خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/07/17 12:04:24
سرویس سیاسی
خانه ملت بررسی می کند

پیدا و پنهان دبیرکل پرتغالی سازمان ملل

مجموعه شرایط و اتفاقات مرتبط با انتخاب گوترش به دبیرکل سازمان ملل متحد اگرچه ظاهرا امیدهایی نسبت به عملکرد عالی ترین نهادجامعه جهانی ایجاد می کند اما خوشحالی رژیم صهیونیستی نگرانی هایی را درباره تکرار عملکرد خاکستری بان کی مون ایجاد می کند
پیدا و پنهان دبیرکل پرتغالی سازمان ملل مجموعه شرایط و اتفاقات مرتبط با انتخاب گوترش به دبیرکل سازمان ملل متحد اگرچه ظاهرا امیدهایی نسبت به عملکرد عالی ترین نهادجامعه جهانی ایجاد می کند اما خوشحالی رژیم صهیونیستی نگرانی هایی را درباره تکرار عملکرد خاکستری بان کی مون ایجاد می کند https://cdn.icana.ir/d/019/201610102946884018.jpg پیدا,و,پنهان,دبیرکل,پرتغالی,سازمان,ملل Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی - علی ودایع: سازمان ملل متحد براساس آرمان هایی بشردوستانه پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت و اقداماتی را در جهت حفظ صلح انجام داده اما نتوانسته تاکنون انتظارات را برآورده نکرده است.

امروز سازمان ملل با کشنده ترین چالش ها از زمان تاسیس به عنوان عالی ترین نهادجامعه جهانی دست به گریبان است. ظرف شش سال گذشته خاورمیانه آوردگاه تروریست های چندملیتی بوده و سازمان ملل متحد نتوانسته یک اجماع جهانی را در میان زمزمه های جنگ سرد میان بلوک شرق و غرب ایجاد نماید.

عملکردشعارزده «بان کی مون» و اضطراب مالی دبیرکل سازمان ملل موضوعی است همواره بر عملکرد آقای چشم بادامی سنگینی کرده است و حالا این نهاد در انتظار دبیرکلی جدید است.

براساس گزارش ها ، شورای امنیت سازمان ملل متحد با انتصاب «آنتونیو گوترش» ( Antonio Guterres) به عنوان دبیرکل بعدی این سازمان موافقت کرده است.گفته شده است که هیچ یک از ۵ عضو دارای حق وتوی شورای امنیت علیه نخست وزیر پیشین پرتغال رأی ندادند.

«آنتونیو گوترش» توانست از ۱۵ رأی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، ۱۳ رأی مثبت و ۲ رأی منفی را به خود اختصاص دهد که نشان دهنده یک تفاهم جامع روی نخست وزیر سابق پرتغال است.

بان کی مون بان کی مون3406751/21/2014 3:47:08 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/01/57613_Thum.jpg
بان کی مون

پرونده خاکستری بان

همان گونه که گفته شد ، بان کی مون هشتمین دبیر کل سازمان ملل بود که از سال ۱۳۸۵ مسئولیت خود به عنوان دبیر کل سازمان ملل را آغاز کرد اما در طول ۱۰ سال گذشته آنگونه که باید نتوانست در انجام وظیفه خود موفق عمل کند.

سکوت سازمان ملل متحد در همان ابتدا و در جریان جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان در اوت 2006 یا فاجعه تاریخی «روستای قانا» در ماه ژوئیه ۲۰۰۶ سکوت اختیار کرد و این روند در طول سالیان بعد نیز ادامه یافت و در محاصره مردم غزه به یک رسوایی تبدیل شد.

بان کی مون در جریان بیداری اسلامی نیز نتوانست از موج دموکراسی خواهی مردم خاورمیانه حمایت کند و در نهایت سازمان ملل متحد نتوانست اقدام موثری در جهت مقابله با تروریسم تکفیری انجام دهد تا هزاران انسان بی گناه عراقی و سوری سلاخی شوند.

 یکی از جنجالی ترین اقدام های بان کی مون در پست دبیرکلی سازمان ملل متحد، تسلیم شدن او در برابر فشارهای عربستان و خارج کردن نام سعودی ها از فهرست سیاه سازمان ملل برای ناقضان حقوق کودکان در مناطق جنگی قرار بوده است.

بعد از تهدید و فشار مقامات سعودی و رایزنی‌های عربستان در راهروهای سازمان ملل بود، که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل خردادماه امسال ناگزیر شد، با صدور بیانیه‌ای وتنها با هدف جلب رضایت کشور پادشاهی عربستان سعودی، اعلام کند، تصمیم بر این گرفته شد، تا نام ائتلافی را که عربستان سعودی برضد تروریسم برعهده دارد، از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان به صورت موقت به منظور بررسی آتی این مساله حذف کند.

گردونه ای به کام مرد پرتغالی

نحوه چرخش گردونه انتخاب دبیرکل سازمان ملل متحد مساله ای است که در بررسی عملکرد آینده گوترش می تواند تاثیرگذار باشد.

10 نفر برای سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد کاندیدا بودند. در میان نامزدهای این دوره نیز، «میروسلاو لاچک»، دیپلمات چکسلواکی پیشین در رژیم دیکتاتوری کمونیستی آن کشور که صاحب منصب دولتی بود، حضور داشت.او از انستیتوی «دولتی» روابط بین‌الملل مدرک دکترا گرفته است.

بانوی بلغار، «ایرینا بوکووا»، رییس کنونی یونسکو و از افراد مورد علاقه روسیه، کاندیدای دیگری بود که به داشتن مواضع ضد اسرائیلی مشهور است.خانم بوکووا پارسال هنگامی که رهبران دولت‌های غربی به دنبال اشغال اوکراین از جانب روسیه، دعوت کرملین برای شرکت در رژه سالانه پیروزی (در جنگ جهانی دوم) را رد کردند، به مسکو رفت و در کنار پوتین در مراسم شرکت کرد.نکته جالب اینجاست که وی در سال 2012 میلادی دعوت رادیو فردا برای گفت‌وگو درباره وضعیت کودکان و آموزش و پرورش در جمهوری اسلامی ایران را رد کرد.

یک کاندیدای زن دیگر، خانم «سوزانا مالکوررا»، وزیر امور خارجه آرژانتین بود که مدتی ریاست امور کارکنان سازمان ملل در دفتر دبیرکل را برعهده داشت و به گفته محافل مطبوعاتی، نامزد مورد علاقه دولت اوباما محسوب می‌شد؛ ولی او با استفاده از موقعیت خود در سازمان کشورهای قاره آمریکا جلوی بحث‌های مربوط به وضعیت نابسامان حقوق بشر و نقض آشکار و مداوم آن در ونزوئلا را گرفت و این امر در کارنامه دیپلماتیک او ثبت شد.از سوی دیگر، با توجه به نقش او در سازمان ملل در ارتباط با مسئله جزیره «مالویناس»، با مخالفت احتمالی بریتانیا هم رو به رو بود، بریتانیایی که در شورای امنیت دارای حق وتوست.

بر اساس منشور ملل متحد وی به عنوان نامزد پست دبیرکلی به مجمع عمومی معرفی می شود. رای گیری مجمع عمومی درباره دبیرکل جدید، که جنبه تشریفاتی دارد، هفته جاری برگزار خواهد شد.

پرچم اتحادیه اروپا پرچم اتحادیه اروپا3406759/17/2013 12:04:49 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/09/46912_Thum.jpg
پرچم اتحادیه اروپا

افزایش نفوذ اتحادیه اروپایی در سازمان ملل

آنتونیو گوترش 67 ساله متولد لسیبون پایتخت پرتغال، از سال 1995 تا 2002 نخست‌وزیر پرتغال و بین سال‌های 2005 تا 2015 برای 10 سال، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بود.

او در رشته فیزیک و مهندسی الکتریک تحصیل کرده و فعالیت سیاسی خود را با عضویت در حزب سوسیالیست پرتغال در سال 1974 آغاز کرد.وی به عنوان سیاستمداری سوسیالیست و هوادار نهادهای اروپایی شناخته می شود .

گوترش کاندیدای مورد علاقه کشورهای اروپای غربی است و این علی رغم انتقادهای تند بازرسان داخلی سازمان ملل است که به گزارش وال استریت ژورنال در آوریل گذشته او را به سوءمدیریت متهم کرده بودند.

با نیم نگاهی به نحوه انتخاب گوترش باید گفت که سنت رایج در سازمان ملل متحد، گردش پست دبیرکلی در میان کاندیداهای پنج قاره گیتی و بلوک‌های منطقه‌ای است. مساله ای که از هم اکنون درباره عملکرد گوترش قطعی این است که عملکرد دبیرکل جدیدسازمان ملل متحد کام اتحادیه اروپایی را شیرین خواهد کرد و نقش بروکسل افزایش می یابد.

براساس دیدگاه ساختارگرایان اروپایی که سوسیالیست ها آن را دنبال می کنند ، اتحادیه اروپایی در سازمان ملل و معادلات جهانی همانند مذاکرات هسته ای ایران باید نقش موثرتری داشته باشند.

آنتونیو گوترش 34067510/8/2016 11:24:27 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610108008506050_Thum.jpg
آنتونیو گوترش

دوگانگی درباره گوترش

گوترش ، دبیرکل آینده سازمان ملل قول داده است که پس از به عهده گرفتن سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد به آسیب‌پذیرترین اقشار مردم در جهان خدمت کند.

نخست‌وزیر پیشین پرتغال طی یک سخنرانی درساختمان وزارت خارجه این کشور در لیسبون گفته است در مقام دبیر کل سازمان ملل می‌خواهد به قربانیان درگیری‌ها، تروریسم، نقض حقوق بشر، فقر و بی عدالتی در جهان خدمت کند. این نخستین اظهارنظرعلنی وی از زمان حمایت شورای امنیت از گوترش به عنوان دبیرکل بعدی سازمان ملل محسوب می‌شود. می توان گفت که سابقه حضور گوترش به عنوان عالی ترین کمیسرپناهندگان سازمان ملل متحد UNHCR امیدهایی را در ارتباط با توجه جدی تر به مسئله پناهجویان که به بزرگ ترین بحران انسانی تبدیل شده است ، می توان امیدوار بود.

در میان تمام گمانه زنی ها از خوش بینی به دبیرکل جدید سازمان ملل متحد ، ذوق تل آویو از انتخاب گوترش جای تامل دارد. به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، شماری از مسئولان رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با روزنامه عبری زبان «اورشلیم پست» اعلام کردند که گوترش یکی از نزدیک‌ترین دوستان شیمون پرز، رئیس‌سابق رژیم صهیونیستی و ایهود باراک، نخست وزیر سابق این رژیم است و در سال 1993 نیز به عنوان دبیرکل حزب سوسیالیست پرتغال به فلسطین اشغالی سفر کرده و با پرز نیز دیدار کرده است.

«ماشیه هاریش» وزیر سابق صهیونیستی که قبلا با گوترش دیدار کرده است، می‌گوید که او به جریان چپ گرای تندرو اروپا وابسته نیست و هرگز دیده نشده که علیه رژیم صهیونیستی موضعی اتخاذ کند. «ایهود باراک» نیز در گفت‌وگو با رادیو اسرائیل اظهار داشت که گوترش قبلا کمک‌های زیادی به رژیم صهیونیستی در اتحادیه اروپا و اتحادیه جهانی سوسیالیست‌ها کرده است. گفتنی است، مجامع صهیونیستی به شدت از انتخاب گوترش خوشحال هستند.

سازمان ملل متحد تحت دبیرکلی گوترش می تواند با عمل به آرمان های بشردوستانه در کوران آدم سوزی مردم خاورمیانه می تواند نقش آفرینی تاریخی داشته باشد البته ذوق تل آویو و تقسیم قدرت اعضای شورای امنیت امیدها را کمرنگ می کند.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet