خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/07/16 13:45:30
سرویس اجتماعی
امینی فرد تاکید کرد:

شیوع بیماری های غیرواگیر/لزوم افزایش عوارض مواد غذایی آسیب رسان به سلامت

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور انتقاد کرد و گفت: بهتر است عوارض مواد غذایی آسیب رسان به سلامت افزایش یابد.
شیوع بیماری های غیرواگیر/لزوم افزایش عوارض مواد غذایی آسیب رسان به سلامت سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور انتقاد کرد و گفت: بهتر است عوارض مواد غذایی آسیب رسان به سلامت افزایش یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607101234262586.jpg شیوع,بیماری,های,غیرواگیر/لزوم,افزایش,عوارض,مواد,غذایی,آسیب,رسان,به,سلامت Icana

محمدنعیم امینی فرد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عواملی مانند تغییر سبک زندگی، تغییر ذائقه و عادات غذایی، عدم تحرک، گسترش شهرنشینی را در شیوع بیماری های غیرواگیر موثر دانست و گفت: چاقی، فشارخون، بیماری های قلبی- عروقی، دیابت و در کنار آن بیماری های اختلال خلقی و روانی با توجه به عوارض شهرنشینی و کاهش ارتباط خانوادگی در صدر علل ابتلا به بیماری های غیرواگیر قرار دارند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: البته عوامل دیگری که در تغییر شکل و شیوع بیماری ها موثر بوده افزایش طول عمر است که با توجه به افزایش طول عمر وامید به زندگی با یک سری بیماری ها مواجه شدیم که خاص دوران کهنسالی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر، گفت: هر چند ما در چنین طرح ها و سندهایی آرمان ها و ایده های خود را می آوریم اما اینکه این طرح ها تا چه اندازه شکل اجرایی به خود گرفته و تحقق پیدا کنند به عواملی مانند تغییر رفتار شهروندان وهمچنین تعهد دستگاه های اجرایی مرتبط است که در همین راستا مردم و دستگاه ها باید هشدارها را در رابطه با بیماری های غیرواگیر جدی گرفته تا این باور تبدیل به تغییر رفتار شود.

وی افزود: تغییر رفتار شهروندان هم پروسه ای زمان بر است و نمی توان آن را به طور ناگهانی در مردم ایجاد کرد بلکه باید با فرهنگ سازی از سوی دستگاه های ذی ربط تحقق یابد.

امینی فرد با بیان اینکه اجرای سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر همکاری تمامی دستگاه های ذی ربط را می طلبد، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی به ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی سلامت باید علاوه بر سیاستگذاری مناسب در جهت مدیریت بیماری های غیرواگیر، فرهنگ سازی مناسبی را هم در این راستا داشته باشد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم، گفت: در صورت ورود جدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مدیریت بیماری های غیرواگیر دیگر دستگاه ها هم نسبت به اجرای سندملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و همچنین مدیریت این بیماری ها ترغیب و همکاری موثری را با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهند داشت.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم، با بیان اینکه در جهت مدیریت بیماری های غیرواگیر در گذشته اقدامات مناسبی انجام شد، افزود: در سطح اول سیستم بهداشتی و درمانی پیشرفت مناسبی را در دهه 60 و 70 شاهد بودیم اما در سطوح دوم و سوم تسلسل در سیستم شبکه مغفول ماند به گونه ای که در خدمات تخصصی، فوق تخصصی و بیمارستانی ارتباط لازم با سیستم بهداشتی سطح اول را عملا از دست دادیم.

وی یادآور شد: اخیرا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکیدات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در راستای طرح پزشک خانواده که از جمله الگوهایی است که می تواند در رابطه با مدیریت بیماری های غیرواگیر کمک کند اقدام به تعریف پایگاه های جامع سلامت کرده  تا  خدمات رسانی به بیماران افزایش یابد.

امینی فرد ادامه داد: انتظار می رود با تکمیل ارتقای سیستم شبکه بهداشتی درمانی به ویژه در حاشیه شهرها و همچنین احداث درمانگاه های تخصصی که در حال حاضر وزات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به طرح تحول سلامت احداث حدود 1800  پلی کلنیک را در دستور کار دارد و همچنین نوسازی و تجهیز بیمارستان ها و فرهنگ سازی مناسب در جهت مدیریت بیماری های غیرواگیر گام های اساسی برداریم.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت افزایش عوارض موادغذایی آسیب رسان به سلامت، تاکید کرد و گفت: باید با ارائه راهکارهای مناسبی مانند افزایش عوارض و همچنین فرهنگ سازی مناسب مصرف شکر، نمک و دیگر غذاهای آسیب رسان به سلامت را به تدریج کاهش داد؛ بهتر است مردم با تغییر جهت به سوی  مصرف مواد غذایی سالم سلامتی خود را با مصرف غذاهای ناسالم در معرض تهدید قرار ندهند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه باید خطر شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور را جدی گرفت، گفت: مثلا بیماری مانند دیابت در حال حاضر در کشور شیوع دارد و هیچ عضوی از بدن را مشاهده نمی کنیم که از تبعات عوارض این بیماری در امان باشد؛ امیدواریم سیاست گذاری های وزارت بهداشت در جهت پیشگیری از بیماری های غیرواگیر مورد تاکید قرار گیرد و از طرفی ارگان های فرهنگی مانند صداوسیما همکاری لازم را با وزارت بهداشت داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet