خبرگزاری خانه ملت

ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/16 16:00:00
سرویس سیاسی
نمایندگان در گفت و گو با خانه ملت مطرح کردند؛

جیسون رضاییان؛ جاسوسی که از رأفت جمهوری اسلامی سوء استفاده کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارند که شکایت اخیر جیسون رضاییان از ایران بازی سیاسی- قضایی است اما تاکید می کنند که این جاسوس رأفت جمهوری اسلامی را فراموش نکند چرا که جرم او بسیار سنگین بود.
جیسون رضاییان؛ جاسوسی که از رأفت جمهوری اسلامی سوء استفاده کرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارند که شکایت اخیر جیسون رضاییان از ایران بازی سیاسی- قضایی است اما تاکید می کنند که این جاسوس رأفت جمهوری اسلامی را فراموش نکند چرا که جرم او بسیار سنگین بود. https://cdn.icana.ir/d/019/201610107328170765.jpg جیسون,رضاییان؛,جاسوسی,که,از,رأفت,جمهوری,اسلامی,سوء,استفاده,کرد Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ جیسون رضاییان که جاسوسی او در ایران محرز شده بود با مصوبه شورای عالی امنیت ملی با 20 نفر از زندانیان و ایرانی های تحت تعقیب در آمریکا مبادله شد، اما این پایان کار رضاییان نیست چرا که او تلاش دارد با اتکا به قوانین داخلی آمریکا از ایران به دلایل و ادعاهای واهی غرامت بگیرد. رضاییان مدعی شده است که در ایران به مدت 18 ماه شکنجه روحی شده و گروگان گرفته شده است این در حالی است که او به دلیل جاسوسی بازداشت شده بود و زمانی که به آمریکا فرستاده شد از مدت قرار بازداشتش باقی مانده بود.

رضاییان کیست؟

جیسون رضاییان خبرنگار ۴۰ ساله واشنگتن پست و دارای تابعیت ایرانی- آمریکایی، تیرماه سال ۹۳ به اتهام جاسوسی دستگیر شد و دادستانی تهران چهارشنبه ۲۴ دی ماه همان سال، از صدور کیفرخواست این پرونده و ارسال آن به دادگاه انقلاب خبر داد.

پس از آن سازمان اطلاعات سپاه از پرونده جیسون رضاییان به اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس گزارش داد، براساس این گزارش، جیسون رضاییان یک ایرانی آمریکایی‌الاصل است و یک عنصر حائز اهمیت برای آمریکایی‌ها محسوب می‌شود، اومأمور اجرای تفکر آن دسته از سنای آمریکاست که معتقدند اگر این کشور بتواند روابط خود را با ایران به سطح قبل از انقلاب برگرداند، حکومت ایران را می‌توان به آسانی ساقط کرد.

دادستانی تهران در کیفرخواست صادره برای خبرنگار بازداشت‌شده واشنگتن پست، جیسون رضائیان را به جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و همکاری با دول متخاصم متهم کرد.

پس از گذشت ۱۸ ماه از بازداشت جیسون رضاییان،  ۲۶ دی ماه سال 94 بود که خبر آزادی وی به همراه ۳ زندانی آمریکایی دیگر منتشر شد. یک منبع آگاه در ارتباط با زندانیان آمریکایی آزاد شده اظهار کرد: «سعید عابدینی»، «امیرمیرزا حکمتی»، «جیسون رضاییان» و نصرت الله خسروی اسامی چهار زندانی که امروز آزاد شدند. بر همین اساس هفت ایرانی که در بند زندان های آمریکا بودند آزاد خواهند شد و بر اساس این مبادله چهارده نفر از ایرانیانی که به درخواست پلیس آمریکا تحت تعقیب اینترپل قرار دادند دیگر تحت تعقیب نخواهند بود.هفت نفر دیگر از زندانیان ایرانی نیز که دوران محکمیت خود را در آمریکا می گذارند پس از آزادی از قرنطینه معاف خواهند بود.

با وجود رأفت جمهوری اسلامی، جیسون رضاییان در دادگاه فدرال آمریکا از ایران شکایت کرده تا غرامتی دریافت کند، نمایندگان مجلس در گفت و گو با خانه ملت، کار رضاییان را سیاسی می دانند و تاکید دارند این کار برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران است.

 

بروجردی: شکایت رضاییان از ایران دعوای قضایی_سیاسی است

علاءالدین بروجردی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به شکایت جیسون رضاییان از ایران در دادگاه فدرل آمریکا اظهار داشت:  با توجه به اینکه جرم رضاییان به عنوان جاسوس بسیار سنگین تر از مدتی که در بازداشت قرار داشت، پیشنهاد می دهیم برگردد بقیه مدت سپری کند تا زیادگویی نکند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: کاری که صورت گرفت در واقع مبادله بود، تعدادی از ایرانی ها در زندان های آمریکا بودند و تعدادی تحت تعقیب قرار داشتند، به نظر می رسد آنچه که آنها اعلام می کنند و ادعاهای رضاییان، ادعاهای هدایت شده توسط سرویس اطلاعات آمریکاست، رضاییان مزدور آنها بودند و کار جاسوسی از ایران را برای این گروه انجام می داده.

وی با اشاره به اینکه رضاییان ادعا می کند 18ماه شکنجه روحی شده است، گفت: این ادعاها فاقد هر گونه ارزشی حقوقی است و بهانه جویی برای اینکه فشار سیاسی را علیه جمهوری اسلامی ایران است این اقدام بیشتر با نگاه توجیه تخلفات در عرصه اجرای برجام صورت می گیرد.

علاءالدین بروجردی چهره 3406758/7/2016 2:18:12 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608101379150133_Thum.jpg
علاءالدین بروجردی چهره

 

بروجردی در خصوص برخورد جمهوری اسلامی با ایران شکایت اظهار داشت: ایران هم بر اساس قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی علیه آمریکا شکایت کرده و در دادگاه های داخلی حکم هایی علیه آمریکا صادر می کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بر این اساس ایران و آمریکا احکامی معادل 90 میلیارد دلار علیه هم صادر کرده اند و به نظر می رسد، دعوای سیاسی و قضایی است.

 

دهقانی فیروزآبادی: شکایت رضاییان از ایران یادآور بدعهدی آمریکا در جریان آزادی گروگان های الجزایر است

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به شکایت جیسون رضاییان از ایران در دادگاه فدرال آمریکا اظهار داشت: هر فردی با هر بهانه ای که از ایران به دادگاه آمریکا طی سال های گذشته شکایت کرده احکانی علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرده است و شکایت رضاییان نیز در همین دسته قرار می گیرد.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در قانون آمریکا تاکید شده است که اتباع آن می تواند از کشورهایی که در ترورهای جهان دست دارند و خسارتی به آنها وارد کرده است شکایت کند به همین واسطه هر انفجار تروریستی در جهان ایجاد می شود به پای ایران نوشته می شود و اتباع آمریکا بدون هیچ سند موثقی از ایران شکایت و حکمی به نفع خود دریافت می کنند.

کمال دهقانی فیروزآبادی 3406755/31/2016 10:14:26 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605108226537844_Thum.jpgکمال دهقانی فیروزآبادی
کمال دهقانی فیروزآبادی

 

وی گفت: بنابراین شکایت جیسون رضاییان که جاسوسی او در ایران محرز شده بود با استناد به این قانون در دادگاه های آمریکایی وجاهت قانون ندارد، بلکه بهره برداری سیاسی از قانون داخلی است، او بر اساس رأفت اسلامی بخشیده شد و انتظار نداشتیم زیر توافق بزنند.

این نماینده تاکید کرد: البته این اولین باری نیست که آمریکایی ها زیر چنین توافقی می زنند، نمونه این موضوع توافق در الجزایر برای گروگان ها بود در آن شرایط هم متعهد شده بود که شکایت نمی کند اما شکایت کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا همیشه به نقض عهد شناخته می شود و تعهدات خود را انجام نداده بنابراین شکایت جیسون رضاییان جای تعجب ندارد.

 

نقوی حسینی: جیسون رضاییان می‌داند که جمهوری اسلامی بهترین برخورد را با او داشته است

سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به شکایت جیسون رضاییان از ایران در دادگاه فدرال آمریکا اظهار داشت: جاسوسی جیسون رضاییان اثبات شده بود و باید به عنوان جاسوس به حداکثر مجازات محکوم می شد اما جمهوری اسلامی ایران با رفعت اسلامی برخورد کرد.

نماینده مردم ورامین در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه طبق قوانین نظام جمهوری اسلامی، حکم جاسوسی اعدام است، ادامه داد: اما با رفعتی رضاییان آزاد شد، هیچ نوع شکنجه و گروگان گیری وجود نداشته، تصور می‌کنم آمریکایی ها می‌خواهند از این سوژه برای دست بردن به اموال ملت ایران استفاده کنند.

وی گفت: آمریکایی ها به دنبال سوژه هایی هستند که به اموال ملت ایران دست برد بزنند لذا شکایت رضاییان دست آویزی در همین راستا است، جیسون رضاییان می داند که جمهوری اسلامی بهترین برخورد را با او داشته است.

نقوی حسینی درخصوص پیگیری این شکایت در دادگاه آمریکا از سوی مسئولان کشوری اظهار داشت: طبیعی است وقتی شکایتی علیه جمهوری اسلامی مطرح می شود،  دفتر حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه پاسخ های لازم را ارائه می کنند و در محاکمه حاضر می‌شوند تا از حقوق ملت ایران دفاع کنند.

حسین نقوی حسینی 3406756/29/2016 3:40:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606106142311221_Thum.jpgحسین نقوی حسینی
حسین نقوی حسینی

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکیدکرد: با توجه به اقدامات رئوفانه جمهوری اسلامی در ارتباط با این جاسوس و تخفیفی که در این مجازات رضاییان در نظر گرفته شد، جمهوری اسلامی پیروز این محاکمه خواهد بود.

 

جمالی نوبندگانی: جیسون رضاییان از رأفت جمهوری اسلامی سوء استفاده نکند

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به شکایت جیسون رضاییان از ایران اظهار داشت: با توافقی جیسیون رضاییان با 20 نفر از زندانیان و افراد تحت تعقیب ایرانی معاوضه شد اما متاسفانه زیر چنین توافقی زدند.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: طبق قوانین داخلی آمریکا اتباع این کشور می تواند به هر بهانه ای از جمهوری اسلامی ایران شکایت کنند اکنون رضاییان با اتکا به این قانون و با هدف جو سازی علیه جمهوری اسلامی از ایران شکایت کرده است.

محمدجواد جمالی نوبندگانی 3406756/6/2016 10:37:56 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102330892098_Thum.jpgمحمدجواد جمالی نوبندگانی
محمدجواد جمالی نوبندگانی

 

وی با بیان ایکه آمریکا برای برداشت از اموال ایران نیاز به علم کردن چنین پرونده هایی دارد، گفت: جیسون رضاییان با توجه به اینکه جاسوسی اش احراز شده بود نباید از رأفت جهموری اسلامی سو استفاده کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آمریکا با چنگ زدن به چنین سوژه هایی تلاش دارد جمهوری اسلامی را تحت فشار قراردهد.

 

رحیمی: شکایت جیسون رضاییان بهره برداری سیاسی علیه ایران است

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به شکایت جیسون رضاییان از ایران در دادگاه فدرال آمریکا اظهار داشت: این دادگاه هنوز تشکیل نشده، به همین واسطه رای نیز صادر نشده است بنابراین باید منتظر روند دادگاه باشیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر  پردیس در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه مراحل مقدماتی طرح شکایت طی می شود، ادامه داد: اما آنچه از این شکایت در این مرحله مشهود است و می توانیم بگویم، محوریت سیاسی این ادعا و شکایت است.

وی گفت: این اقدام پس از نشست اجلاس وزرای کشورهای گروه 1+5 در جهت گره گشایی از بدعهدی آمریکا و گشایشی به نفع ایران با اجرای تعهدات آمریکا صورت گرفت به این جهت شکایت رنگ و بوی سیاسی دارد.

علیرضا رحیمی 3406756/6/2016 2:32:46 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101489236209_Thum.jpg
علیرضا رحیمی

 

رحیمی تاکید کرد: در چنین شرایطی آمریکا تلاش دارد به بهانه های مختلف جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهد همچنین نباید فضای انتخاباتی آمریکا را در این زمینه نادیده بگیریم. به نظر می رسد با طرح شکایت تلاش دارند به نفع انتخابات ریاست جمهوری بهره برداری داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص درخواست رضاییان برای دریافت غرامت از ایران اظهارداشت: موارد مشابه برای دریافت غرامت از ایران در گذشته وجود دارد اما به نظر می رسد این شکایت تنها برای بهره برداری سیاسی و انتخاباتی صورت گرفته است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet