هدر موبایل
1395/07/26 18:38:25
سرویس دیگر رسانه‌ها
دهقانی:

دبیر کل جدید سازمان ملل از روند انفعالی بان کی مون درس بگیرد

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دبیر کل جدید سازمان ملل باید از روند انفعالی بان‌کی مون درس های فراوانی بگیرد گفت‌: انتظار می‌رود دبیر کل جدید به سمت برقراری امنیت در بخش‌های بحرانی جامعه جهانی حرکت کند و از انفعال بپرهیزد.
دبیر کل جدید سازمان ملل از روند انفعالی بان کی مون درس بگیرد نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دبیر کل جدید سازمان ملل باید از روند انفعالی بان‌کی مون درس های فراوانی بگیرد گفت‌: انتظار می‌رود دبیر کل جدید به سمت برقراری امنیت در بخش‌های بحرانی جامعه جهانی حرکت کند و از انفعال بپرهیزد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104997317484.jpg دبیر,کل,جدید,سازمان,ملل,از,روند,انفعالی,بان,کی,مون,درس,بگیرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ کمال دهقانی با اشاره به تعیین دبیر کل جدید سازمان ملل گفت:‌ قبل از پرداختن به موضوع تعیین دبیر کل جدید سازمان ملل باید ارکان این سازمان را به خوبی شناخت. سازمان ملل متشکل از تمامی کشورهای جهان است که شورای امنیت به عنوان بزرگ‌ترین رکن سازمان ملل از پنج قدرت بزرگی دنیا تشکیل می‌شود که در جنگ جهانی دوم تاثیرگذار بودند.

به گفته وی، شورای امنیت سازمان ملل دارای وظایف و اختیاراتی همچون داشتن حق وتو است که این موضوع انتقادات بسیاری رابه همراه دارد چون این پنج کشور می‌تواند با نگاه سیاسی و حتی سلیقه‌ای بدون توجه به حقوق بین‌الملل در تصمیمات سازمان ملل اعمال نظر کنند و این بدان معناست که زور حرف اول را می‌زند. شورای امنیت وظیفه معرفی دبیر کل به مجمع عمومی  برای رهبری سازمان ملل را دارد .

دهقانی در عین حال با بیان اینکه دبیر کل با داشتن اختیاراتی می‌تواند در بحران‌ها تاثیر مثبتی داشته باشد گفت: طبیعتا اگر دبیر کل سازمان ملل عملکرد انفعالی داشته باشد می‌تواند خساراتی را به سازمان ملل در وجه عمومی وارد کند کما اینکه عملکرد انفعالی بان کی مون در روزهای آخر رهبری سازمان ملل به خصوص در مورد مماشات در جنایات جنگی عربستان انتقاداتی را حتی از سوی کشورهای غربی به دنبال داشت.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاسی  خارجی مجلس ادامه داد: انتظار می‌رود دبیر کل جدید سازمان ملل از عملکرد آقای بان کی مون درس‌های فراوانی بگیرد و در نهایت برای بازگرداندن امنیت به بخش‌های بحرانی جامعه جهانی تلاش کند؛ چرا که دبیر کل می‌تواند با برجسته کردن مطالب مهمی آن را در دستور کار سازمان ملل قرار دهد و یا با ارائه گزارش‌هایی راه‌حل‌هایی را جهت رفع بحران و مشکلات ارائه کند.

وی  با بیان اینکه دبیر کل می‌تواند با دیپلماسی فعال جلوی کشتار و هرگونه تجاوز کشورها را به یکدیگر بگیرند گفت:‌ البته یکی از نواقص دبیران کل سازمان ملل در ادوار گذشته تحت تاثیر قرار گرفتن اعضای شورای امنیت به خصوص آمریکا بوده است که در همین راستا هنوز مفهوم تروریسم و حقوق بشر تعریف مشخصی در سطح بین‌المللی ندارد. این موضوع باعث وجود معیارهای دوگانه‌ای شده که امیدواریم دبیر کل جدید بتواند این مشکل را حل کند.

دهقانی با تاکید بر لزوم ایجاد اصلاحاتی در شورای امنیت گفت:‌ اگر قرار باشد دبیر کل جدید سازمان ملل همچون ادوار گذشته از دیدگاه آمریکا و کشورهای غربی در موضوع تروریسم و حقوق بشر تاثیر بپذیرد شاهد ادامه روندی خواهیم بود که رژیم اشغالگر قدس به عنوان مبدع تروریسم دولتی هر اقدامی را انجام می‌دهد، اما در مقابل گروه‌های مقاومت همچون حماس و جهاد به دلیل دفاع از سرزمین هایشان متهم به اقدامات تروریستی می‌شوند.این تعبیرهای دوگانه به خصوص در موضوع تروریسم و حقوق بشر باید واضح و مشخص شود.

به گزارش ایسنا؛ وی در پایان با تاکید بر لزوم شفاف سازی مواضع کشورهای جهان در موضوع حقوق بشر گفت:‌ کشوری همچون عربستان هیچگاه به دلیل نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار نمی گیرد؛ لازم است دبیر کل جدید با درس از گذشته نه تنها در جهت اصلاح رویه قبلی دبیران کل سازمان ملل اقدام کند بلکه با بی‌طرفی به دنبال بازگرداندن امنیت و آرامش در جامعه جهانی باشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet