هدر موبایل
1395/07/17 11:41:31
سرویس اجتماعی
نمایندگان درگفت وگو با خانه ملت مطرح کردند:

بایدها و نبایدهای افزایش هزینه جرم/ به جای افزایش مجازات‌ها دلایل بروز جرم شناسایی شود

نمایندگان مجلس با بیان اینکه نیازی به افزایش هزینه های جرم نیست، تاکید کردند: مسئولان به جای افزایش هزینه های جرم با علل بروز جرایم برخورد کارشناسی و علمی کنند.
بایدها و نبایدهای افزایش هزینه جرم/ به جای افزایش مجازات‌ها دلایل بروز جرم شناسایی شود نمایندگان مجلس با بیان اینکه نیازی به افزایش هزینه های جرم نیست، تاکید کردند: مسئولان به جای افزایش هزینه های جرم با علل بروز جرایم برخورد کارشناسی و علمی کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610104573185945.jpg بایدها,و,نبایدهای,افزایش,هزینه,جرم/,به,جای,افزایش,مجازات‌ها,دلایل,بروز,جرم,شناسایی,شود Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اجتماعی؛ افزایش ورودی پرونده ها به محاکم قضایی و به دنبال آن تراکم تعداد زندانیان یکی از مشکلات امروز دستگاه قضا است موضوعی که تاکنون برای رفع آن راهکارهای بسیاری از سوی کارشناسان حوزه قضایی و حقوقی پیشنهاد شده که استفاده از مجازات های جایگزین حبس  از جمله آنها است.

اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که در حال حاضر درخصوص علل افزایش تعداد زندانیان در زندان ها مطرح است بحث بازدارنده نبودن مجازات ها و پایین بوده هزینه‌های جرم است، یعنی گاه متهم و فرد مجرم به دلیل پایین بودن هزینه جرم اقدام به انجام جرم های مختلفی کرده و دراین راستا هیچ ابایی از ورودهای پی درپی به زندان ندارد، زیرا در بسیاری ازشرایط متهم پس از مدت کوتاهی که از  زندان آزاد شده به دلیل ارتکاب به جرم دیگری یا همان جرم گذشته به زندان باز می گردد.

به عقیده سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی دلیل ورود چندین باره افراد به زندان ها کاهش هزینه های جرم است، به همین دلیل مجرمان هیچ ترس و واهمه ای برای محاکمه و حضور درزندان حتی به مدت طولانی ندارند، بنابراین به عقیده سردار اشتری هزینه های جرم باید افزایش پیدا کند.

این درحالی است که طبق تاکیدات نمایندگان مجلس در حال حاضر هزینه های جرم در جامعه بالا است و دیگر نیازی به افزایش آن نیست،؛ در واقع علت رغبت افراد به انجام جرم پایین بودن هزینه های جرم نیست بلکه دلیل آن ناکارآمدی مجازات و بازدارنده نبودن آنها است.

نمایندگان مجلس براین باروند که به جای افزایش هزینه های جرم با هدف کاهش میزان جرم و ورودی متهمان به زندان ها باید به دنبال کشف علل جرائم و برخورد علمی و کارشناسی با علت آن بود.

 

دلایل ناکارآمدی مجازات ها شناسایی شود

یحیی کمالی پور در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه  نیازی به افزایش هزینه‌های جرم درجامعه نیست، گفت: نمی توان با استفاده از مواردی همچون افزایش هزینه های جرم، رعب و وحشت ایجاد کرد تا مجرمان اقدام به انجام جرم نکنند، بلکه باید سازوکاری را درنظرگرفت تا دلیل ناکارآمدی  مجازهات ها مشخص شود؛ یعنی چرا مجازات ها اثر تنبیهی مناسب را برای کاهش جرائم ندارد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه  تعداد افراد "مجرم به عادت" در جامعه زیاد نیست، افزود: درحال حاضر هیچ ضرورتی برای افزایش هزینه های جرم نیست زیرا قالب افراد مجرم پس از آزادی از زندان به هیچ عنوان اقدام به انجام جرم نمی کنند؛ البته طبیعی است که برخی افراد مجرم بالفطره هستند و هیچ گاه از انجام جرم جدا نمی شوند.

یحیی کمالی پور 3406756/28/2016 12:29:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103201192988_Thum.jpgیحیی کمالی پور
یحیی کمالی پور

وی با بیان اینکه درصد مجازات های تعیین شده درقوانین برای  قاطبه مجرمان کافی است، تصریح کرد: نیازی به درنظرگرفتن مجازات هایی با حجم، شدت و هزینه بیشتر نیست بلکه باید علت چرایی رغبت متهمان به بازگشت به زندان و انجام جرم را در دلایل دیگری جستجو کرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با بیان اینکه در حال حاضر امکانات قابل قبول و خوبی در زندان ها مانند تلفن و غذای مناسب در اختیارزندانیان است،گفت:  بنابراین فردی که در زندگی روزانه برای به دست آوردن مایحتاج زندگی دارای مشکلات بسیاری است بازگشت به زندان شرایط بهتری خواهد البته این موضوع برای همه متهمان عمومیت ندارد؛ یعنی افرادی که اتفاقی یا بر اثر حادثه و گرفتاری مرتکب جرم می شوند پس از پایان دوره مجازات خود به ارتکاب جرم و ورود به زندان فکر نمی کنند.

کمالی پور با بیان اینکه افراد ناامید از زندگی به طور طبیعی مجدد به زندان باز می گردند، افزود: نمی توان گفت پایین بودن هزینه های جرم منجر به تکرار آن می شود؛ واقعیت آن است که باید علت و دلیل بازگشت و ترغیب افراد به ارتکاب جرم و ورود به زندان را جستجو کرد.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، تصریح کرد: مجازات ها برای اثر بخشی بیشتر باید نظام مند باشند، یعنی اگر فرد محگوم به گذراندن 6 ماه حبس شد دیگر از مواردی مانند آزادی مشروط ، تعلیق مجازات، مرخصی و تخفیف های دیگر استفاده نشود.

 

نیازی به افزایش هزینه‌های جرم در جامعه نیست

الهیار ملکشاهی نیز درخصوص اظهارات فرمانده نیروی انتظامی مبنی براینکه هزینه جرم باید درکشور افزایش پیدا کند به خانه ملت، گفت: خوشبختانه قوانین قابل قبولی درقانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری درحوزه مجازات ها وجود دارد و در حال حاضر هزینه های جرم در کشور به میزان قابل قبول است و مشکل تنها در عدم اجرای صحیح قانون می باشد؛ لذا کافیست قوانین را به درستی اجرا کرد.

نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اجرای صحیح قوانین از سوی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی درمجازات متهمان، افزود: درقوانین فعلی انواعی از مجازات ها برای جرائم پیش بینی شده است، به طوری که برای جرائم خشن مجازات های سنگین درنظرگرفته شده است.

الهیار ملکشاهی الهیار ملکشاهی3406751/25/2014 9:32:27 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/01/57800_Thum.jpg
الهیار ملکشاهی

وی با بیان اینکه قوانین باید به درستی و به طورکامل اجرا شود، تصریح کرد: اجرای صحیح قوانین به مثابه افزایش هزینه های جرم است؛ بنابراین دراین شرایط دیگر هیچ فردی جرأت اقدام به ارتکاب جرم نخواهد داشت؛ از این رو نیازی به افزایش میزان هزینه های جرم در جامعه نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری ضرورت اجرای صحیح قوانین از سوی نیروی انتظامی و دستگاه قضایی، تصریح کرد: اینکه گفته می شود متهمان به دلیل هزینه های پایین جرم واهمه و ابایی از زندان رفتن ندارند به هیچ عنوان قابل قبول و پذیرش نیست، ضمن آنکه در این حوزه ضعف قانونی نیز وجود ندارد؛ اما مجلس آمادگی لازم برای تصویب قوانین با ارایه لایحه از سوی دولت را دارد.

رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه برخی افراد «مجرم به عادت» هستند، گفت: متاسفانه رفت و آمدهای مکرر متهمان دلایل بسیاری دارد که باید برای رفع آنها راهکارهای  دیگری را در نظرگرفت، اما به طورحتم هیچ نیازی به افزایش هزینه های جرم نیست.

 

انتقاد از نقص درحوزه کشف جرایم

محمد کاظمی  نیزدراین باره گفت: در حال حاضر هزینه جرم در کشور بالا است و به ویژه دربخش مواد مخدر، پرونده های کلاهبرداری، اختلاس، ارتشاء مجازات های سنگینی برای فرد متخلف در قانون پیش بینی شده است، اما گاهی مرتکبان جرائم با استفاده از ترفندهایی به گونه ای عمل می‌کنند که دادگاه نتواند علیه آنها ادله کافی اقامه کند؛ بنابراین از زیربار مجازات با ترفندهایی می گریزند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجازات های جرائم سنگین در قانون مجازات اسلامی بالا است، افزود: به طورحتم باید مسائل و مواردی را که افراد را به سمت وسوی ارتکاب جرم سوق می دهد را ریشه یابی کرده و زمینه های ارتکاب جرم را از بین برد، بنابراین دراین حوزه باید با انجام اقدامات کارشناسی و جامعه شناسی شرایط بروز جرم را از میان برد.

محمد کاظمی 3406759/13/2016 1:53:07 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609104105534958_Thum.jpgمحمد کاظمی
محمد کاظمی

وی با بیان اینکه در حوزه سرقت افراط و تفریط در مجازات ها وجود دارد، تصریح کرد: اگر سرقت انجام شده واجد شرایط حد باشد سارق محکوم به قطع عضو خواهد شد؛ اما درموارد دیگری از سرقت که چنین شرایطی را دارا نیستند مشکلاتی وجود دارد، به همین دلیل روز به روز آمار پرونده های سرقت افزایش پیدا می‌کند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با تاکید براینکه ضعفی درمجازات جرائم دیگر وجود ندارد، گفت: اینکه مجرم پس از آزادی اقدام به انجام همان جرم می کند دلایل مختلفی دارد، مهم ترین دلیل دراین خصوص این است که برخی افراد مجرم به عادت هستند، یعنی به محض فراهم شدن زمینه ارتکاب مجدد جرم اقدام به انجام جرم می کنند؛ بنابراین در مباحثی چون اعتیاد و مواد مخدر بخش قابل توجهی از افراد مجرمان به عادت هستند.

کاظمی تصریح کرد: اما این موضوع درمورد همه مجرمان جاری نیست، یعنی بسیاری از افراد با دیدن محیط زندان و محدودیت های زندان به دنبال ارتکاب جرم نمی روند.

نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: برای جلوگیری از استفاده مجرمان از ترفندها برای فرار از مجازات باید طریق کشف جرائم علمی باشد، در اکثر کشورهای دنیا در حوزه کشف جرائم درمباحثی مانند اثر انگشت، نصب دوربین ها در اماکن، دی ان ای و موضوعات مختلف پزشکی قانونی و جرم شناسی پیشرفت های زیادی حاصل شده است اما دراین خصوص درجامعه ما نواقص بسیاری وجود دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet