هدر موبایل
1395/07/17 13:14:46
سرویس دیگر رسانه‌ها_

انتقال دانش فنی، نقطه قوت قرارداد رنو

روزنامه صمت در صفحه صنعت خودرو در گفت و گو با سعید باستانی و حمید گرمابی به بررسی امضای تفاهمنامه رنو و ایدرو پرداخت و نوشت: از امضای تفاهمنامه رنو و ایدرو تا امروز، بیشتر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از آن استقبال کرده و نقطه قوت آن را انتقال دانش فنی و تمایل سرمایه گذار خارجی به کشور عنوان کرده اند.
انتقال دانش فنی، نقطه قوت قرارداد رنو روزنامه صمت در صفحه صنعت خودرو در گفت و گو با سعید باستانی و حمید گرمابی به بررسی امضای تفاهمنامه رنو و ایدرو پرداخت و نوشت: از امضای تفاهمنامه رنو و ایدرو تا امروز، بیشتر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از آن استقبال کرده و نقطه قوت آن را انتقال دانش فنی و تمایل سرمایه گذار خارجی به کشور عنوان کرده اند. https://cdn.icana.ir/d/019/73242.jpg ,انتقال,دانش,فنی،,نقطه,قوت,قرارداد,رنو Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ در این گفت و گو که در شماره شنبه 17 مهر 1395 خورشیدی با رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یکی از اعضای این کمیسیون منتشر شد، می خوانیم: حساسیت صنعت خودرو به ویژه در بخش تعامل با خودروسازان خارجی به اندازه ای بالاست که علاوه بر اظهارنظر کارشناسان و صاحبنظران، اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز بعد از پایان ایام عزاداری در دهه نخست محرم با حضور نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به بررسی قراردادهای خودرویی می پردازند.

پس از امضای قرارداد پژو – ایران خودرو و همچنین امضای اولیه بین سایپا و سیتروئن، تفاهمنامه همکاری شرکت رنو با ایدرو در حاشیه نمایشگاه پاریس با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید؛ تفاهمنامه ای که کلیاتی از آن منتشر شده و در ارتباط با جزییات آن هنوز اظهارنظری نشده است.

از امضای تفاهمنامه رنو و ایدرو تا امروز، بیشتر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از آن استقبال کرده و نقطه قوت آن را انتقال دانش فنی و تمایل سرمایه گذار خارجی به کشور عنوان کرده اند. علاوه بر آن رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرده قرارداد رنو و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مورد حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهد بود چراکه با اجرایی شدن این قرارداد تولید کشور صادرات محور شده و منجر به فعال شدن صنعت قطعه سازی و صنایع کوچک وابسته به صنعت خودرو کشور می شود.

عزیز اکبریان با بیان اینکه همکاری با خودروسازان خارجی در کنار ایجاد اشتغال و افزایش صادرات و ارزآوری در کشور باید به ورود فناوری های روز دنیا در صنعت خودرو منجر شود، اظهار کرده اگر بخواهیم در صنعت خودرو تنها متکی به تولیدات داخلی باشیم به طور قطع از فناوری روز دنیا عقب خواهیم ماند اما باید به این نکته توجه کرد که با ورود فناوری های روز دنیا به کشور استقلال صنعتی، خودکفایی در تولید و ایجاد اشتغال در کشور به فراموشی سپرده نشود.

 

الزام سرمایه گذار خارجی به سرمایه گذاری

علاوه بر رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، سخنگوی این کمیسیون نیز این تفاهمنامه را مثبت ارزیابی کرده و در گفت وگو با صمت توضیح داد: در ارتباط با توافقی که بین ایدرو و رنو انجام شده ابتدا باید این مسئله مشخص شود که بین این دوطرف تفاهمنامه امضا شده یا قرارداد. علاوه بر آن وظیفه دولت ها ایجاد تفاهمنامه هاست تا در ذیل آن قرارداد امضا شود. عقد تفاهمنامه وظیفه دولت است که باید تمام جوانب را درنظر بگیرد اما اگر قرارداد امضا شود باید خودروساز داخلی یک طرف قرارداد باشد و این قرارداد با حضور سایپا به امضا برسد.

به گفته سعید باستانی اصل این توافق از آنجایی که سرمایه گذار خارجی را ملزم به سرمایه گذاری در کشور می کند بسیار خوب است اما ابهام هایی هم در این زمینه وجود دارد زیرا اطلاعات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این باره اندک است.
وی در ادامه به بیان برخی از ابهام ها پرداخت و گفت: یکی از این ابهام ها به سهم ایدرو باز می شود. با توجه به اینکه سهم ایدرو برای سرمایه گذاری 40درصد مشخص شده و از آنجایی که ایدرو بیشتر از 20درصد نمی تواند سهم ببرد به نظر می رسد از این 40درصد، در قرارداد اصلی 20درصد سهم سایپا باشد.

باستانی با بیان اینکه نکته دیگر در ارتباط با میزان انتقال دانش فنی است، اظهار کرد: علاوه بر آن در سهم 60درصدی رنو باید مشخص شود که چه مواردی مورد توافق و تفاهم قرار گرفته است. اگر قرار باشد محصولات روی پلتفرم های سایپا به تولید برسد، اینگونه استنباط می شود که 60درصد به صورت عمده فناوری و قطعات خواهد بود. در این شرایط سهم فناوری و همچنین قطعات باید جداگانه مشخص شود.

آنطور که سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعلام کرد وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه نمایندگانی از این وزارتخانه بیست و هفتم مهر به کمیسیون صنایع آمده و به این پرسش ها پاسخ خواهند داد.

به اعتقاد نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با توافق انجام شده، کلیات مطرح شده که باید جزییات آن در اختیار اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی قرار گیرد. وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عقد قرارداد با خودروسازان خارجی حداقل و حداکثرهایی را تعیین کرده است و به طور قطع این موارد در قراردادها مورد توجه قرار می گیرد اما اینکه کف و سقف ها چگونه لحاظ شده، باید موردبررسی قرار گیرد.

 

عقد تفاهمنامه به نفع صنعت خودرو

یکی از پرسش های مطرح شده در ارتباط با تفاهمنامه ایدرو و رنو به موضوع پرداخت غرامت از سوی رنو در دورانی که فعالیت خود در کشور را کاهش داد، باز می شود. آنطور که یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می گوید عقد قرارداد با رنو، قراردادی بین المللی خواهد بود اما برای دریافت غرامت از این شرکت اگر در قرارداد نخست که پیشینه آن به سال ها پیش بازمی گردد، بندی با عنوان غرامت در نظر گرفته شده باشد اکنون امکان مطالبه آن وجود دارد در غیراین صورت از نظر قانونی نمی توان ادعایی برای دریافت غرامت داشت.

حمید گرمابی در ارتباط با این تفاهمنامه به صمت گفت: بنده از متن تفاهمنامه بی اطلاع هستم اما اخبار آن را از رسانه ها پیگیری کرده ام. به طور کلی تا زمانی که در عقد قراردادهای خودرویی 3 شرط انتقال دانش فنی، ساخت داخل در بازه زمانی مشخص و درصد صادرات رعایت شود، این قراردادها به نفع صنعت خودرو خواهد بود. ایران در منطقه ای قرار دارد که اگر خودروهای باکیفیت و قیمت مناسب ارائه دهیم به طور حتم بازار خوبی به دست می آوریم.

وی در ارتباط با بازخورد این تفاهمنامه در میان اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در کمیسیون صنایع و معادن در ارتباط با تفاهمنامه رنو هنوز صحبتی نشده زیرا چند طرح عمرانی و همچنین مالکیت معنوی و صنعتی، هوای پاک و... در دست بررسی است. جزییات قراردادهای خودرویی در اختیار کمیسیون صنایع و معادن قرار نگرفته است اما باید این متن برای انجام وظایف نظارتی و کنترلی مجلس در اختیار کمیسیون صنایع و معادن قرار گیرد.

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet