ایام محرم 1398
1395/07/27 09:39:40
سرویس صحن
فلاحت‌پیشه عنوان کرد:

موج جدیدی برای غارت اموال ایران در آمریکا به راه افتاده/ 100 میلیارد دلار احکام علیه ایران صادر شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از اینکه موج جدیدی برای غارت اموال ایران در آمریکا به راه افتاده است، به صادر شدن ۱۰۰ میلیارد دلار احکام قطعی و بدوی در دادگاه‌های آمریکا علیه ایران اشاره کرد.
موج جدیدی برای غارت اموال ایران در آمریکا به راه افتاده/ 100 میلیارد دلار احکام علیه ایران صادر شده است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از اینکه موج جدیدی برای غارت اموال ایران در آمریکا به راه افتاده است، به صادر شدن 100 میلیارد دلار احکام قطعی و بدوی در دادگاه‌های آمریکا علیه ایران اشاره کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/43300.jpg موج,جدیدی,برای,غارت,اموال,ایران,در,آمریکا,به,راه,افتاده/,100,میلیارد,دلار,احکام,علیه,ایران,صادر,شده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حشمت الله فلاحت پیشه در نشست علنی امروز (سه شنبه 27 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش تقاضای تحقیق و تفحص از «پیگیری پرونده های حقوقی مربوط به حقوق دولت و ملت ایران در رابطه با کشور ایالات متحده آمریکا و مقایسه داده ها و ستانده های این حقوق براساس پیگیری ها، برنامه ها و احکام صادر شده در محاکم بین المللی» به عنوان نماینده درخواست کننده این امر گفت: پرونده پیگیری های حقوقی بین ایران و آمریکا در این تحقیق و تفحص آمده است که ابتدا می خواهم مقایسه ای در این زمینه انجام دهم.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از پرونده ها مربوط به یک زن آمریکایی است که شوهر وی 5 سال در لبنان اسیر یک گروهی بوده است، حال بعد از 5 سال همسر وی بازگشته است و حال این خانم به جهت افسردگی رخ‌داده، علیه ایران اقامه دعوی کرده در حالیکه اصلا این موضوع ارتباطی با ایران نداشته است ولی براساس این موضوع یک میلیارد و 150 میلیون دلار حکم گرفته است.

وی با یادآوری پرونده ایرباس ایران افزود: این پرونده بزرگترین جنایت در قبال هواپیمایی کشوری بود که 290 نفر شهید شدند و بار معنوی آن بیشتر از بار مادی آن بود؛ کل میزان مصالحه ای که صورت گرفت 60 میلیون دلار است که این بدان معناست که این مبلغ حتی عدد خرد خسارت تعیین شده برای افسردگی آن زن آمریکایی هم نیست.

فلاحت پیشه با بیان اینکه دولت آمریکا وارد این پرونده ها شده است، گفت: بوش پسر اعلام می کند در قبال پرونده هایی که در مورد ایران مطرح می شود، دولت خود را موظف می دارد که از خزانه داری آمریکا به قربانیان آمریکایی پول بدهد و سپس آن را با دولت ایران تسویه کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: تاکنون دشمنی آشکار با آمریکا در زمینه های مختلف اعم از نظامی، سیاسی و 11 سال جنگ در حوزه تحریم ها به صورت مستقیم وجود داشت، اکنون راهبردی در آمریکا در راستای غارت اموال ایران از بعد از تحریم شکل گرفته است، که در محاکم حقوقی مطرح شده است.

وی یادآور شد: حدود 8 الی 9 سال پیش این تحقیق و تفحص در قبال همین پرونده صورت گرفت و سوالات و ابهاماتی مطرح شد که هنوز رفع نشده است، در حالی که باید در مواردی که مصالحه یا حکمی صورت می گیرد، مجلس در آن نقش داشته باشد.

فلاحت پیشه تاکید کرد: هیچگاه در مورد ریز دعاوی و احکامی که در گذشته صادر شده، گزارشی داده نشده است. بیش از یک هزار ماموریت به بیش از 20 کشور خارجی برای حدود 400 الی 500 نفر کار صورت گرفته است، اما نتیجه عملی آن چیست؟ براساس برآوردهایی که آمریکایی ها اکنون دارند، حدود 60 میلیارد دلار حکم قطعی و 40 میلیارد دلار حکم بدوی اخذ شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: هیچگاه از پرونده های ناحقی که علیه ایران تشکیل می شود، دفاع درستی انجام نشده که این باید پیگیری شود، در حالی که این موارد هیچگاه به مجلس نیامده بود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس دهم تصریح کرد: همچنین در سال 1373 دوستان حقوقی با دولت آمریکا توافقی می کنند که اموال منقول تسویه شود، اما در مورد اموال غیرمنقول با توجه به اینکه طرفین قادر به توافق نیستند، در آنجا قید شده است.

وی یادآور شد: براساس این توافق آمریکایی ها تمام اموال غیرمنقول جمهوری اسلامی ایران پرونده تشکیل دادند، یعنی بسیاری از اماکن دیپلماتیک که برای ایران است دارای پرونده است و بخشی از این اماکن را به برخی از کشورها همچون رومانی اجاره داده اند.

فلاحت پیشه در مورد برخی ضمانت های اجرایی گفت: حساب باز یک میلیارد دلاری که نباید به کمتر از 500 میلیون دلار کشیده شود از حساب ایران برداشت می شود اما طرف مقابل هیچگونه ضمانت اجرایی برای آن نداده است. اینها موارد مهمی است که در موج جدیدی که آمریکا برای اموال ایران به راه انداخته باید فکری شود که یک نمونه آن غارت 2 میلیارد دلاری است که بدون شک در آینده چنین اقداماتی نیز صورت می گیرد که باید جلوی آن گرفته شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet