ایام محرم 1398
1395/07/27 09:05:27
سرویس صحن
با موافقت نمایندگان صورت گرفت:

ارسال لایحه معاهده معاضدت حقوقی بین ایران و چین به مجمع تشخیص مصلحت نظام

نمایندگان مردم در خانه ملت، لایحه معاهده بین ایران و چین در زمینه معاضدت حقوقی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند.
ارسال لایحه معاهده معاضدت حقوقی بین ایران و چین به مجمع تشخیص مصلحت نظام نمایندگان مردم در خانه ملت، لایحه معاهده بین ایران و چین در زمینه معاضدت حقوقی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/83022.jpg ارسال,لایحه,معاهده,معاضدت,حقوقی,بین,ایران,و,چین,به,مجمع,تشخیص,مصلحت,نظام Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 27 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه معاهده بین ایران و چین در زمینه معاضدت حقوقی دوجانبه در موضوعات کیفری، بر مصوبه قبلی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این باره اصرار کردند و این لایحه با 152 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 246 نماینده حاضر در صحن، برای بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

در ماده واحده این لایحه آمده بود؛ معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه معاضدت حقوقی دوجانبه در موضوعات کیفری مشتمل بر یک مقدمه و 24 ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.

همچنین در تبصره این ماده واحده آمده بود؛ در اجرای ماده 23 و 24 این موافقت نامه به ترتیب رعایت اصول 139 ، 77 و 125 قانون اساسی ایران الزامی است.

ادیانی: معاضدت قضایی با سایر کشورها باید توسط قوه قضائیه صورت گیرد

گفتنی است علی ادیانی در مخالفت با این لایحه گفت: رسیدگی به موارد اینچنینی در حوزه قضایی و حقوق باید توسط قوه قضائیه صورت گیرد و این لایحه مخالف با ماده 137، 153 و 157 قانون اساسی است و هیات رئیسه مجلس بارها تاکید بر رعایت ماده 137 کرده است، اما تاکنون این ماده رعایت نشده است. ضمن آنکه لایحه ای که توسط شورای نگهبان رد می شود، شور دومی به شمار می رود و سخنگوی کمیسیون نمی تواند در این باره صحبت کند.

معاضدت قضایی با سایر کشورها برای رعایت حقوق شهروندان لازم است

همچنین محمدحسین فرهنگی به عنوان موافق این لایحه گفت: ایراد شورای نگهبان مطلقاً قابل اصلاح نیست و نه تنها دولت چین بلکه هیچ دولت دیگری ملزم به رعایت قوانین ما نیست و اگر قرار بر بی توجهی به معاضدت باشد، تنها شهروندان ما در آن کشور متضرر می شوند و برای رعایت حقوق شهروندان این لایحه باید مورد تصویب قرار بگیرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet