ایام محرم 1398
1395/07/27 09:55:55
سرویس صحن
با موافقت نمایندگان؛

لایحه معاهده معاضدت قضایی در موضوعات مدنی بین ایران و چین به مجمع تشخیص مصلحت رفت

نمایندگان مجلس در خانه ملت بررسی لایحه معاهده معاضدت قضایی در موضوعات مدنی و تجاری بین ایران و چین را برای بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند.
لایحه معاهده معاضدت قضایی در موضوعات مدنی بین ایران و چین به مجمع تشخیص مصلحت رفت نمایندگان مجلس در خانه ملت بررسی لایحه معاهده معاضدت قضایی در موضوعات مدنی و تجاری بین ایران و چین را برای بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/80729.jpg لایحه,معاهده,معاضدت,قضایی,در,موضوعات,مدنی,بین,ایران,و,چین,به,مجمع,تشخیص,مصلحت,رفت Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 27 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه معاهده معاضدت قضایی در موضوعات مدنی و تجاری بین ایران و چین، بر مصوبه قبلی مجلس در این باره اصرار کرده و این لایحه را با 160 رأی موافق، 10 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر در جلسه برای بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند.

در ماده واحده این لایحه آمده بود: معاهده معاضدت قضایی در موضوعات مدنی و تجاری بین ایران و چین مشتمل بر یک مقدمه و 33 ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود.

همچنین در تبصره این ماده واحده آمده بود: در اجرای ماده 32 و 33 این موافقتنامه به ترتیب رعایت اصول 139، 77 و 125 قانون اساسی الزامی است.

گفتنی است محمود صادقی به عنوان مخالف این لایحه گفت: با توجه به رویه موجود در کمیسیون قضایی و حقوقی و وزارت امور خارجه موافقتنامه‌ها میان ایران و کشورهای مختلف انواع مختلفی دارد و برخی موافقتنامه‌ها تیپ مشخصی داشته و نمی‌توان مواد آن را تغییر داد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی کشورها به برخی معاهده‌ها می‌پیوندند و در این موافقت‌های دوجانبه کشورها می‌توانند در خصوص مواد آن مذاکره کنند اما اینکه ایران خود را ملزم به معاهده‌ای کند که نتواند در مواد آن تغییری ایجاد کند روش نادرستی بوده و این موافقتنامه قابل قبول نیست.

همچنین محمدعلی پورمختار به عنوان موافق این معاهده گفت: به لحاظ اهمیت موضوع به ویژه در رابطه بخش خصوصی میان ایران با چین در سال‌های گذشته مبادلات زیادی در بخش اقتصادی صورت گرفته است بنابراین چنین معاهده‌هایی به نفع تجار و شهروندان هر دو کشور می‌باشد.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی افزود: در برخی شرایط به دلیل برخی مشکلات دسترسی به وکیل و حقوقدان در کشور چین مشکل است و نمی‌توان احقاق حقوق کرد اما تصویب این معاهده و معاضدت‌های قضایی به نفع طرفین هر دو کشور بوده و می‌تواند در تعامل و ارتباطات توأم سیاسی و اقتصادی کارساز و نقش بسزایی را ایفا کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet