ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/18 11:21:14
سرویس سیاسی
نمایندگان ملت تحلیل و بررسی کردند

بازی خطرناک ترکیه در عملیات موصل

بحث مداخله ارتش ترکیه در عملیات موصل مسئله ای است که تنش هایی را میان آنکارا و بغداد ایجاد کرده که ممکن است در آینده تبعات ناخوشایندی در پی داشته باشد.
بازی خطرناک ترکیه در عملیات موصل بحث مداخله ارتش ترکیه در عملیات موصل مسئله ای است که تنش هایی را میان آنکارا و بغداد ایجاد کرده که ممکن است در آینده تبعات ناخوشایندی در پی داشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201610108055246365.jpg بازی,خطرناک,ترکیه,در,عملیات,موصل Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی: رفتارهای هیستریک ترکیه در خاک سوریه و عراق نگرانی هایی را در پی داشته است. دولت ترکیه در 20 سپتامبر گذشته از پارلمان این کشور خواست تا حضور نیروهای ترکیه در عراق و سوریه را برای یک سال دیگر تمدید کند تا در صورت نیاز عملیات نظامی انجام شود و پارلمان نیز شنبه گذشته درخواست دولت را اجابت و آن را تصویب کرد.

قانون جدید پارلمان ترکیه که اجازه حضور نظامی در خاک عراق را می داد به نقطه آغاز بگومگوی سیاسی میان آنکارا و بغداد تبدیل شد. وزارت خارجه عراق اواسط هفته گذشته در واکنش به صحبت‌‌های اردوغان درباره عملیات آزادسازی موصل از آنکارا انتقاد کرد.

اردوغان در یک گفت‌و‌گوی مطبوعاتی گفته بود که نیروهای ترکیه حتما در عملیات موصل حضور خواهند داشت و ما اجازه نمی‌دهیم ترکیب مذهبی و مردمی موصل دستخوش تغییر گردد.این اظهارنظرها سرانجام باعث شد پارلمان عراق با اکثریت قاطع خواستار خروج نیروهای ترکیه از شمال عراق و پایگاه بعشیقه شود و پارلمان عراق حضور نیروهای ترکیه در شمال استان نینوی و پایگاه بعشیقه را اشغالگری نامید.

در آخرین موضع گیری ، نخست وزیر ترکیه اعلام کرده است که ارتش این کشور چه بغداد بخواهد و چه بغداد نخواهد نیروهای نظامی ترکیه در عملیات آزادی موصل حضور خواهند داشت.

در مقابل موضع گیری آنکارا ، فرماندهان الحشد العشبی همچون «هادی العامری» دبیرکل سازمان بدر و «ظافر الألقوشی» سخنگوی یگان «بابلیون» آمادگی الحشد الشعبی باری مقابله با نیروهای ترکیه را اعلام کرده‌اند.

تمامیت ارضی عراق خط قرمز جنگ با داعش

سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن انتقاد از حضور نظامیان ترکیه در خاک عراق گفت: مقابله با داعش در عراق دارای پیچیدگی های خاصی است که با حضورنیروهای مردمی حشدالشعبی و حشدالعشایر در کنار نیروهای ارتش این کشور با موفقیت همراه شده است.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی گفت: عملیات پاکسازی عراق از وجود تروریست های تکفیری و عناصربعثی با عملیات آزادی موصل به نتیجه نهایی دست خواهد یافت.

وی در ادامه تاکید کرد: همسایگان عراق از جمله ترکیه باید صبر داشته باشند و بدون مداخله نظامی بغداد را در جنگ با تروریسم همراهی کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که حفظ استقلال عراق مسئله ای است که به عنوان یک خط قرمز محسوب می شود ، گفت: ورود ارتش ترکیه بدون موافقت بغداد به عملیات موصل تجاوز آشکار به تمامیت ارضی عراق است.

وی تصریح کرد: دولت عراق در طول جنگ با تروریسم تکفیری در صورت نیاز به حضور مستشاری درخواست خود را مطرح می کند اما رویه دولت ترکیه صحیح نیست.

نقوی حسینی گفت: حضور ارتش ترکیه در خاک عراق مساله ای است که به نفع هیچ کس نیست و تبعات محاسبه نشده ای در پی خواهد داشت.

شک به نیت ترکیه در عملیات موصل

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت ضمن تمجید از موفقیت های استراتژیک ارتش عراق در جنگ با تروریسم تکفیری داعش در واکنش به احتمال مداخله ترکیه در عملیات موصل گفت: ما به نیّات آنکارا در جنگ با تروریسم مشکوک هستیم.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: اسناد غیرقابل انکاری وجود دارد که برخی افراد و عناصر دولت ترکیه ضمن تجارت قاچاق نفت با داعش تسلیحات در اختیار تروریست های تکفیری قرار داده اند.

وی در ادامه گفت: احتمال ایجاد چترحمایتی برای داعش و کمک به تروریست های تکفیری توسط ترکیه در عملیات موصل باتوجه به رویکرد آنکارا دور از ذهن نیست.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان این که  حضور نیروی بیگانه باید با اجازه بغداد باشد گفت: هرگونه حضور نظامی کشورهای دیگر بدون موافقت بغداد ، نقض پروتکل های بین المللی بوده و تجاوز به خاک عراق محسوب می شود.

وی با انتقاد از سخنان اردوغان گفت: نه دولت و نه ملت عراق راضی به حضور ارتش ترکیه در عملیات موصل نیستند و این اقدام می تواند تنش های جدیدی را در منطقه ایجاد کند.

این نماینده مجلس دهم گفت: باید توجه داشت که حضور نیروهای ایرانی در جنگ عراق با تروریسم بنا به درخواست بغداد و در سطح مستشاری و نه حضور نظامی مستقیم بوده است.

وی تصریح کرد: هرگونه حضور نظامی به منزله اشغال کشور دیگر محسوب می شود و اگر ترکیه اقدام نظامی در خاک عراق انجام دهد به عنوان نیروی متجاوز شناخته می شود.

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: اردوغان باید ضمن تعامل با همسایگان ترکیه از روش های عقلانی برای پیشبرد برنامه های آنکارا استفاده کند.

وی تاکید کرد: قطعا عملیات موصل با موفقیت انجام می شود و تروریست های تکفیری داعش در عراق و سوریه شکست می خورند.

نماینده مردم رشت در مجلس با بیان این که داعش تحت حمایت ترکیه شکل گرفت به عنوان یک دست پرورده خیانتکار حامی خود را مورد تهدید قرار می دهد ، گفت: اگر با نگاهی خوشبینانه، ترکیه اگر در فضای پساکودتا به نبال اصلاح عملکرد در حمایت از تروریست ها و معارضین است با مداخله نظامی در عملیات موصل تنها بستر سرایت تروریست ها به داخل خاک این کشور را فراهم می کند.

دردسر کبریت بازی عثمانی در موصل برای ترکیه

جهانبخش محبی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل رویکرد ترکیه در قبال عملیات آزادسازی موصل گفت: سودای عثمانی گری بخش بزرگی از سرمایه های اجتماعی،مالی و امنیتی ترکیه را از بین برده است.

نماینده شاهین دژ و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی گفت: کودتای نافرجام ترکیه اتفاقی بود که در سایه رویکرد عثمانی گرایانه با هدایت آمریکا و اعراب مرتجع صورت گرفت اما اردوغان بازهم روی دیوار دشمنان خود یادگاری می نویسد.

وی در ادامه با انتقاد از لجاجت ترکیه برای حضور در عملیات موصل گفت: نقض تمامیت ارضی عراق توسط ارتش ترکیه کبریت بازی عثمانی است که شعله های آن گریبان ترکیه را خواهد گرفت.

محبی نیا تصریح کرد: رویه دولت ترکیه در تهاجم زمینی به خاک سوریه و خاک عراق اقدامی خطرناک است که می تواند به یک رویه به بهانه جنگ با تروریسم تبدیل شود.

وی با پیش کشیدن وضعیت بغرنج جنگ سوریه گفت: تهاجم ارتش ترکیه به خاک سوریه در جهت حمایت از معارضین و کسب امتیاز در مذاکرات سیاسی مسئله ای است که قطعا در عراق محقق نخواهد شد.

این نماینده مجلس دهم تصریح کرد: سکوت سازمان ملل متحد در مقابل تعرض ترکیه به خاک سوریه و خاک عراق مساله ای است که نمی توان از کنار آن بی تفاوت عبور کرد.

وی در ادامه افزود: آمریکایی ها توطئه تجزیه عراق و سوریه را دنبال می کنند اما متاسفانه ترکیه نیز در این میدان بازی می کند تا در آینده تیغ تجزیه بر خاک ترکیه نیز کشیده شود.

محبی نیا با بیان این که تهدیدات تروریستی موضوعی است که مرز نمی شناسند،گفت: برخی عناصر در آنکارا از تروریست های تکفیری ضمن حمایت تجارت نفت قاچاق انجام می دادند اما امروز همین رویکرد منجر به فعالیت تروریست ها در خاک ترکیه شده است که تبعات آن را با انفجارهای گاه و بی گاه مشاهده می کنیم.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet