ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/17 13:07:19
سرویس دیگر رسانه‌ها_
محمود بهمنی، نایب رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه:

منابع ملی بدون بازده و بلاتکلیف مانده است

برنامه «بهارستان» پنجشنبه ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۵ با موضوع «نگاهی به برنامه ششم توسعه؛ کاستی‌ها و قوت‌های برنامه» با حضور دکتر محمود بهمنی، نایب رئیس اول کمیسیون تلفیق، روی آنتن شبکه رادیویی گفت‌و‌گو رفت.
منابع ملی بدون بازده و بلاتکلیف مانده است برنامه «بهارستان» پنجشنبه 15 شهریورماه 1395 با موضوع «نگاهی به برنامه ششم توسعه؛ کاستی‌ها و قوت‌های برنامه» با حضور دکتر محمود بهمنی، نایب رئیس اول کمیسیون تلفیق، روی آنتن شبکه رادیویی گفت‌و‌گو رفت. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100623002213.jpg منابع,ملی,بدون,بازده,و,بلاتکلیف,مانده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ محمود بهمنی در "بهارستان"  درباره روند طولانی ارائه و بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه گفت: دولت برای تدوین این برنامه حدود یک و نیم سال وقت گذاشت ولی نهایتا وقتی لایحه به مجلس تقدیم شد مشاهده کردیم که این اصلا برنامه نیست. در مجلس کلیات برنامه برای بررسی تصویب شد ولی برای برگرداندن برنامه به دولت جهت انجام اصلاحات، این ملاحظات درنظر گرفته شد که این روند حداقل 6 ماه به طول خواهد انجامید و با این اوصاف ما امسال و بخشی از سال آینده را برنامه نخواهیم داشت و بدون برنامه ماندن برای کشور خیلی بد است. با توجه به این موضوع در کمیسیون تلفیق تصمیم گرفته شد که کلیات این لایحه را تصویب کنیم و سپس بند به بند جزئیات بررسی شود و آنچه لازم است اضافه شود و آنچه لازم نیست حذف شود تا بتوانیم نهایتا  مجموعه خوبی را از برنامه ششم توسعه کشور داشته باشیم، چراکه 5 سال از سرنوشت کشور وابسته به این برنامه است.

وی ادامه داد: در این راستا کمیسیون‌های فرعی و چهار کمیته فرعی تشکیل شد. اطلاعات در اختیار تمام کمیسیون‌ها قرار گرفت و کمیسیون‌ها نظرات خود را به کمیته‌ها ارائه کردند و کمیته‌ها این نظرات را تلفیق کردند. چهارشنبه 14 مهرماه نخستین جلسه‌ای بود که در کمیسیون تلفیق مجموعه مصوبات کمیته‌ها مطرح شد.

 نایب رئیس کمیسیون تلفیق اظهار کرد: یک سری مسائل و تناقضات در لایحه مشاهده شد که این برنامه جوابگوی آنها نیست؛ مانند تورم یک رقمی یا رشد اقتصادی 8 درصدی. برای دستیابی به این اهداف باید سازوکار لازم آن نیز ارائه شود. به دنبال این هستیم که ابزارها و سازوکارها را آماده کنیم تا بتوانیم به آنچه در برنامه گنجانده شده برسیم، هرچند معتقدیم با تمامی تدابیر مجلس هم به اهدافی مانند رشد اقتصادی 8 درصدی یا تورم یک رقمی نخواهیم رسید.

بهمنی در ادامه گفت: ما در زمان تحریم و قبل از «برجام»، 2 میلیون و 350 هزار بشکه نفت صادر می‌کردیم که در اواخر تحریم به 700 هزار بشکه رسید. هر بشکه 110 دلار بود ولی ما با 700 هزار بشکه این درآمد را داشتیم ولی امروز بیش از 2 میلیون بشکه نفت صادر می‌کنیم، یعنی 3 برابر درآمد ما افزایش داشته است که باید خوب روی آن برنامه‌ریزی شود. در برنامه قبلی توسعه کمتر از 15 درصد طرح‌های عمرانی اجرایی شد و بیشتر درآمدها صرف هزینه‌های جاری شد. باید روی طرح‌های عمرانی تمرکز کنیم. بیش از 500 هزار میلیارد تومان منابع ملی ما بدون بازده و بلاتکلیف مانده است.

وی در "بهارستان" افزود: دولت باید مواردی از طرح‌های عمرانی که در برنامه ششم دیده شده را زودتر اجرایی کند و آنچه را نمی‌تواند و بودجه آن‌را ندارد به بخش خصوصی واگذار کند.

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet