هدر موبایل
1395/07/26 15:00:08
سرویس سیاسی
ابوترابی:

لزوم تعریف معیارهای رجل سیاسی به صورت شفاف برای جامعه/ موضوع برای عموم مردم نیازمند رفع ابهام است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شورای نگهبان هر چه زودتر معیار رجل سیاسی را تعریف کند تا در انتخابات ریاست جمهوری شاهد ثبت نام زیاد و رد صلاحت ۹۰ درصدی نباشیم.
لزوم تعریف معیارهای رجل سیاسی به صورت شفاف برای جامعه/ موضوع برای عموم مردم نیازمند رفع ابهام است عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شورای نگهبان هر چه زودتر معیار رجل سیاسی را تعریف کند تا در انتخابات ریاست جمهوری شاهد ثبت نام زیاد و رد صلاحت 90 درصدی نباشیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201606109976416511.jpg لزوم,تعریف,معیارهای,رجل,سیاسی,به,صورت,شفاف,برای,جامعه/,موضوع,برای,عموم,مردم,نیازمند,رفع,ابهام,است Icana

ابوالفضل ابوترابی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص تعریف و اعلام معیارهای تشخیص رجل سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:  متاسفانه تا کنون تعریف دقیقی از رجل سیاسی نشده بود و تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن به صورت رای گیری در شورای نگهبان انجام می شد.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: با ابلاغ سیاست های کلی انتخابات، باید شورای نگهبان هر چه زودتر رجل سیاسی را تعریف کند، رهبری این مسئولیت را بر عهده این نهاد قرار داد و بعد از تعریف باید به اطلاع عموم برساند.

وی گفت: لازم است اطلاع رسانی شود که چه کسانی در تعریف رجل سیاسی قرار می گیرند تا دیگر شاهد ثبت نام هزاران نفر در انتخابات ریاست جمهوری و رد صلاحیت اکثریت آنها از سوی شورای نگهبان نباشیم.

این نماینده تاکید کرد: رد صلاحیت نزدیک به 90 درصد ثبت نام کنندگان ریاست جمهوری، بازتاب منفی در جهان داشت که لازم می دانیم با تعریف معیار رجل سیاسی مانع تکرار برداشت منفی از جمهوری اسلامی در جهان و منطقه شویم.

ابوترابی با بیان اینکه رویه کشورهای دیگر نیز به همین سبک است، ادامه داد: کشورهای دیگر نیز ملاک هایی برای ورود افراد به کارزار انتخابات در نظر می گیرند تا تنها افراد در آن چارچوب ها در انتخابات حاضر و رقابت کنند.

وی در خصوص معیارهای رجل سیاسی عنوان کرد: شورای نگهبان باید این ملاک ها را طراحی کند اما به نظر می رسد سوابق درخشان در وزارتخانه ها یا چندین دوره حضور در مجلس شورای نگهبان می تواند معیار مناسبی برای تعریف رجل سیاسی باشد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به اینکه سال آینده انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود باید شورای نگهبان هر چه زودتر معیارهای رجل سیاسی را تعریف کند تا شاهد حجم زیاد ثبت نام و رد صلاحیت ها مواجه نشویم.

ابوترابی در این باره که ممکن است معیارهای شورای نگهبان از رجل سیاسی محل اختلاف بین سیاسیون شود، گفت: اگر اختلاف نظری وجودداشته باشد، شورای نگهبان هیاتی تشکیل می دهد تا نظر همه را دریافت و در صورت قابل قبول بودن آن را اعمال خواهد کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet