ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/17 10:22:02
سرویس اجتماعی
شاعری مطرح کرد:

کاهش مساحت جنگل‌های‌کشور به 14 میلیون‌ هکتار

رئیس کمیسیون‌کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس از کاهش مساحت جنگل‌های کشور به ۱۴میلیون هکتار خبرداد و گفت: پیشنهاد کاهش بهره‌برداری از جنگل‌ها را به لایحه برنامه ششم افزوده‌ایم.
کاهش مساحت جنگل‌های‌کشور به 14 میلیون‌ هکتار رئیس کمیسیون‌کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس از کاهش مساحت جنگل‌های کشور به 14میلیون هکتار خبرداد و گفت: پیشنهاد کاهش بهره‌برداری از جنگل‌ها را به لایحه برنامه ششم افزوده‌ایم. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102404278484.jpg کاهش,مساحت,جنگل‌های‌کشور,به,14,میلیون‌,هکتار Icana

علی‌محمد شاعری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص وضعیت جنگل‌های کشور و ضرورت اجرای دوره تنفس، گفت: جنگل‌های شمال کشور طی دهه‌های گذشته با بهره‌برداری‌های بی‌رویه مواجه بوده که این رویه موجب تخریب جنگل‌ها شده به گونه‌ای که مساحت جنگل‌های شمال کشور از 3 میلیون و 200هزار هکتار به یک میلیون و 900 هزار هکتار کاهش پیدا کرده است، تمامی جنگل‌های کشور هم طی پنجاه سال گذشته از 18 میلیون هکتار به 14 میلون هکتار کاهش پیدا کرده است.

جنگل جنگل34067511/7/2015 12:26:28 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/11/123276_Thum.jpg
جنگل

نماینده مردم نکا، گلوگاه و بهشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه روند بهره‌برداری مذکور موجب نابودی تمامی جنگل‌ها در آینده نزدیک خواهد شد، تصریح کرد: جنگل مهم‌ترین عامل و تضمین‌کننده و نگهدارنده حیات و پایداری محیط‌زیست و حفظ آب، خاک و هواست، در حقیقت هیچ عاملی به اندازه درختان در حفظ محیط‌زیست تاثیر ندارد چراکه درختان خیر محض هستند.

وی حفظ درختان برای حفظ زندگی انسان‌ها را ضروری خواند وافزود: کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی بر اساس ضرورت‌های مذکور به این نتیجه رسیده که بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌های شمال در گام نخست را کاهش دهد چراکه بهره‌برداری صنعتی صرفا از جنگل‌های شمال کشور صورت می‌گیرد، پیشنهاد مذکور به عنوان بندی به لایحه برنامه ششم توسعه افزوده شده است.

 

ارائه پیشنهاد کاهش سالانه 20درصد بهره‌برداری از جنگل‌های شمال

شاعری تصریح کرد: بنابر پیشنهاد مذکور باید بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور سالانه 20 درصد کاهش پیدا کند و طی پنج سال بهره‌برداری به صفر برسد، امید است این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق برنامه ششم نیز مورد موافقت نمایندگان واقع شود، هرچند شنیده‌ها حاکی از آن است که با این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق موافقت نکردند.

وی با بیان اینکه  نمایندگان در کمیسیون تلفیق برنامه ششم باید به وضعیت جنگل‌های کشور و ضرورت ایجاد دوره تنفس حساسیت داشته باشند، گفت: این موضوع به جهت تاثیر بسیار در وضعیت محیط‌زیست، آب، خاک و پایداری هوای کشور، مقابله با آلودگی هوا و ریزگردها و صادرات محصولات کشاورزی و به حرکت در آوردن چرخه اقتصادی کشور باید در اولویت قرار گیرد.

 

انتقاد از قاچاق سالانه حداقل دو هزار و 500 تا سه هزار مترمکعب چوب از جنگل‌های شمال کشور

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: برای پرداختن به طور اختصاصی به موضوع ایجاد دوره تنفس برای جنگل‌ها دولت نیز می‌تواند لایحه‌ای را تهیه و به مجلس ارائه کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی با یادآوری وضعیت قاچاق چوب، تصریح کرد: قاچاق چوب هم سالانه حداقل بین 2هزار و 500 تا 3 هزار متر مکعب در کشور از جنگل‌های شمال صورت می‌گیرد، برای این موضوع نیز نیروی جنگل‌بان، محیط‌بان و یگان حفاظت باید تجهیز و تقویت شوند، همچنین سرانه مناطق تحت حفاظت هر محیط‌بان، جنگل‌بان و گارد یگان حفاظت نیز باید کاهش داده شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet