هدر موبایل
1395/07/15 10:20:53
سرویس سیاسی
موسوی لارگانی در یادداشتی تاکید کرد؛

ضرورت نگاه کلان و جامع به مسائل منطقه ای

نماینده مردم فلاورجان در مجلس در یادداشتی به ضرورت نگاه کلان و جامع به مسائل منطقه ای تاکید کرد تا از تمامی ظرفیت ها برای حل مشکلات منطقه استفاده شود.
ضرورت نگاه کلان و جامع به مسائل منطقه ای نماینده مردم فلاورجان در مجلس در یادداشتی به ضرورت نگاه کلان و جامع به مسائل منطقه ای تاکید کرد تا از تمامی ظرفیت ها برای حل مشکلات منطقه استفاده شود. https://cdn.icana.ir/d/019/84458.jpg ضرورت,نگاه,کلان,و,جامع,به,مسائل,منطقه,ای Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به ضرورت توجه به مسائل منطقه ای اشاره کرد. متن یادداشت به شرح زیر است:

باسمه تعالی1

نمایندگی مجلس مسئولیتی خطیر و حساس و وظیفه ای فراگیر و کلان است و زاویه دید نمایندگان معطوف به تمامی موضوعات اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و زیربخشهای مرتبط با آنها و همچنین تاثیر متقابل و چند جانبه ای که بر روی یکدیگر می گذارند می باشد . 

از این رو تجزیه و تحلیل یک موضوع خاص در یک منطقه و یا سطح ملی و یا امور خارجی مستلزم دیدگاه جامع و فراگیر به کلیه پیامدهای ناشی از آن موضوع و تصمیم متخذه می باشد و نگاه بخشی به مسائل ، اگر چه ممکن است در آن زمینه خاص دستاوردی داشته باشد و لیکن اثرات مخرب آن در سایر بخشها چندین برابر زیان به جامعه تحمیل نماید . 

عدم توجه به یک موضوع زیست محیطی در یک منطقه کوچک ، پیامدهای سوء و مشکلات در سایر حوزه های سیاسی ، اقتصادی، سیاسی ، امنیتی و فرهنگی را در بر خواهد داشت . برای مثال عدم توجه به حوضه آبریز زاینده رود و اتخاذ برنامه هایی مبنی بر مصرف آب در بالای حوضه منجر به خشک شدن تالاب گاوخونی و تولید ریزگرد و انتقال آن به استانهای مجاور و النهایه فاجعه ای ملی را رقم خواهد زد . از این رو باید به آن به عنوان موضوع فرامنطقه ای نگاه کرد . همانگونه که به درستی به دریاچه ارومیه به عنوان موضوع ملی نگریسته شد . و یا اثرات تعطیلی یک کارخانه در یک منطقه ، محدود به همان منطقه نخواهد شد و آثار ملی از خود برجای می گذارد . از این رو ضرورت دارد که کلیه نمایندگان محترم موضوعات را با اثر فزاینده و جامع آن و به صورت کلان ببینند نه اینکه به صورت بخشی و منطقه ای نگاه شود . بر همین اساس است که أصل ٨٤ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر نماینده را در برابر تمام ملت مسئول دانسته و این حق به آنها داده شده است که در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نمایند و با جامع نگری و دور اندیشی و پرهیز از نگاه بخشی و منطقه ای بر مسائل صحه گذارند . 

لذا :
-  در صورت عدم دیدگاه جامع و کارشناسی در پروژه های محلی آثار سوء زیست محیطی آن محدود به منطقه پروژه نبوده و گاها فراتر از مرکز کشور می رود . 

-  با توجه به نگاه ملی به مسائل و گردآوری اطلاعات مربوط به اثرات منطقه ای و استفاده از پتانسیل های آن مناطق علیرغم حل مشکل از سینرژی و هم افزایی این پتانسیلها نیز استفاده می شود . 

-  نگاه منطقه ای به پروژه ها و اختصاص بودجه از اعتبارات آن منطقه و عمدتا ناکافی بودن آن باعث طولانی شدن مدت اتمام پروژه و بار مالی جبران ناپذیری به پروژه وارد می کند که نتیجه آن هدررفت سرمایه های ملی است . 

-  استقرار پروژه ها در مناطق و توزیع کارشناسی آنها بسیار حساس و کلیدی بوده و در صورت عدم توجه به این موضوع علاه بر اینکه هزینه های تولید را بالا می برد اثرات مخرب بر روی سایر حوزه ها می گذارد .

-  مطالعه و استقرار صحیح پروژه های ملی پیشرفتی فراتر از بعد اقتصادی داشته و گاها با ایجاد فضای جدید اهداف ثانویه را نیز تامین می نماید و موجب تغییرات کلان در سایر حوزه ها و ایجاد رونق می گردد . 

از این رو ضرورت دارد که کلیه نمایندگان محترم موضوعات مد نظر خود را با دیدگاهی کلان و فرامنطقه ای نگریسته و اثرات آنها را بر کل جامعه ارزیابی و تحلیل نمایند تا با ارائه راهکارهای اثربخش شاهد تحولات اساسی در کلیه حوزه های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی کشور باشیم . 

سید ناصر موسوی لارگانی 
نماینده مردم فلاورجان در مجلس
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet