هدر موبایل
1395/07/24 11:00:19
سرویس سیاسی
تشریح دیپلماسی جنون عربستان سعودی در منطقه:

خواب شوم سعودی ها برای سرزمین ملکه سبا؛ از اصرار برای نابودی انصارالله تا پیغام های پنهان به تهران برای میانجی گری

عربستان سعودی با توجه به منافع نامشروعی که در سیاست خارجی خود هدف گذاری کرده است با استفاده از دیپلماسی جنون به دنبال ایجاد نا امنی در منطقه است.
خواب شوم سعودی ها برای سرزمین ملکه سبا؛ از اصرار برای نابودی انصارالله تا پیغام های پنهان به تهران برای میانجی گری عربستان سعودی با توجه به منافع نامشروعی که در سیاست خارجی خود هدف گذاری کرده است با استفاده از دیپلماسی جنون به دنبال ایجاد نا امنی در منطقه است. https://cdn.icana.ir/d/019/201610101750273896.jpg خواب,شوم,سعودی,ها,برای,سرزمین,ملکه,سبا؛,از,اصرار,برای,نابودی,انصارالله,تا,پیغام,های,پنهان,به,تهران,برای,میانجی,گری Icana

خبرگزاری خانه ملت؛گروه سیاسی؛ احمد خزائی؛ آل‌سعود در شرایطی قرار دارد که اختلافات داخلی‌اش مانع از تصمیم‌گیری صحیح آن‌ها می‌شود، بنا بر این شرایط است که جمهوری اسلامی ایران در قبال سیاست‌های منطقه‌ای عربستان سعودی خویشتنداری می‌کند‌. می‌توان گفت که روش عاری از تقابل سخت و مستقیم جمهوری اسلامی ایران با عربستان به جهت جایگاه و پتانسیلی است که ایران برای عربستان در منطقه قائل است، زیرا اگر عقلانیت در سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی عربستان حاکم شود این کشور می‌تواند به ثبات و امنیت منطقه کمک کند و به عنوان همسایه ایران نیز، حداقل نقش مثبت تری را نسبت به شرایط فعلی ایفا کند، البته نباید فراموش کنیم که این رفتار غیر سازنده حال حاضر عربستان سعودی به ثبات و امنیت منطقه ضربه جدی وارد می‌کند. با تمام این اوصاف، همچنان جمهوری اسلامی ایران امیدوار است که سعودی‌ها در مسیر عقلانیت گام بردارند.

فروردین ماه سال ۹۴ عربستان سعودی با مداخله نظامی در یمن و استمداد از ائتلاف انجام شده بین کشورهای منطقه به رهبری خود، عملیاتی را علیه یمن آغاز کرد. این عملیات را در حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی و بر ضد انصارالله یمن آغاز کردند.

عربستان سعودی یکی از دلایل اقدام نظامی خود در یمن را دستیابی حوثی‌ها به موشک‌های بالستیک، نیروی هوایی و به طور کلی مسائل امنیتی منطقه‌ای عنوان کرد. تجاوز سعودی به یمن هیچ توجیه و منطقی ندارد، جز اینکه این رفتارها باعث تکثیر داعش و تروریست‌ها شود. رفتار نادرست عربستان در یمن باعث کشته شدن هزاران نفر شده است.

هدف عربستان از تجاوز به یمن، از زبان عادل الجبیر

مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها با مسئولان عربستانی در مورد یمن بحث کرده‌اند. بعد از گذشت ۳ هفته از تجاوز عربستان سعودی به یمن، عادل الجبیر در جلسه‌ای، عنوان کرده بود که در کمتر از یک ماه پیروز می‌شویم. پاسخ وی در مورد اینکه پیروزی شما در یمن به چه معناست، این بود که، پیروزی عربستان در یمن، نابودی کامل انصارالله است. هنگامی که عنوان می‌شود مگر انصارالله یمنی نیستند، عادل الجبیر می‌گوید، انصارالله امنیت عربستان را تهدید می‌کند و ما انصارالله را نابود و پیروزی خود را اعلام می‌کنیم.

چرا عربستان در مورد یمن به ایران پیام داد؟

بیش از  ۱۷ ماه از تجاوز عربستان به یمن می‌گذرد، نه تنها انصارالله نابود نشد، بلکه سعودی‌ها در ماه‌های قبل، از طریق منبعی به ایران پیام دادند تا جمهوری اسلامی ایران انصارالله را به مذاکره با عربستان سعودی تشویق کند. این موضوع در عرصه سیاسی یک شکست سنگین برای آل‌سعود است.
در عرصه میدانی نیز در چند مدت اخیر ، موشک ساخت و تولید یمن، شلیک شد. با نگاهی واقع بینانه می‌توان گفت که سیاست‌های غلط عربستان سعودی باعث شده است تا امنیت مرزهای عربستان سعودی در معرض خطر قرار بگیرد، که این مخاطرات برای عربستان سعودی نه تنها از سوی انصارالله انجام می‌شود، بلکه عشایر و قبایل یمنی نیز، امنیت مرزهای عربستان سعودی را به خطر انداخته است که تمام این موضوعات ناشی از سیاست غلط سعودی بوده است.

سیاست واحد و‌ منطقی جمهوری اسلامی ایران در منطقه

سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه پیرامون مسائل مهمی چون بحران سوریه، انتخاب رئیس جمهور لبنان و تجاوز عربستان سعودی به یمن همواره دارای منطقی عقلانی و قابل دفاع است. ایران نه تنها در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نمی‌کند بلکه با دخالت کشورهایی مانند عربستان سعودی در امور داخلی سوریه، لبنان و یمن نیز مخالف است. مقامات جمهوری اسلامی ایران به عبد ربه منصور هادی تذکر دادند که وی به عنوان رئیس جمهور یمن نباید با دستور سعودی‌ها استعفا بدهد، بلکه باید در کشور بماند و از دیگر گروه‌های یمنی مشورت بگیرد و به اداره کشور بپردازد ولی منصور هادی به عنوان مهره عربستان سعودی عمل کرد و بر عمق باتلاق خود‌ساخته سعودی در یمن اضافه کرد.

دیپلماسی جنون؛ ره‌آورد سیاست‌های منطقه‌ای سعودی

عربستان سعودی هر روز یک فرمول جدید را در منطقه دنبال می‌کند ، زیرا هدف مدنظر آن‌ها اتخاذ چنین وسیله‌ای را ایجاب می‌کند. عربستان سعودی از وجود ثبات در لبنان به وسیله انتخاب رئیس جمهور در این کشور نفع نمی‌برد یا اینکه حل بحران سوریه مخاطراتی برای عربستان به دنبال دارد. همچنین به قدرت رسیدن گروهی که مردم یمن به آن‌ها اعتقاد دارند نیز برای عربستان سعودی خطرناک است به همین جهت دیپلماسی جنون، توسط عربستان سعودی دنبال می‌شود تا منافع خود را تامین کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet