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت در بدنه دولت، گفت: شاید تعداد مقام های مسئول دوتابعیتی یا دارای گرین کارت کم باشد اما به احتمال زیاد این تعداد در مشاوران دولتی بسیار بالاست.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از زمانی که بحث نفوذ مطرح و تبعات و آسیب های آن جدی شد، این قضیه نیز مطرح است که حضور دوتابعیتی ها و گرین کارت‌دارها در دولت نیز می تواند عاملی برای نفوذ باشد.

شهروز برزگر 3406756/25/2016 10:02:52 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104892053267_Thum.jpg
شهروز برزگر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان با اشاره به اینکه باید نسبت به عواملی که باعث نفوذ در سیستم های اطلاعاتی و امنیتی کشور می شوند حساس باشیم، خاطرنشان کرد: مجلس این آمادگی را دارد که در صورت نیاز برای شناسایی افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت در بدنه دولت جهت حفظ امنیت کشور و پیشگیری از نفوذ دشمن، قانون را نیز اصلاح کند.

برومندی: قوانین دو تابعیتی و دارای گرین کارت در پست‌های حساس نیاز به اصلاح دارد

محمدمهدی برومندی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به خطرات احتمالی از جانب دولتی های دوتابعیتی و یا افرادی که در دولت دارای گرین کار هستند، گفت: دو تابعیتی ها به خاطر تعلق خاطر و یا امنیتی که در آن طرف مرزها دارند ممکن است مورد سوءاستفاده واقع شوند.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اگر اتفاقی در کشور بیفتد این افراد احساس امنیت در آن سوی کشور دارند و همین امر می تواند برای امنیت کشورمان مشکل زا شود.

محمد مهدی برومندی 3406757/5/2016 11:43:19 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607104697040005_Thum.jpgمحمد مهدی برومندی
محمد مهدی برومندی

وی افزود: از طرفی نمی توان گفت همه آنها غیرقابل اعتماد هستند و این نکته باید مورد بررسی قرار گیرد البته نکته مهم اینجاست که از افرادی که تابعیت ایرانی دارند و یا فاقد گرین کارت هستند در سمت های حساس استفاده شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین در قسمتی از قوانین نیاز به اصلاح برای پیگیری جرم در سطح بین المللی برای دوتابعیتی ها و افراد دارای گرین کارت در دولت داشته باشیم.

صفاری نطنزی: تحدید مسئولیت دولتی‌های دوتابعیتی و دارای گرین کارت

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت وجود برخی افراد در دولت که دارای گرین کارت بوده و دوتابعیتی هستند را خطرناک توصیف کرد و گفت: حضور این افراد در دولت می تواند زمینه نفوذ و سوءاستفاده را فراهم کند که به صلاح مملکت نیست.

مرتضی صفاری نطنزی 3406757/4/2016 1:35:56 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607108958060668_Thum.jpgمرتضی صفاری نطنزی
مرتضی صفاری نطنزی

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تابعیت کشور دیگر و داشتن گرین کارت باعث می شود این افراد برای تمدید اقامت و تابعیت خود، مورد فشار از سوی آن کشور قرار گرفته و اقداماتی علیه نظام داشته باشند.

وی افزود: از این رو لازم است دوتابعیتی ها و افراد دارای گرین کارت در دولت شناسایی شده و دستگاه های اطلاعاتی در این حوزه نظم بگیرد و به صورت قانونی فعالیتی در این خصوص داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه دارا بودن برخی امکانات بستری برای سوءاستفاده ایجاد می کند، خاطرنشان کرد: در تمامی کشورها روال بر این است که مسئولیت سنگین و حساس دولتی به افراد دوتابعیتی داده نمی شود تا از مشکلاتی که ممکن است در آینده کشور را تهدید کند جلوگیری کنند.

رضایی: ضرورت شناسایی افراد دو تابعیتی/ دو تابعیتی ها طعمه برای نفوذ و جاسوس در کشور هستند

محمدابراهیم رضایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی موضوع افراد دو تابعیتی با حضور وزیر اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: از آنجایی که سیستم های اطلاعاتی کشورهای بیگانه برای انجام پروژه نفوذ و جاسوسی افراد دو تابعیتی را طعمه قرار می دهند به این جهت ضرورت توجه به افراد دو تابعیتی قابل درک می شود.

نماینده مردم خمین در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر نگرانی و دغدغه ای از حضور و به کار گیری افرد دو تابعیتی در پست های مختلف وجود دارد و برای اینکه از این افراد سوء استفاده نشود  باید دو تابعیتی ها شناسایی و مود دقت قرار گیرند.

ابراهیم رضایی 3406757/4/2016 1:59:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607102758757007_Thum.jpgابراهیم رضایی
ابراهیم رضایی

وی تاکید کرد: دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی باید با دقت بر روی این افراد، مانع به ثمر رسیدن پروژه های نفوذ دستگاه های اطلاعاتی کشورهای بیگانه شوند.

این نماینده با بیان اینکه افراد دو تابعیتی می توانند به منافع ملی آسیب وارد کنند، توصیه کرد: بهتر است از این افراد در پست های حساس که در تصمیم گیری های اثرگذار هستند استفاده نشود، برخی مواقع مشاوره آنها باعث می شود سیستمی مختل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از آنجایی که احتمال انتقال اطلاعات مهم نظام به کشورهای دیگر توسط افراد دو تابعیتی وجود دارد  باید محدودیت ها و حریم هایی برای به کار گیری افراد در نظر گرفت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet