هدر موبایل
1395/07/26 12:22:11
سرویس اجتماعی
هاشمی مطرح کرد:

بی‌توجهی به حقوق شهروندی از منظر قانونگذاری/دولت کارگروهی برای تدوین لایحه جامع حقوق شهروندی تشکیل دهد

عضو کمیسیون بهداشت‌ودرمان مجلس با تاکید بر لزوم توجه ویژه دولت حقوق شهروندی، گفت: دولت برای پرداختن به مناسبات شهروندی باید کارگروهی تشکیل دهد که خروجی آن لایحه جامع حقوق شهروندی باشد.
بی‌توجهی به حقوق شهروندی از منظر قانونگذاری/دولت کارگروهی برای تدوین لایحه جامع حقوق شهروندی تشکیل دهد عضو کمیسیون بهداشت‌ودرمان مجلس با تاکید بر لزوم توجه ویژه دولت حقوق شهروندی، گفت: دولت برای پرداختن به مناسبات شهروندی باید کارگروهی تشکیل دهد که خروجی آن لایحه جامع حقوق شهروندی باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/53918.jpg بی‌توجهی,به,حقوق,شهروندی,از,منظر,قانونگذاری/دولت,کارگروهی,برای,تدوین,لایحه,جامع,حقوق,شهروندی,تشکیل,دهد, Icana

همایون هاشمی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص ضرورت‌ توجه به حقوق شهروندی، گفت: تهیه منشور حقوق شهروندی در دولت یازدهم اقدامی شایسته بود اما نتوانست تاثیر ملی را به جا گذارد، در این زمینه ورود مجلس شورای اسلامی جهت تدوین قانون حقوق شهروندی با داشتن وزن علمی، عقلایی و ظرفیت قانونی می‌تواند موثر واقع شود.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در تمام کشورهای پیشرفته و توسعه یافته موضوع شهروندی و حقوق متقابل شهروندان به یکدیگر و گروه‌های خاص مانند معلولان مورد توجه واقع شده، در واقع حقوق متقابل بین فرد و جامعه است که باید رعایت شود.

وی با بیان اینکه براساس حقوق شهروندی مناسبات‌ اجتماعی و وظایف مسئولان در قبال مردم و پاسخ به مطالبات آنها مشخص می‌شود، افزود: حقوق شهروندی تنها سخت‌افزاری نیست بلکه از ابزار نرم‌افزار فرهنگی هم باید برای اجرای آن بهره گرفت، روابط انسجام‌یافته بین اجزای انسانی اجتماع مهم‌ترین خصوصیت این حقوق است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، قدم نخست برای پرداختن به حقوق شهروندی را آموزش دانست وگفت: متاسفانه در شرایط فعلی بسیاری از مردم از حق خود مطلع نیستند چرا که آموزش ندیده‌اند؛ البته این افراد از حقوقی که نسبت به سایر شهروندان برعهده‌ دارند یا حقوقی که نسبت به دستگاه‌های دولتی و غیردولتی برعهده‌ دارند، هم اطلاعی ندارند.

هاشمی قدم دوم را قانون‌پذیری همه آحاد جامعه خواند وتصریح کرد: مناسبات شهروندی کمی و کیفی است و در صورت رعایت می‌توان شهروندان خوب را هم معرفی کرد، در واقع در کلان حقوق شهروندی، شهروند درجه یک یا دو وجود ندارد و همه شهروند درجه یک محسوب می‌شوند اما در اجرا، تفهیم، پایبندی و مراعات قوانین شهروندان درجه بندی می‌شوند.

وی درهم‌ریختگی و نابسامانی فعلی شهرها به خصوص در کلان‌شهرها را نبود قانون در زمینه حقوق شهروندی دانست و گفت: متاسفانه به حقوق شهروندی از منظر قانونگذاری پرداخته نشده، البته کنگره ملی شهروندی به عنوان بخش غیردولتی اقدامات خوبی را شروع کرده، بیش از 10 همایش اختصاصی برگزار و در اسفندماه سال جاری نیز همایش سراسری برگزار خواهند کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق شهروندی حوزه وسیعی را شامل می‌شود، یادآور شد: دولت با ارائه لایحه‌ای به مجلس می‌تواند گام موثری در این زمینه بردارد، در حقیقت دولت برای پرداختن به حقوق شهروندی و مناسبات شهروندی باید کارگروهی تشکیل دهد که خروجی آن لایحه جامع حقوق شهروندی باشد تا حقوق متقابل شهروندان و جامعه و مسئولان رعایت و تامین شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet