پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/07/19 09:54:35
سرویس فرهنگی
انتقادنمایندگان از خریدوفروش پایان‌نامه:

علم ِ دزدی؛ دزدی علمی

امروزه بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دیگر زحمت تحقیق و پژوهش را به خود نمی‌دهند و با پرداخت پول، برای خود علم و مدرک می‌خرند؛ اعضای کمیسیون آموزش مجلس علت این موضوع را خلاء قانونی و نبود نظارت دستگاه‌های ذی‌ربط می‌دانند.
علم ِ دزدی؛ دزدی علمی امروزه بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دیگر زحمت تحقیق و پژوهش را به خود نمی‌دهند و با پرداخت پول، برای خود علم و مدرک می‌خرند؛ اعضای کمیسیون آموزش مجلس علت این موضوع را خلاء قانونی و نبود نظارت دستگاه‌های ذی‌ربط می‌دانند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610104696436270.jpg علم,ِ,دزدی؛,دزدی,علمی, Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت- محمّدجواد یافتیان؛ امروزه با قدم زدن در حوالی دانشگاه تهران و خیابان انقلاب می‌توان به راحتی گرمای بازار خرید و فروش پایان‌نامه را حس کرد. تراکت‌های تبلیغاتی مراکز خرید و فروش علم این روزها به راحتی بر روی دیوار و نرده‌های برترین دانشگاه کشور خودنمایی می‌کند و انگار نه انگار که این اقدام، تخلف محسوب می‌شود.

با کمی تامل می‌توان دریافت که امروزه بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دیگر زحمت تحقیق و پژوهش را به خود نمی‌دهند و با پرداخت پول، برای خود مدرک می‌خرند؛ پایان نامه‌هایی که شاید بتوان گفت کپی از چیزهایی است که آن هم کپی است و فقط اسم دانشجویانش تغییر کرده است.

متاسفانه آوازه خرید و فروش پایان‌نامه از مرزهای کشورمان فراتر رفته تا جایی که مجله علمی «ساینس»، چندی پیش با انتشار مقاله‌ای از فروش علم در ایران گفت که برای مسئولان جای تامل و تفکر دارد. این پدید می‌تواند آسیب و صدمه بزرگی به وجهه علمی کشورمان بزند و مدارک علمی دانشجویان را زیر سوال ببرد. البته می‌توان اذعان کرد که به دلیل غیرقانونی بودن خرید و فروش پایان نامه‌ها، آمار دقیقی از تعداد خرید و فروش پایان نامه‌ها در دست نیست ولی می‌توان حدس زد چندین هزار پایان نامه در سال توسط دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی خریداری می‌شود.

بنابراین گزارش، در سال‌های گذشته مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تدوین لایحه‌ای با هدف جلوگیری از خرید و فروش پایان‌نامه و دزدی‌های علمی در وزارت علوم خبر دادند عنوان کردند با توجه به وجود خلاء قانونی در برخورد با دزدی‌های علمی، تدوین لایحه "مقابله با تقلب در تدوین پایان‌نامه" در دستور کار دولت قرار گرفته است؛ اما هنوز این لایحه به مجلس شورای اسلامی نیامده؛ درحالیکه شاید با تدوین و تصویب آن بتوان قدم موثری در راستای جلوگیری از خرید و فروش پایان‌نامه انجام داد.

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، خرید و فروش پایان‌نامه را دزدی علمی دانستند و بیان کردند متاسفانه نگارش پایان‌نامه و خرید و فروش آن تبدیل به یک تجارت شده و این اتفاق ناگوار به وجهه علمی دانشگاه‌ها و دانشجویان لطمه می‌زند.

ضعف عملکرد پلیس و دستگاه قضا در مواجهه با متخلفان خریدوفروش پایان‌نامه

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه شاهد نوشتن فله‌ای پایان‌نامه‌ها و عدم کنترل بر روند نگارش هستیم، از ضعف عملکرد پلیس و دستگاه قضا در برخورد با متخلفان انتقاد کرد.

محمود صادقی 3406753/7/2016 3:47:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/03/201603100047991542_Thum.jpg
محمود صادقی

محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه خرید و فروش پایان نامه در کشورمان دارای ابعاد مختلف و ریشه دار است، گفت: متاسفانه نوشتن فله‌ای پایان‌نامه‌ها و عدم کنترل اساتید بر روند نگارش می‌تواند به روند رشد این پدیده دامن بزند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروزه شاهد گسترش کمی دانشگاه‌ها و تنوع دانشگاه‌ها هستیم و بر این اساس نیز نگاه کمی به رشد علم وجود دارد، تصریح کرد: به همین دلیل امروزه شاهد رشد مقالات ISI هستیم و همه به دنبال افزایش اعداد این مقالات هستند.

وی ضمن تاکید بر اینکه متاسفانه ضعف در اجرای قانون تاثیر بسزایی بر سوء استفاده و خرید و فروش پایان نامه دارد، اظهار کرد: پلیس و قوه قضائیه نیز در مواجهه با متخلفان حوزه خرید و فروش پایان نامه با ضعف روبرو هستند لذا چنین عواملی موجب فراهم شدن بستر رشد این پدیده ناگوار را فراهم می‌کند.

عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه مسئولان و دستگاه‌های متولی در این عرصه مانند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید به دنبال چرایی بوجود آمدن چنین بازاری باشند، ادامه داد: با شناسایی عوامل می‌توان برخورد جدی با متخلفان داشت و این موضوع تکرار نخواهد شد.

صادقی اظهار کرد: چندی پیش مجله «ساینس» نیز در مقاله ای از فروش علم در کشورمان مبنی بر اینکه شرکت‌های زیادی در ایران هستند که اقدام به فروش پایان نامه می‌کنند پرداخته بود که جای تامل دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید با تبیین سیاست‌های کلان به دنبال ارائه راهکار برای جلوگیری از خرید و فروش پایان نامه باشد؛ حتی می‌توان اذعان کرد لایحه "مقابله با تقلب در تدوین پایان‌نامه" نیز صرفا یک تسکین تلقی شده و باید برای رفع این مشکل، به مسائل ریشه‌ای پرداخت.

خریدوفروش پایان‌نامه موجب ابتذال علم و مدارک دانشگاهی شده است

عضو کمیسیون آموزش ‌و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه خریدوفروش پایان‌نامه اتفاقی ناگوار است که به وجهه علمی دانشگاه‌ها و دانشجویان لطمه می‌زند، خواستار برخورد با متخلفان شد.

محمد قمی 3406756/28/2016 11:33:18 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606106651934873_Thum.jpgمحمد قمی
محمد قمی

محمد قمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه امروزه ضرورت دارد موضوع خرید و فروش پایان‌نامه ساماندهی شود زیرا این اتفاق ناگوار به وجهه علمی دانشگاه‌ها و دانشجویان لطمه می‌زند، گفت: متاسفانه نگارش پایان‌نامه و خرید و فروش آن تبدیل به یک تجارت شده که جای تأمل دارد.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اساتید و داوران ارزیابی کننده باید از دانشجو سوال و پرسش کنند ولی متاسفانه بدون هیچ اظهار نظری به راحتی پایان‌نامه را قبول می‌کنند، اظهار کرد: می‌توان اذعان کرد خرید و فروش پایان نامه، موجب ابتذال علم و مدارک صادرشده است زیرا این موضوع موجب شده تا تفاوتی بین  افرادی که تلاش می‌کنند تا پایان نامه را خود نگارش کنند و  افرادی که با پول اقدام به خرید این امر می‌کنند، وجود نداشته باشد.

وی ضمن اشاره به اینکه گزارش مجله «ساینس» از فروش علم در کشورمان مبنی بر اینکه شرکت‌های زیادی در ایران هستند که مرکز آن‌ها در خیابان‌های روبروی دانشگاه تهران است و از طریق اینترنت و آگهی با دریافت مبلغی پول برای دانشجویان پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی می‌نویسند، نشان دهنده عمق ناگواری در این زمینه است، ادامه داد: قطعا باید طبق قوانین با متخلفان برخورد شود و در این راستا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری متولی اصلی بحساب می آید.

عضو کمیسیون آموزش ‌و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کمبود قانونی در خصوص مواجهه با پدیده خرید و فروش پایان‌نامه وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته از تدوین لایحه "مقابله با تقلب در تدوین پایان‌نامه" با هدف جلوگیری از خرید و فروش پایان‌نامه و دزدی‌های علمی صحبت شده بود ولی به نتیجه مطلوب و نهایی نرسید لذا ضرورت دارد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این خصوص اقدام جدی انجام دهد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز برای کمک به این امر از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

بازار داغ خرید و فروش پایان‌نامه در سایه نبود برخوردهای لازم/ نگرانی از آینده علمی کشور

عضو هیأت رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه کیفیت مدارک علمی دانشجویان با خرید و فروش پایان‌نامه تحت تاثیر قرار می‌گیرد، از تأخیر دولت در ارائه لایحه "مقابله با تقلب در تدوین پایان‌نامه" به مجلس انتقاد کرد.

علیرضا سلیمی 3406756/26/2016 12:37:44 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105228525463_Thum.jpgعلیرضا سلیمی
علیرضا سلیمی

علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از اینکه اینکه خرید و فروش پایان‌نامه درکشورمان به امری رایج تبدیل شده است، گفت: متاسفانه اخیر موضوع چاپ کتاب نیز در این عرصه مشاهده می‌شود و تبلیغات گسترده‌ای در این خصوص انجام شده است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روند کنونی موجب نگرانی است زیرا این افراد به صورت کاملا رسمی اقدام به تبلیغ در اماکن عمومی به منظور تهیه و نگارش پایان‌نامه می‌کنند، اظهار کرد: باید اذعان کرد متاسفانه اقدام خاص و قابل توجه از سوی قوه قضاییه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای برخورد با این پدیده انجام نشده است و در این میان شکایتی نیز از سوی وزارتخانه مربوطه به قوه قضاییه ارائه نشده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه خرید و فروش پایان‌نامه موضوع کیفیت مدارک علمی دانشجویان و آموزش عالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ادامه داد: با توجه به ادامه این روند، آینده علمی کشور مبهم و نامشخص است.

عضو کمیته «علوم، تحقیقات و فناوری» کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هم اکنون سطح کیفی پایان‌نامه‌ها اُفت کرده است، تصریح کرد: در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید اراده جدی به منظور برخورد با این موضوع وجود داشته باشد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خلاء قانونی برای مقابله با متخلفان در حوزه خرید و فروش پایان‌نامه وجود ندارد، اظهار کرد: قانون کپی رایت وجود دارد و می‌توان بر این اساس برخورد لازم صورت گیرد؛ البته در صورت نیاز به قانون جدید، حتما نمایندگان به مسئولان مربوطه کمک خواهند کرد.

عضو هیأت رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سال‌های گذشته از تدوین لایحه "مقابله با تقلب در تدوین پایان‌نامه"با هدف جلوگیری از خرید و فروش پایان‌نامه و دزدی‌های علمی خبرداده بود، خاطرنشان کرد: این لایحه هنوز به مجلس شورای اسلامی به منظور طی شدن روند قانونی ارائه نشده است.

دزدی علمی در کشور به راحتی انجام می‌شود/ ضرورت ورود قوه قضاییه به خرید و فروش پایان‌نامه

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتقاد دارد خرید و فروش پایان‌نامه درکشورمان واقعیت تلخی برای عرصه علمی است و جایگاه مدارک تحصیلی در آینده را زیر سوال می‌برد.

حمایت میرزاده 3406756/29/2016 3:03:23 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108060591505_Thum.jpgحمایت میرزاده
حمایت میرزاده

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن بیان اینکه خرید و فروش پایان‌نامه درکشورمان واقعیت تلخی برای عرصه علمی است، گفت: متاسفانه روبروی دانشگاه تهران مراکز خرید و فروش پایان‌نامه مشاهده می‌شود و می‌توان به راحتی تبلیغات گسترده در این زمینه را در سطح شهر مشاهده کرد.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خرید و فروش پایان‌نامه در سایر کشورها انجام می‌شود ولی روند رخداد این مهم در کشورمان ناراحت کننده است، اظهار کرد: امروزه می‌توان اذعان کرد که بسیاری از پایان‌نامه‌ها از این طریق نگارش می‌شود که به حوزه علمی کشور آسیب می‌زند.

وی با تاکید بر اینکه موضوع خرید و فروش پایان‌نامه جایگاه مدارک تحصیلی در آینده را زیر سوال می‌برد، ادامه داد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید با این پدیده به صورت جدی برخورد کند؛ البته سایر دستگاه‌ها مانند قوه قضاییه نیز می‌توانند در این زمینه کمک شایانی کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروزه با ارائه موضوع به مراکز فروش پایان‌نامه، به راحتی متن پایان‌نامه‌های گذشته را تغییر می‌دهند، ادامه داد: صراحتا باید اذعان کرد که امروزه دزدی علمی به راحتی انجام می‌شود از این رو دستگاه‌های متولی باید تدبیر مناسبی را درنظر بگیرند.

میرزاده ضمن تاکید بر اینکه کمبود قانون برای برخورد با متخلفان در این عرصه وجود ندارد، اظهار کرد: خرید و فروش پایان‌نامه قطعا دزدی محسوب می‌شود.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وقتی پایان‌نامه‌ از طریق پیک به دست اساتید می‌رسد دیگر نمی‌توان انتظار داشت که پایان نامه توسط خود فرد تهیه و نگارش شده باشد، تصریح کرد: اگر مراسم دفاع و ارائه از پایان‌نامه‌ به خوبی برگزار شود، حتما تفاوت پایان‌نامه‌ خریداری شده با پایان‌نامه‌ تهیه شده توسط دانشجو مشخص می‌شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وقتی دانشجویی که تخلف کرده به مراجع ذی‌صلاح در دانشگاه معرفی شود، قطعا این موضوع کاهش خواهد یافت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet