هدر موبایل
1395/07/23 14:25:22
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می دهد؛

حرکت احزاب روی ریل قانون مداری/تشریح تبعات فعالیت احزاب بدون شناسنامه در عرصه سیاسی

اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، با اشاره به اهمیت و جایگاه احزاب در عرصه انتخابات کشور، بر لزوم حرکت تشکل های سیاسی به سمت دریافت مجوز فعالیت و محوز حزبی تأکید کردند.
حرکت احزاب روی ریل قانون مداری/تشریح تبعات فعالیت احزاب بدون شناسنامه در عرصه سیاسی اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، با اشاره به اهمیت و جایگاه احزاب در عرصه انتخابات کشور، بر لزوم حرکت تشکل های سیاسی به سمت دریافت مجوز فعالیت و محوز حزبی تأکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610109415680273.jpg حرکت,احزاب,روی,ریل,قانون,مداری/تشریح,تبعات,فعالیت,احزاب,بدون,شناسنامه,در,عرصه,سیاسی Icana

خبرگزاری خانه ملت؛ گروه سیاسی؛ حدود هشت ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور باقی مانده است، همواره در ماه های پایانی به انتخابات مسئله نقش اساسی احزاب و تشکل های سیاسی در این عرصه مطرح می شود.

البته در واقع احزاب در تمام کشورهای نقش بسیار مهمی در آینده سیاسی آن کشور دارند و عملا دولت ها از دل احزاب و تشکل های سیاسی خارج میشوند، اما متأسفانه در کشورمان این مسئله به صورت بر عکس انجام می شود، به طوری که تشکل های سیاسی که بیشتر آن ها مجوز حزبی و رسمی برای فعالیت سیاسی ندارند، در ایام انتخابات امور را در دست می گیرند و پس از انتخابات ناگهان ناپدید می شوند.

این فرآیند معیوب و ناقص موجب که نامزدهای انتخاباتی پس از پیروزی به هیچ نهادی حتی تشکل سیاسی خود پاسخگو نباشند، زیرا عملا تشکلی در آن زمان فعال نیست تا به وظایف ذاتی خود عمل کند.

اخیرا محمدامین رضازاده دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب اعلام کرد که تعداد احزاب شناسنامه دار که از این کمیسیون تا امروز مجوز فعالیت گرفته اند به 242 حزب و تشکل های سیاسی رسیده است. به طوری که از ابتدای دولت یازدهم تاکنون برای 27 حزب و تشکل سیاسی مجوز تاسیس و برای 15 حزب و تشکل سیاسی پروانه فعالیت صادر شده است که این آمارها بسیار مثبت است.

حال نمایندگان مجلس به تشریح وضعیت کنونی احزاب و ضرورت دریافت مجوز حزبی از سوی این تشکل ها پرداخته اند.

 

تبعات فعالیت احزاب بدون شناسنامه در عرصه سیاسی کشور/برای حضور همه‌جانبه مردم در انتخابات، از اجرای قوانین احزاب چشم‌پوشی می‌کنیم

محمد محمودی شاه‌نشین در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نقش احزاب و تشکل های سیاسی در فعالیت های انتخاباتی با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، گفت: قطعا یکی از محورهای قانونی فعالیت تشکل های سیاسی، دریافت مجوز حزبی از وزارت کشور است، اما در شرایط کنونی به علت ضرورت حضور همه جانبه مردم در پای صندوق های رأی، شاید از اجرای برخی قوانین در این حوزه چشم پوشی می کنیم.

محمد محمودی 3406756/29/2016 2:23:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103903272020_Thum.jpgمحمد محمودی
محمد محمودی

 

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در ایام انتخابات شاهد حضور جبهه های سیاسی و تشکل های انتخاباتی هستیم، که این مسئله موجب گرم شدن تنور انتخابات می شود، اما اثار منفی آن بسیار بیشتر از نکات مثبت این مسئله است، به طوری که این تشکل ها زاییده چند روز انتخاب هستند و پس از آن برای انتخابات بعدی تعطیل می شوند.

وی گفت: تأثیرگذاری این تشکل های سیاسی مقطعی بوده و شاید موجی در عرصه کشور ایجاد کنند، اما نمی توانند در تصمیمات کلان نامزدهای مربوطه موثر باشند، همچنین این تشکل ها قادر به سوال از نامزد مربوطه نیستند و عملا پس از انتخابات هیچ فایده ای ندارند.

محمودی شاه‌نشین ادامه داد: متأسفانه مرام نامه و اهداف این تشکل ها دستخوش سیاست های زمان انتخابات است، از این رو به جای آن که نامزدهای انتخاباتی خود را با مرام‌نامه و اساسنامه تشکل مربوطه تطبیق دهند، بر عکس، آن تشکل خود را با رویکرد فرد مذکور هماهنگ میکند، که این مسئله نامطلوب است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: متأسفانه به علت نبود احزاب شناسنامه دار، ضربات زیادی به عرصه سیاسی کشور وارد شده، زیرا وعده ها و قول های بدون پشتوانه آن ها به مردم در ایام انتخابات موجب کاهش اعتماد جامعه می شود.

 

تشکل های سیاسی باید به دریافت مجوز حزبی برای فعالیت انتخاباتی تن دهند/تشکل های قدیمی نیز نیازمند دریافت مجوز هستند

احمد علیرضا بیگی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نقش احزاب و تشکل های سیاسی در فعالیت های انتخاباتی با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، گفت: این تشکل ها در شکل گیری فضای انتخاباتی در کشور و همچنین نتیجه و سرنوشت نهایی انتخابات بسیار تأثیرگذار هستند.

احمد علیرضابیگی 3406756/25/2016 11:43:11 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606107871740036_Thum.jpgاحمد علی‌رضابیگی
احمد علیرضابیگی

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با توجه به جایگاه احزاب، ساماندهی این تشکل ها وهمچنین اجرای قانون درباره دریافت مجوز فعالیت حزبی برای تشکل های سیاسی بسیار ضروری است، اما متأسفانه در شرایط کنونی بسیار از این تشکل ها بدون مجوز حزبی کار می کنند.

وی افزود: تشکل های سیاسی حتما باید قواعد قانونی را که مهم ترین آن داشتن شناسنامه سیاسی است، را مراعات کنند، البته در کشور ما مسئله احزاب دارای پیچیدگی هایی است، به طوری که تشکل های قدیمی که از گذشته کارکرد سیاسی هم داشتند، در ایام انتخابات کار انتخاباتی می کنند.

علیرضابیگی ادامه داد: به نظر تمام تشکل ها حتی تشکل های قدیمی نیز از کمیسیون ماده 10 احزاب برای فعالیت های سیاسی و انتخاباتی مجوز دریافت کنند.

وی گفت: از طرف دیگر دولت نیز باید تلاش کند که فارغ از جانبداری های سیاسی، از تمام تشکل های سیاسی دارای شناسنامه حمایت کند و دولت ها نباید به صورت گزینشی و بر اساس منافعشان از این تشکل ها پشتیبانی کنند.

 

احزاب کشور دچار خمودگی سیاسی هستند/وزارت کشور از فعالیت تشکل های سیاسی بدون مجوز حزبی جلوگیری کند

اصغر سلیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نقش احزاب و تشکل های سیاسی در فعالیت های انتخاباتی با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، گفت: متأسفانه به علت نبود احزاب شناسنامه دار در کشور، تشکل های سیاسی در ایام انتخابات فعال شده و عملا نقش احزاب سیاسی را باز می کنند.

اصغر سلیمی 3406756/6/2016 1:05:04 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108447278325_Thum.jpgاصغر سلیمی
اصغر سلیمی

 

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه متأسفانه در شرایط کنونی احزاب کشور در خمودگی سیاسی قرار دارند، ادامه داد: این وضعیت در تمام سال وجود دارد، البته تشکل های سیاسی در ایام انتخابات به نوعی فعال می شوند.

وی افزود: به نظر من خانه احزاب در ساماندهی تشکل های سیاسی نقش به سزایی دارد و این نهاد صنفی باید تمام تلاش خود را برای شناسنامه دار کردن این تشکل ها صورت دهد.

سلیمی ادامه داد: از طرف دیگر کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس به ویژه کمیته احزاب و تشکل های مدنی این کمیسیون باید فعال شود تا زمینه پاسخگویی احزاب به نهادهای نظارتی فراهم شود.

وی گفت: متأسفانه در شرایط کنونی به علت عدم ساماندهی تشکل های سیاسی، هیچ گروه، تشکل و حزبی پاسخگویی اعمال و کارنامه نامزدهای انتخاباتی تحت حمایت همان تشکل ها نیست، این در حالی است که اگر فردی با حمایت یک تشکل سیاسی به قدرت رسید، آن تشکل باید همواره پاسخگویی اقدامات صورت گرفته باشد که مردم نیز می تواننددر دوره های بعد بر این اساس تصمیم گیری کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: قطعا وزارت کشور و کمیسیون ماده 10 احزاب باید از فعالیت تشکل های سیاسی بدون مجوز حزبی جلوگیری کند زیرا این تشکل ها برای حوزه سیاسی کشور مضر هستند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet