هدر موبایل
1395/07/28 11:59:02
سرویس فرهنگی
در گفت‌وگو با خانه‌ملت مطرح شد:

تحلیل کمیسیون فرهنگی مجلس از کارنامه جنتی؛ کج دار مریز

اگرچه خبر استعفای وزیر فرهنگ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد ولی اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به همین بهانه عملکرد علی جنتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مورد مداقه قرار دادند.
تحلیل کمیسیون فرهنگی مجلس از کارنامه جنتی؛ کج دار مریز اگرچه خبر استعفای وزیر فرهنگ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد ولی اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به همین بهانه عملکرد علی جنتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مورد مداقه قرار دادند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610106464102965.jpg تحلیل,کمیسیون,فرهنگی,مجلس,از,کارنامه,جنتی؛,کج,دار,مریز Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت؛ از ابتدای هفته گذشته گمانه زنی در خصوص استعفای وزیر ارشاد دولت یازدهم در شبکه های اجتماعی و برخی رسانه ها منتشر شد. در این میان برخی اظهارنظرها نیز به این خبر دامن زد؛ حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گویی در واکنش به برخی اظهارات مطرح شده مبنی بر استعفای علی جنتی وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی و تقدیم آن به رئیس‌جمهور و البته احتمال جایگزینی‌اش به جای جنتی، این مسئله را نه تأیید کرد و نه تکذیب.

این گزارش می افزاید، در فاصله کمی از انتشار این خبر نوش آبادی، معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان اینگونه موضوعات را شایعه پراکنی و حاشیه سازی برخی رسانه ها عنوان کرد ولی شب گذشته در کنار خبر مربوط به تایید استعفای گودرزی، شایعه استعفای جنتی و فانی نیز قوت گرفت.

خبرنگار خبرگزاری خانه ملت نیز در گفت‌وگو با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، عملکرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را جویا شد که در ادامه می خوانید.

آزادی‌خواه:  جنتی زحمت کشید ولی انتقادات به حوزه فرهنگ زیاد است

احد آزادیخواه 3406756/21/2016 1:23:13 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103011649593_Thum.jpgاحد آزادی‌خواه
احد آزادیخواه

احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص عملکرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: آقای جنتی زحمات بسیاری کشیده است و باید اذعان کرد نقد و نظر به مقوله فرهنگ عموما زیاد است؛ البته انتقاداتی نیز به علمکرد این وزارتخانه وارد است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع حواشی پیرامون برگزاری کنسرت‌ها و عدم مدیریت صحیح در این عرصه از جمله ضعف‌های عملکردی این وزارتخانه است، تصریح کرد: در حوزه چاپ و نشر برخی کتاب‌ها که اخیرا مجوز دریافت کرده اند از متن و مطالبی استفاده شده که صحیح نیست و دفاع شخص وزیر از این موضوع نیز قابل توجیه نبود.

وی با تاکید بر اینکه نقاط ضعف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید برطرف شود، اظهارکرد: استعفا راه حل منطقی نیست زیرا نفر بعدی که دراین جایگاه قرار بگیرد نمی‌تواند برنامه‌ریزی داشته باشد و دل بکار نمی‌دهد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروز آقای جنتی ضربه برخی افراطی‌گرها را دریافت می‌کند، خاطرنشان کرد: البته وی نقاط مثبت نیز دارد و تولید متعدد فیلم‌های سینمایی از جمله این موارد است.

قاضی زاده هاشمی: مجمع الجزایری به نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سید احسان قاضی زاده هاشمی 3406757/11/2016 2:58:49 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607106756392477_Thum.jpg
سید احسان قاضی زاده هاشمی

احسان قاضی زاده هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: آقای جنتی دارای نقاط ضعف بسیاری است و نتوانسته وزارتخانه تحت نظر خود را مدیریت کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک مجمع الجزایر است و هر فردی خودش را ژنرال فرهنگی می‌داند، اظهار کرد: آقای جنتی کلا اهل فرهنگ و هنر نیست لذا توانایی ارتباط گیری ندارد و حتی در اتفاقات ساده مربوط به هنرمندان حضور ندارد.

نماینده مردم فریمان، سرخس و احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نداشتن افق، برنامه و راهبرد مشخص در حوزه فرهنگ از دیگر نقاط ضعف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحساب می‌آید، تصریح کرد: می‌توان اذعان کرد برای آقای جنتی مهم نیست چه چیزی در برنامه ششم در حوزه فرهنگ عنوان شده لذا موارد ارائه شده نیز توسط سازمان مدیریت جمع بندی شده است.

ذوالقدر: نکات مثبتی در کارنامه جنتی وجود دارد

فاطمه ذوالقدر 3406756/11/2016 12:36:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100019347281_Thum.jpg
فاطمه ذوالقدر

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه نکات مثبتی در کارنامه عملکرد جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد، گفت: نمی‌توان اذعان کرد که عملکرد این وزارتخانه خیلی مناسب نبوده است.

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: در سه سال گذشته مشکلی در بحث فرهنگ نبوده و در سال جاری برخی مشکلات بوجود آمد؛ لذا کارنامه خوبی در این عرصه وجود دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برخی موارد نمایندگان مجلس نسبت به اقدامات انجام شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر داده‌اند، خاطرنشان کرد: حواشی برگزاری کنسرت‌ها و نحوه مدیریت در این زمینه از جمله نکات منفی عملکرد آقای جنتی است.

ابراهیمی: عملکرد جنتی در عرصه فرهنگ، حدفاصل خوب و بد است

علیرضا ابراهیمی 3406756/21/2016 11:32:54 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103679602288_Thum.jpg
علیرضا ابراهیمی

علیرضا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه می‌توان اذعان کرد عملکرد آقای جنتی در عرصه فرهنگ، حدفاصل خوب و بد است، گفت: البته اشکالاتی در برخی بخش‌ها از جمله تولید فیلم های سینمایی وجود دارد؛ به عنوان مثال برخی از مصادیق و مفاهیم سکانس فیلم فروشنده با فرهنگ کشورمان مغایر است.

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه موضوع برگزاری کنسرت‌ها تبدیل به یکی از نقاط منفی در کارنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تبدیل شده است.

نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته نباید فراموش کرد که آقای جنتی نگاه همه جانبه به بخش‌های مختلف عرصه فرهنگ داشته و این مهم یکی از نقاط مثبت عملکرد وی محسوب می‌شود.

سیاوشی: جنتی توانست آرامش روحی و روانی را به هنرمندان بازگرداند

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی 3406758/29/2016 10:55:34 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608103331801702_Thum.jpgطیبه سیاوشی شاه‌عنایتی
طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی

همچنین طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی با ارزیابی عملکرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانه ملت، گفت: اتفاق نظر تمامی جناح‌های سیاسی با آقای جنتی یکی از نکات مثبت شخصیت سیاسی و مدیریتی وی محسوب می‌شد و با وجود آنکه هنوز مشکلات متعددی در وزارت فرهنگ دیده می‌شود اما وضعیت فعلی آن قابل مقایسه با آنچه جنتی تحویل گرفت، نیست، همچنین باید کاهش ممیزی‌های بی‌مورد در حوزه کتاب و رفع برخی از ایرادات این حوزه را از دیگر اقدامات مثبت وزیر دانست.    

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: سکوت و کوتاه آمدن در مقابل مخالفت برخی با برگزاری کنسرت‌های موسیقی از سوی وزراتخانه فرهنگ سبب گسترش هجمه‌ای علیه کنسرت‌های موسیقی در  سراسر کشور شد، درواقع باید انفعال وزارتخانه را عامل گسترش این هجمه به شهرهای دیگر دانست. 

نماینده مردم تهران، ری، شمرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سینمای ایران در دوره علی جنتی صاحب استراتژی مشخصی نشد اما نباید او را مقصر صفر تا صد این ماجرا دانست چراکه دستگاه‌های موازی فرهنگی دیگری امکان اعمال نظر دارند، گفت: اگرچه جنتی توانست با همدردی با هنرمندان آرامش روانی را به جامعه هنری بازگرداند اما اتفاقی بیش از این را برای جامعه فرهنگی و هنری را شاهد نبودیم. 

سعیدی: قول‌ها و وعده‌های بی‌سرانجام وزیر فرهنگ

محمداسماعیل سعیدی 3406756/26/2016 11:43:19 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606107833038800_Thum.jpgمحمداسماعیل سعیدی
محمداسماعیل سعیدی

محمداسماعیل سعیدی دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در گفت‌وگو با خانه ملت با نگاه به عملکرد علی جنتی در دوران تصدی بر وزارت فرهنگ، قضاوت درخصوص عملکرد این وزیر را سخت دانست و گفت: از آنجا وزیر فرهنگ اولین و آخرین تصمیم‌گیرنده در حوزه فرهنگ نیست قضاوت درمورد او سخت می‌شود اما با این اوصاف معتقدم  آقای  جنتی در برخی از عرصه‌ها همچون افزایش استقلال وزارتخانه با وجود جو سیاسی حاکم، موفق و در برخی دیگر مانند مسئله مهم و پرحاشیه برگزاری کنسرت‌های موسیقی ناموفق ظاهر شد و حتی  می‌توان گفت؛ منفعل بود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر فرهنگ در دوران تصدی‌گری خود بر این سمت نتوانست استراتژی مشخصی را برای عرصه فیلم و سینما طرحی کند، گفت: متاسفانه در زمینه بیمه و معیشت هنرمندان نیز اتفاقی که بتوان گفت؛ وضعیت آن‌ها تغییر محسوسی کرده نیفتاد و قول‌ها و وعده‌ها به سرانجام نرسید.

سلحشوری وزارت فرهنگ، وزارتخانه پر چالشی است

پروانه سلحشوری 3406756/6/2016 12:08:20 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103598514525_Thum.jpg
پروانه سلحشوری

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از استعفای وزیر معتقد است: الان زمان مناسبی برای جابه‌جایی و یا استعفای وزیر نیست؛ ایشان در این چند ماه باقی مانده به پایان دولت با وجود تحمل شرایط به کار ادامه داده تا دولت با چالش روبرو نشود.

پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه وزارت ارشاد، وزارتخانه پر چالشی است گفت: چالش در وزارت ارشاد بستگی به رویکرد حاکم در آن دارد. در زمان احمدی‌نژاد هم کنسرت و هم برنامه‌های دیگری وجود داشت اما سر و صدایی نبود؛ متأسفانه در زمان علی جنتی برخوردها و دردسرهایی بابت کنسرت‌ها در شهرهای کوچک و بزرگ وجود داشت. جنتی در برخی موارد به احترام بزرگان کوتاه آمده و این کوتاه آمدن‌ها چالش طرف مقابل را برانگیخته و مشکلاتی برای ایشان ایجاد می‌شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: در زمینه سینما و اکران فیلم‌ها حتی فیلم‌هایی که جنبه مذهبی داشتند، برای جنتی و سازمان سینمایی مشکلاتی بوجود آمد و تا زمانی که در عرصه سیاست‌های فرهنگی، سیاست واحدی اتخاذ نشده و اتحاد و یکپارچگی ایجاد نشود، این چالش‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: جنتی نتوانست آنطور که باید و شاید مانع اعمال سلیقه شخصی شود اما با این حال سعی خود را کرده است.

رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به مطالبات هنرمندان و تلاش وزیر فرهنگ برای بهتر شدن معیشت، بیمه و رفاه هنرمندان گفت: وزیر فرهنگ گفته از لحاظ خدمات بیمارستانی و خدمات دیگر به هنرمندان کمک‌های زیادی شده و حتی با اسم عنوان شد که از آنها حمایت کرده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از استعفای وزیر گفت: زمان کنونی را زمان مناسبی برای جابجایی یا استعفای وزیر نمی‌دانم؛ لازم بود ایشان در این 6 ، 7 ماه باقی مانده به پایان دولت با وجود تحمل شرایط به کار ادامه داده تا دولت با چالش روبرو نشود؛ زیرا برداشت بیرونی این اتفاق، نداشتن تاب و تحمل وزیر در مقابل انتقادها است و از طرفی چون ابزار اجرایی نداشته ایشان تحمل نداشته و استعفا دادند. وزیر ارشاد می‌بایست چند ماهی کج‌دار مریز تحمل می‌کرد تا دولت به سر برسد زیرا فرصت برای رفتن به جاهای دیگر زیاد است ولی اگر ایشان به رفتن مُصِر هستند و یا دولت عزم برای تعویض دارد اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در جریان نیستند.

طباطبایی نژاد: مغفول ماندن بخش «ارشاد اسلامی» در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

صادق طباطبایی نژاد 3406756/6/2016 10:03:02 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105379209353_Thum.jpg
صادق طباطبایی نژاد

سید صادق طباطبایی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به این که در دوره جدید مجلس با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری زیادی انجام نشده، گفت: در مجلس دهم همکاری با علی جنتی زیاد نبوده که بتوان کار ایشان را ارزیابی دقیقی کرد اما به نظر من شاکله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در حقیقت مسمای «ارشاد اسلامی» به درستی تبیین نشده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیشتر به کارهای هنری پرداخته و بخش «ارشاد اسلامی» در این وزارتخانه مغفول می‌ماند؛ البته این مسأله از ابتدا در شاکله وزارتخانه بوده و هنوز هم است و به شخص وزیر برنمی‌گردد.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی افزود: باید بازتعریفی از ساختار این وزارتخانه و معاونت‌های مربوط به آن انجام شود تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شکل جدیدتر و متناسب با نیازهای امروز و ارزشهای انقلاب فعالیت بهتر و موثرتری داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet