انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/17 08:33:00
سرویس بین الملل

حمایت کشورهای اسلامی از پیشنهاد ایران در مخالفت با سیاست های تجزیه طلبانه در عراق

پیشنهاد جمهوری اسلامی در مخالفت با تصمیم اخیر سنای آمریکا برای تجزیه عراق با حمایت جدی کشورهای اسلامی همراه شد.

به گزارش خانه ملت، این پیشنهاد که در جلسه شورای بین المجالس توسط دکتر فلاحت پیشه رئیس شورای اجرایی گروه بین المجالس ایران مطرح شد ابتدا با حمایت از استقلال و حاکمیت و تمامیت ارضی عراق، هدف از ارائه این پیشنهاد را جلب توجه هر چه بیشتر جامعه بین الملل نسبت به اوضاع جاری عراق توصیف کرد و گفت: سنای ایالات متحده آمریکا اخیرا با تصویب قطعنامه ای تجزیه عراق به مناطق مختلف فدرال را خواستار گردید که این اقدام نقض آشکار استقلال و حاکمیت عراق به شمار می رود.

وی در ادامه با اشاره به محکومیت این اقدام سنای آمریکا از سوی مقامات عراق، آن را موجب افزایش آلام مردم این کشور و تشدید خونریزی ها در این کشور همسایه ایران دانست.

رئیس شورای بین المجالس با انتقاد رویکرد یکجانبه گرایی و مداخله جویی و تجاوز طلبی در خاورمیانه طی سال های گذشته، این رویکرد را باعث تشدید تنش ها و افزایش چالش های فراروی این منطقه استراتژیک از جهان خواند و گفت: در دوران پس از حمله به عراق تلاش های شرارت آمیز زیادی در جهت ایجاد خصومت و دشمنی در بین کشورهای منطقه و تحریک آنها علیه یکدیگر صورت گرفته است.

وی گفت: این تلاش های مذبوحانه و عبث با هدف منزوی ساختن یک سری کشورها صورت می گیرد که نتیجه ای جز کاشتن تخم تفرقه و بی اعتمادی نخواهد داشت.

وی یکی از اولویت های جمهوری اسلامی در ارتباط با موضوع عراق را کمک به پایان بحران و رهایی مردم این کشور از وضعیت اسفبار موجود در آن دانست و ابراز اطمینان کرد که استقرار صلح و امنیت در عراق و تقویت وحدت، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور به نفع جمهوری اسلامی ایران نیز هست.

وی در پایان خواستار حمایت گسترده تر بین المللی از دولت عراق در جهت مشکلات این کشور شد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet