هدر موبایل
1395/07/25 08:40:45
سرویس اجتماعی
پوربافرانی:

تاثیر مثبت تاسیس داروخانه‌های گیاهی در علمی کردن طب سنتی/شیوه فعلی عرضه داروهای گیاهی قابل قبول نیست

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با بیان اینکه تاسیس داروخانه‌های گیاهی در گسترش و علمی‌کردن طب سنتی موثر است، افزود: ضوابط و دستورالعمل‌های داروخانه‌های گیاهی بهتر است کارشناسانه تدوین شود.
تاثیر مثبت تاسیس داروخانه‌های گیاهی در علمی کردن طب سنتی/شیوه فعلی عرضه داروهای گیاهی قابل قبول نیست عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با بیان اینکه تاسیس داروخانه‌های گیاهی در گسترش و علمی‌کردن طب سنتی موثر است، افزود: ضوابط و دستورالعمل‌های داروخانه‌های گیاهی بهتر است کارشناسانه تدوین شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201605104855358081.jpg تاثیر,مثبت,تاسیس,داروخانه‌های,گیاهی,در,علمی,کردن,طب,سنتی/شیوه,فعلی,عرضه,داروهای,گیاهی,قابل,قبول,نیست Icana

عباس پوربافرانی در گفت ‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، تاسیس داروخانه های گیاهی را در تقویت کسب و کار داروسازی و ترویج و گسترش طب سنتی حائز اهمیت دانست و گفت: تاسیس چنین مراکزی در استفاده و بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در طب سنتی موثر بوده ضمن اینکه در راستای علمی کردن طب سنتی اقدامی بسیار ارزنده و مثبت است البته به شرطی که ضوابط و دستورالعمل های آن کارشناسانه تدوین و تنظیم شود.

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طب سنتی ریشه ایرانی اسلامی دارد، یادآور شد: می توان گفت طب سنتی علمی است به گونه ای که امروزه کتاب های ابن سینا مورد استفاده اطبا کشور قرار می گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم در رابطه با مخالفت داروسازان با احداث داروخانه های گیاهی، گفت: اگر تحقق این امر به منزله مقابله با داروخانه های شیمیایی و تهدیدی برای آنها محسوب شود این اقدام مناسب نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری تاکید مقام معظم رهبری در رابطه با استفاده از ظرفیت طب سنتی، افزود: برای استفاده از ظرفیت طب سنتی نیاز است تدابیر لازم اتخاذ شود.

پوربافرانی با انتقاد از اینکه شیوه فعلی عرضه گیاهان دارویی  شیوه ای سنتی است و ریشه در طب سنتی ندارد، تصریح کرد: به طور حتم برای گسترش و ترویج طب سنتی افرادی که علم و سواد درستی در این زمینه دارند باید به این عرصه ورود و فعالیت کنند زیرا اگر به شیوه فعلی عمل کنیم هیچ گونه نتیجه مثبتی حاصل نخواهد شد.   

وی با تاکید بر اینکه گیاهان دارویی و طب سنتی باید به روش نوین و علمی اشاعه و گسترش یابد، افزود: متاسفانه امروزه شاهد هستیم برخی افراد بدون سواد و علم کافی در این زمینه اقدام به عرضه داروهای گیاهی می کنند این در حالی است که به دلیل خطرات موجود در راستای علمی کردن صنعت طب سنتی باید یک سری محدودیت در این رابطه ایجاد و نسبت به ارائه آموزش های لازم به افرادی که به دنبال فعالیت در طب سنتی هستند اقدام کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم، یادآور شد: باید در شیوه نظارت بر عطاری ها و داروخانه گیاهی تجدید نظر شود به این شکل که شیوه های نظارتی جداگانه ای را برای  نظارت بر عملکرد عطاری ها و داروخانه های گیاهی پیاده کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دنبال تاسیس و راه اندازی دانشکده های طب سنتی است، ادامه داد: این دستگاه به دنبال تاسیس دانشکده های طب سنتی و افزایش فارغ التحصیلان این رشته‌ها است تا بتوان خدمات طب سنتی را به بهترین نحو ارائه داد.

نماینده مردم نائین در مجلس دهم با بیان اینکه در زمینه علمی کردن طب سنتی موفق نبوده ایم، یادآور شد: هر چند وزارت بهداشت در زمینه ایجاد دانشکده های طب سنتی، منصوب کردن مدیرکل طب سنتی و ایجاد فضای لازم برای گسترش این صنعت حرکتی رو به جلو داشته اما کافی نیست و تا نقطه ایده آل فاصله داریم؛ بدون شک اگر به ابعاد گسترش طب سنتی توجه شود و در کنار این دستورالعمل های این صنعت به درستی تدوین وتنظیم شود می توان گام موثری در احیای  طب سنتی و گسترش آن برداریم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، بر لزوم تشدید نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت و جهادکشاورزی بر عملکرد عطاری ها تاکید کرد و گفت: متاسفانه یکی از مشکلات مهم کشور ضعف درنظارت ها است؛ در حالی که دستگاه ها در کنار هر مجوزی که به اصناف می دهند باید به مقوله نظارت بر عملکرد آنها هم توجه داشته باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet