ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/17 15:51:08
سرویس فرهنگی
سیاوشی شاه‌عنایتی:

تأثیر سریال یا فیلم در انتقال پیام عاشورا کمتر از مداحی نیست

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است آن دسته از تولیدات سینمایی و تلویزیونی که می‌توانند نگاه عقلایی افراد جامعه را نسبت به پیام عاشورا بالا برند، مهجور مانده‌اند.
تأثیر سریال یا فیلم در انتقال پیام عاشورا کمتر از مداحی نیست عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است آن دسته از تولیدات سینمایی و تلویزیونی که می‌توانند نگاه عقلایی افراد جامعه را نسبت به پیام عاشورا بالا برند، مهجور مانده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103195927234.jpg تأثیر,سریال,یا,فیلم,در,انتقال,پیام,عاشورا,کمتر,از,مداحی,نیست Icana

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به جایگاه تولیدات سینمایی در بیان پیام عاشورای حسینی، گفت: متاسفانه آنطور که باید جنبه عقلایی پیام عاشورا نسبت به پیام احساسی آن پردازش نشده و مورد شناخت قرار نگرفته است؛ حتی طی سال‌های اخیر مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی شکل نمایشی گرفته چراکه شنیده‌ام برخی از افراد در دیگر کشورها از این مراسم سوگواری به عنوان "کارناوال" یاد می‌کنند لذا چنین برداشت‌هایی نشان می‌دهد راه را در برگزاری آیین مذهبی عاشورای حسینی اشتباه رفته‌ایم.  

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: محصولات فرهنگی موجود، شکوفایی عُقلایی جوانان را در رابطه با واقعه عاشورا را به دنبال ندارند و ماجرا تنها در دامنه خاص مداحی آن هم به صورت احساسی بیان شده است لذا تولیدات سینمایی، تلویزیونی، تئاتر و تعزیه که می‌توانند دانش و نگاه عقلایی افراد جامعه را نسبت به پیام عاشورا بالا برند، مهجور مانده‌اند.

وی در ادامه انتقاد کرد: متاسفانه تشکل‌های مردمی و دستگاه‌های مجری، اجرای تعزیه اصیل در میادین اصلی شهر را که می‌توانست تاثیر خاصی بر نگاه مذهبی جوانان و نوجوانان بگذارد، به فراموشی سپرده‌اند.  

سیاوشی شاه‌عنایتی با بیان اینکه واضح است تاثیر یک سریال یا فیلم سینمایی در انتقال پیام عاشورا به واسطه تصویری بودن کمتر از مداحی نیست، گفت: باید برای تحقق این مهم دستگاه‌های متعدد فرهنگی با یکدیگر هم صدا شوند.   

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به بلاتکلیفی اکران فیلم سینمایی «رستاخیز» انتقاد کرد و درباره نحوه هزینه‌کرد بودجه فیلم‌های فاخر، توضیح داد: اینکه رسانه ملی بودجه خود را چطور هزینه کرده و چه میزان را به سریال‌های فاخر مذهبی اختصاص می‌دهد مسئله است که باید با تامل مورد بررسی قرار داد اما در عرصه سینما نیز باید با حمایت روانی و مالی و تقسیم درست بودجه فیلم‌های فاخر، فیلمسازان را جهت ورود به این عرصه ترغیب کرد./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet