خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/07/18 17:55:21
سرویس استان ها
18 مهر، سالروز درگذشت حجت الاسلام والمسلمین حسینی؛

بازخوانی ماجرای ترور بیولوژیک مرحوم حسینی شاهرودی نماینده ادوار مجلس

مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی شاهرودی نماینده ادوار مجلس که در سال ۱۳۷۲ برای حضور در اجلاس صندوق بین المللی پول به آمریکا رفته بود، در ماجرایی مشکوک توسط یک لیوان شیر آلوده به سمی مهلک، ترور بیولوژیک شد.
بازخوانی ماجرای ترور بیولوژیک مرحوم حسینی شاهرودی نماینده ادوار مجلس مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی شاهرودی نماینده ادوار مجلس که در سال 1372 برای حضور در اجلاس صندوق بین المللی پول به آمریکا رفته بود، در ماجرایی مشکوک توسط یک لیوان شیر آلوده به سمی مهلک، ترور بیولوژیک شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201610109303113103.jpg بازخوانی,ماجرای,ترور,بیولوژیک,مرحوم,حسینی,شاهرودی,نماینده,ادوار,مجلس, Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت امروز (یکشنبه 18 مهر) سالروز درگذشت مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی شاهرودی نماینده فقید مردم شاهرود در دوره های دوم، سوم و چهارم مجلس شورای اسلامی است که در مهرماه سال 1373 به دلیل ترور بیولوژیک از سوی دشمنان مرحوم شدند، مرحوم سید حسین حسینی شاهرودی و رئیس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در 15 مهر ماه سال1372 مصاحبه ای با روزنامه اطلاعات داشتند که متن آن به شرح ذیل است؛  

ماجرای ترور بیولوژیک مرحوم حسینی شاهرودی

برای تشکیل اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول در سال 1372 ، دبیرخانه صندوق به روال معمول به طور رسمی از هیئت ایرانی برای شرکت در اجلاس، دعوت رسمی کرد و بر این اساس، وزارت امور اقتصاد و دارائی نیز از مجلس شورای اسلامی خواست که دو کارشناس اقتصادی را برای همراهی هیئت در اجلاس یاد شده معرفی کند که به تشخیص مجلس، بنده به عنوان رئیس کمیسیون اقتصاد و دارائی مجلس شورای اسلامی، ماموریت یافتم هیئت 7 نفره ایران را در اجلاس صندوق بین المللی پول همراهی کنم.

مقدمات اداری کار انجام شد و دولت آمریکا پس از دریافت لیست اسامی هیئت ایرانی از طریق صندوق بین المللی پول، نسبت به صدور ویزا اقدام کرد و مراتب را از طریق سفارت آمریکا در فرانسه، به اطلاع جمهوری اسلامی ایران رساند و به دنبال آن هیئت ایرانی ویزای معتبر اقامت 7 روزه خود را در "واشنگتن" از سفارت آمریکا در "پاریس" در دوشنبه 6 اردیبهشت ماه دریافت کرد. به این ترتیب با استناد به ویزای قانونی دریافتی از سفارت آمریکا، هیئت جمهوری اسلامی ایران ساعت 13:30 دقیقه (به وقت فرانسه) پاریس را به مقصد واشنگتن ترک کرد و در ساعت 15:30 دقیقه (به وقت آمریکا) وارد فرودگاه "واشنگتن" شد.

در فرودگاه طبق روال عادی، اعضای هیئت بلندپایه اقتصادی ایران به گیشه کنترل پاسپورت راهنمائی شدند و امور اداری برای 6 نفر از اعضای هیئت، از جمله وزیر امور اقتصاد و دارائی ایران و کارشناسان همراه وی انجام شد و ماموران آمریکائی بنده را به بهانه رفع مشکل ویزا از سایر اعضای هیئت جدا کرده و به دفتر اداره مهاجرت آمریکا مستقر در فرودگاه "واشنگتن" راهنمائی کردند.

در ابتدای ورود به دفتر مهاجرت آمریکا، متوجه شدم که عده ای از ماموران آمریکائی از ساعت ها پیش منتظر ورود من بوده اند و خیلی حساب شده و بدون هیچگونه بررسی اعلام کردند که ویزای اقامت 7 روزه من در "واشنگتن" لغو شده است. با شنیدن این مطلب تعجب کردم و علت آن را جویا شدم که هیچکدام از ماموران، توضیحی نداشتند و فردی که خود را "مایکل" معرفی و به زبان فارسی صحبت می کرد، گفت: "ما از طرف وزارت امور خارجه آمریکا مامور هستیم که اجازه ندهیم شما وارد واشنگتن شوید". علت را جویا شدم، گفت: "ما چیزی نمیدانیم و این مساله به وزارت امور خارجه آمریکا مربوط می شود".

در پی برخورد غیر منطقی ماموران آمریکائی، بنده با اشاره به مراحل دریافت ویزای معتبر و قانونی ورود به آمریکا و برخورداری از پاسپورت دارای مصونیت سیاسی برای یک دیپلمات، لزوم شرکت در اجلاس صندوق بین المللی پول و مغایرت اقدام آنان با قوانین بین المللی را به ماموران اداره مهاجرت آمریکا گوشزد کردم و از آنان خواستم یک مقام مسئول را برای پاسخگوئی به سوالات من و توضیح درباره اینگونه برخوردها بیاورند، اما بدون توجه به حقوق بین المللی و مصونیت دیپلماتیک من به عنوان یک سفیر جمهوری اسلامی ایران، برگه ای را که به زبان انگلیسی بود پیش رویم گذاشتند و گفتند، پس از امضاء کردن این برگه، باید خاک آمریکا را ترک کنید.

به ماموران اداره مهاجرت آمریکا گفتم، تا از مفاد نامه انگلیسی اطلاع نداشته باشم و با یکی از اعضای هیئت ایرانی تماس نگیرم، هیچ برگه ای را امضاء نخواهم کرد، چون این حق من است که بدانم با امضای خود، چه مطلبی را تایید می کنم.

ماموران آمریکائی حدود یک ساعت به طور عادی توصیه می کردند که به نفع بنده است که برگه را امضاء کنم و سوالی نپرسم، اما وقتی دیدند بدون اطلاع از مفاد نامه حاضر به امضای آن نیستم، تلاش کردند با ارعاب و تهدید بنده را مجبور به امضای نامه کنند و پس از 3 ساعت تا به آنجا پیش رفتند که تهدید کردند، مرا در زندان مجرمین جنائی و معتادان "واشنگتن" زندانی خواهند کرد.

ماموران آمریکائی در پی تهدیدات خود ، نصیحت میکردند که اگر میخواهی به نزد خانواده ات برگردی، باید برگه را امضاء کنی که در پاسخ به آنها گفتم، اگر حکم قتل مرا هم صادر کنید، برگه ای را که نمیدانم مفاد آن چیست امضاء نخواهم کرد.

به وقت نماز، از آنها خواستم اجازه بدهند برای نماز مهیا شوم، اما موافقت نکردند و چون وقت نماز می گذشت، بدون توجه به خواست آنان با استفاده از قبله نما، جهت قبله را تعیین کردم و بر روی زمین به نماز ایستادم که به هنگام نماز، ماموران اداره مهاجرت آمریکا متعجب و هراسان مرا به محاصره خود درآوردند. سرانجام پس از 3 ساعت فشار روحی مداوم و تهدید و ارعاب ماموران دفتر اداره مهاجرت آمریکا مستقر در فرودگاه واشنگتن، آنان مرا به زندان انفرادی موقت داخل دفتر اداره مهاجرت بردند و مدتی هم بنده را در آنجا تحت فشار روانی قرار دادند و پس از 6 ساعت فشار مستمر روحی و انجام اهانت و ده ها عمل مغایر با قوانین بین المللی، در ساعت 21 شب به وقت واشنگتن، به دست های بنده که یک دیپلمات عضو هیئت ایرانی میهمان صندوق بین المللی پول و بانک جهانی بودم دستبند زدند و تحت تدابیر امنیتی، به زندانی واقع در 30 کیلومتری واشنگتن منتقل کردند.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی شاهرودی اظهار داشت: قبل از انتقال من به زندان ماموران اداره ی مهاجرت آمریکا ، تمامی وسایل شخصی ام را بر خلاف عرف دیپلماتیک و قوانین بین المللی بازرسی کردند و از تمامی اسناد و مدارک شخصی و ملی همراه من کپی برداری کردندو عکس گرفتند و بنده را به طرز توهین آمیزی بازرسی بدنی کردند که خوشبختانه وقتی فهمیدند جز قرآن و مدارک و اسناد شخصی و کارشناسی من برای صندوق بین المللی پول چیز دیگری نتوانستند پیدا بکنند خودشان شرمنده شده بودند.

ماموران آمریکایی بنده را دست بسته در ساعت 21 تحویل زندان بانی در زندان واشنگتن دادند و در یک اتاق 3 در 2 متر مربع در سلولی که اختصاص به مجرمان جنایی و معتاد داشت زندانی کردند که دو مجرم سفید پوست و سیاه پوست در این اتاق کوچک زندانی بودند.

در این اتاق کوچک یک پتوی بسیار کهنه و آلوده به من تحویل دادند تا از آن برای خوابیدن استفاده کنم.

این سلول وضع بسیار غیر بهداشتی و بدی داشت، به طوری که تا صبح نتوانستم استراحت کنم و از بعد از ظهر دوشنبه که برای من مشکل ایجاد کردند تا صبح سه شنبه 7 اردیبهشت (روز بعد) هیچ غذایی به من ندادند و تنها در ساعت 9:30 دقیقه صبح روز بعد از ورود به واشنگتن، مقداری صبحانه آوردند که بنده جز یک لیوان شیر، چیز دیگری را نتوانستم بخورم.

در تمامی مدتی که در زندان بودم، به من اجازه ندادم با هیچ یک از اعضای هیئت ایرانی تماس بگیرم.

به هر حال بنده به عنوان یک دیپلمات خارجی و با در دست داشتن ویزای معتبر اقامت در آمریکا ، 12 ساعت کامل را به شیوه حقوق بشر آمریکائی در شرایط بسیار بد زندان جنائی واشنگتن سپری و حقوق بشر آمریکائی را کاملا لمس کردم. زندانبانان زندان جنایی واشنگتن ساعت 9:30 دقیقه صبح روز بعد بنده را از سلول زندان بیرون آورده و دیگر بار با دستبند، مرا به زندان موقت اداره مهاجرت آمریکا منتقل کردند و پس از 8 ساعت که در آنجا بودم، سرانجام در ساعت 17 سه شنبه بنده را به دفتر اداره مهاجرت مستقر در فرودگاه واشنگتن آوردند و فرم دیگری را به من دادند که یکی از اعضای هیئت ایرانی عضو صندوق بین المللی پول آن را برای من ترجمه کرد که محتوائی با این مضمون داشت: بنده در فلان تاریخ از سفارت آمریکا در پاریس ویزا گرفتم و بعد فلان ساعت وارد واشنگتن شدم. و سپس ویزای من باطل اعلام شد و من با رضایت خود واشنگتن را ترک میکنم که چون مطلب خلافی نداشت من برگه را امضاء کردم و ماموران آمریکائی در ساعت 17 سه شنبه تحت تدابیر شدید امنیتی، بدون اینکه پاسپورت و مدارک من را تحویل بدهند، بنده را با ماشین پلیس در پای پلکان یک فروند هواپیمای لوفت هانزا که عازم "بن" بود، پیاده کردند و در شرایطی که تمامی مسافران در هواپیما آماده پرواز نشسته بودند، بنده سوار هواپیما شدم و هواپیما به مقصد "بن" پرواز کرد و پس از یک ساعت، یکی از میهمانان هواپیما به بنده مراجعه کرد و پاسپورت و ویزای مرا که در داخل پاکتی دربسته بود، تحویل داد. و به این ترتیب پس از حدود 30 ساعت ارعاب، تهدید، زندان و شکنجه روحی که همه از انواع مختلف حقوق بشر آمریکائی و در زمره احترام به حقوق و قوانین بین المللی از سوی آمریکاست، بدون حضور در جلسه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، از واشنگتن از راه "بن" عازم تهران شدم و در راه بازگشت، از اینکه یک نماینده جمهوری اسلامی ایران اینگونه مورد خشم و غضب هیئت حاکمه آمریکا قرار می گیرد به خود بالیدم.

این مصاحبه مدتی پس از مراجعت به ایران انجام شد که آثار مریضی در ایشان مشهود بوده است اما هنوز ابتلای ایشان به بیماری سرطان مشخص نگردیده بود. بعد از مدت کوتاهی در سی تی اسکن از نواحی داخلی مشخص گردید که وی به بیماری سرطان دچار شده و در آزمایش پاتولوژی از توده بدخیم اطراف کلیه نیز، پنج نوع سرطان متفاوت تشخیص داده شد که این نیز در نوع خود بی سابقه است و پزشکان معالج، علّت آن را همان لیوان شیر مصرف شده در زندان واشنگتن که به گفته آنان آغشته به سمی مهلک بوده است تشخیص دادند. پس از آن، طی دو عمل جراحی سنگین ، مراحل شیمی درمانی ایشان آغاز شد اما متاسفانه پس از طی یازده دوره شیمی درمانی طاقت فرسا اقدام پزشکان به نتیجه نرسید و در تاریخ 18 مهرماه 1373 جان بر سر خدمت نهاد و به لقاء الله پیوست.

لازم به ذکر است در پی این اتفاق، مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) با صدور پیامی ارتحال ایشان را به حضرت‌ ولی‌ الله‌ الاعظم‌ روحی‌ فداه‌ و به‌ ملت‌ ایران‌ بخصوص‌ مردم‌ عزیز شاهرود و بویژه‌ جامعه‌ی‌ علمی‌ معتبر آن‌ شهرستان‌ و به‌ علما محترم‌ و طلاب‌ شاهرودی در همه‌ جای‌ کشور تسلیت‌ گفتند.

متن پیام ایشان بدین شرح است:

بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم‌

انا لله‌ و انا الیه‌ راجعون‌

درگذشت‌ تأسف‌انگیز خدمتگذار با صفا و فداکار اسلام‌ و مسلمین‌ حجت‌الاسلام‌ آقای‌ حسینی‌ شاهرودی‌ مایه‌ی‌ تأثر و اندوه‌ اینجانب‌ گردید. این‌ روحانی‌ فاضل‌ و پرتلاش‌ عمر کوتاه‌ خود را در سنگرهای‌ حساس‌ دفاع‌ از نظام‌ اسلامی‌ و خدمت‌ به‌ مسلمین‌ و ملت‌ عزیز سپری‌ کرد و همواره‌ عضوی‌ مؤثر و کارآمد از مجموعه‌ی‌ کارگزاران‌ کشور به‌ شمار می‌آمد و شاید به‌ همین‌ جهت‌ هم‌ بود که‌ دشمنان‌ مستکبر از او ناخشنود و نسبت‌ به‌ او حساس‌ و عنود بودند و او بی‌اعتنا به‌ تلاش‌ و ترفند دشمنان‌ زندگی‌ خود را با تلاش‌ و مجاهدت‌ سپری‌ می‌کرد. و سر انجام‌ پس‌ از سفر به‌ کشور آمریکا که‌ برای‌ شرکت‌ در اجلاس‌ بانک‌ جهانی‌ در میان‌ هیئتی‌ از جمهوری‌ اسلامی‌ بدانجا رفته‌ بود و به‌ دنبال‌ برخورد غیرمعمول‌ و بشدت‌ خصومت‌آمیز مأموران‌ آمریکایی‌ با وی‌ و رفتار شبهه‌انگیزی‌ که‌ در مدت‌ چندین‌ ساعت‌ بازداشت‌ غیر قانونی‌ در آن‌ کشور با وی‌ شد، پس‌ از مراجعت‌ به‌ بیماری‌ مهلکی‌ دچار گردید و متأسفانه‌ جان‌ بر سر خدمت‌ گذاشت‌ و سر انجام‌ به‌ لقاءالله‌ پیوست‌.

اینجانب‌ با تأسف‌ و اندوه‌، این‌ فقدان‌ تلخ‌ را به‌ حضرت‌ ولی‌ الله‌ الاعظم‌ روحی‌ فداه‌ و به‌ ملت‌ ایران‌ بخصوص‌ مردم‌ عزیز شاهرود و بویژه‌ جامعه‌ی‌ علمی‌ معتبر آن‌ شهرستان‌ و به‌ علما محترم‌ و طلاب‌ شاهرودی‌ در همه‌ جای‌ کشور تسلیت‌ می‌گویم‌ و برای‌ بازماندگان‌ و خانواده‌ داغدار آن‌ مرحوم‌ صبر جزیل‌ و اجر جمیل‌ مسألت‌ می‌نمایم‌.

سید علی‌ خامنه‌ای

1373/03/20

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet